مد و پوشاک

چگونه از رنگ دادن لباس ها جلوگیری کنیم

چگونه از رنگ دادن لباس ها جلوگیری کنیم

رنگ دادن یعنی رنگ یک تیکه از لباس با رنگ قسمت دیگری از لباس ترکیب شود . این اتفاق ناخوشایند معمولا در شستشو و به صورت ناخواسته رخ میدهد و از نظر افراد حرفه ای فقط یک انتقال رنگ ساده است, اما بنظر من یک فاجعه همراه ما در مقاله چگونه از رنگ دادن لباس ها جلوگیری کنیم باشید .

چگونه از رنگ دادن لباس ها جلوگیری کنیم
چگونه از رنگ دادن لباس ها جلوگیری کنیم

انتقال رنگ ، نام تخصصی تر رنگ دادن است که در آن، رنگ بخش های تیره لباس به قسمت های کمرنگ تر منتقل میشود . معمولا پارچه لباس رنگ پس میدهد اما گاهی نخ های استفاده شده در دوخت رنگ پس میدهند که بدتر بوده. همچنین لباس هایی که تنوع رنگی بالایی دارند احتمال رنگ دادنشان بیشتر است .

امروزه رنگ آمیزی در نساجی بسیار پیشرفته تر از گذشته است به همین دلیل انتقال رنگ لباس آنقدر متداول نیست اما با این اوصاف باز هم رخ میدهد و لباس شما را غیرقابل استفاده میکند . رنگ دادن عمدتا غیر قابل بازگشت بوده بنابراین پیشگیری تنها راه مقابله با آن می باشد .

چطور از رنگ پس دادن لباس ها پیشگیری کنیم ؟

  • برای پیشگیری ۵ راه حل وجود دارد

چطور از رنگ پس دادن لباس ها پیشگیری کنیم ؟
چطور از رنگ پس دادن لباس ها پیشگیری کنیم ؟

خرید لباس با کیفیت

نوع رنگ استفاده شده در لباس ، مواد شیمیایی مورد استفاده برای رنگ آمیزی آن ، تحمل شستشو با اب داغ و سایر عوامل مشخص میکنند که آیا لباس پس از شستشو رنگ میدهد یا نه . احتمال رنگ دادن لباسی که کیفیت بالایی دارد و در لیبل آن عبارت ( color fast ) نوشته شده بسیار کمتر از سایر لباس هاست . در واقع وجود این عبارت نشان میدهد که لباس آزمایش شده و در برابر رنگ پس دادن مقاوم است .

برای مثال جین های  تیره رنگشان ثابت است و در شستشو تغییر نمیکنند اما سایر جین ها معمولا در اولین شستشو مقداری رنگ پس میدهند .البته باید بدانیم که حتی اگه لباس ما رنگ ثابتی دارد باز هم باید در شستشو احتیاط کنیم چرا که به ندرت پیش می اید که لباسی به هیچ وجه رنگ ندهد.

انتخاب درست قبل از خرید

اگه نخ استفاده شده در پارچه قبل از تولید آن رنگ شده باشه میتونید با خیال راحت لباس مد نظرتان را خریداری کنید اما اگه پارچه بعد از تولید شدن رنگ شده باشد احتمال رنگ پس دادن آن بیشتر است . همچنین چاپ دیجیتال بیشترین ثبات رنگی را دارد.

 رنگ دادن لباس
رنگ دادن لباس

مورد دیگر ای که باید به آن توجه کنیم این است که انتقال رنگ نخ در لباس هایی که طرح های گلدوزی شده دارند رایج است مخصوصا اگه از نخ ریون استفاده شده باشد .

درباره پارچه های پلی استر هم باید این موضوع رو بدانیم که این پارچه ها ، پیوند های شیمیایی قوی ای با رنگ برقرار میکنند که باعث ثبات رنگی آن ها میشود . البته در پارچه های رنگارنگ احتمال رنگ پس دادن زیاد بوده . پارچه های طبیعی مثل پارچه های ابریشمی ، نخی و کتان هم معمولا رنگ پس میدهند .

با وجود اینکه ممکن است بعضی از پارچه ها اصلا رنگ پس ندهند اما برای اطمینان باید آن ها را تست کرد . برای این کار شما میتونید گوشه ای از لباس را با تیکه ای پارچه سفید مالش بدید و اگه رنگ لباس به پارچه منتقل شد باید در شستشوی آن بسیار مراقب باشید .

یک راه برای فهمیدن اینکه لباس روشن ممکن است رنگ پس بده یا نه وجود عبارت ( dry clean only ) بر روی لیبل آن بوده که البته این راه خیلی هم قابل اطمینان نیست . اگه در برابر رنگ پس دادن لباس خیلی حساس هستید سعی کنید لباس هایی که از رنگ های متفاوت تیره و روشن تشکیل شده اند را نخرید.

دسته بندی کردن لباس ها قبل از شستن

سعی کنید لباس های جدیدتان را به صورت جداگانه و همراه لباس های همرنگ شان بشویید . در ضمن همواره لباس های تیره و روشن را از هم جدا کنید چون در صورتی که لباس ها بر اساس رنگ تفکیک و شسته نشوند ممکن است ظاهر برخی از آن ها تغییر زیادی بکند .

برای مثال شستن لباس سفید و صورتی با هم باعث تغییر رنگ لباس سفید میشود . البته در صورت تغییر رنگ لباس های سفید میتوان آن ها را با استفاده از سفید کننده به رنگ قبلی برگردانید.

دسته بندی کردن لباس ها قبل از شستن
دسته بندی کردن لباس ها قبل از شستن

شستشوی صحیح

اگه نسبت به رنگ دادن لباسی شک دارید و یا لباسی دارید که دارای ترکیبی از رنگ هاست بهتر است که آن ها را به خشکشویی بدهید ولی اگه قصد دارید که این کار را خودتان انجام بدهید ، حتما یادتان باشد که اکثر لباس های روشن رنگ پس میدهند. این موضوع ممکن است مربوط به نامناسب بودن رنگ ها باشد که البته پس از چند بار شستشو این اتفاق دیگر رخ نمیدهد .

در شستشوی پارچه از روش ها و مواد شوینده ساده و ملایم تر استفاده کنید . لباس های روشنی که احتمال رنگ پس دادنشان بالاست بهتر است با دست و در آب سرد به همراه مواد شوینده ملایم شسته و بر روی پایه صافی قرار داده بشوند تا خشک شوند . هیچ وقت برای شستن آن ها از سفید کننده و شوینده های قوی استفاده نکنید و آن ها را در آب داغ قرار ندهید زیرا در دمای بالا احتمال انتقال رنگ بیشتر میشود.

افزودن پایدار کننده ها در هنگام شستشو

در صورتی که خیاط هستید بهتر است قبل از دوخت و یا حتی قبل از برش پارچه آن را با مواد پایدار کننده بشویید . همچنین اگر لباس جدیدی خریداری کردید میتونید در شستشوی اولیه آن از این مواد استفاده کنید .

ترکیبات پایدار کننده مانند Retayne و Synthropol از جمله مواد هایی هستند که میتوان برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس به آب اضافه کرد. این ترکیبات برای ثبات رنگ پارچه های طبیعی و ریون استفاده میشوند .

برای ثابت شدن رنگ پارچه باید آن را در ظرفی از آب داغ که دارای مواد پایدار کننده است غوطه ور کنیم . دستورالعمل های موجود در بسته ماده پایدار کننده رو دنبال کنید چرا که راهنمایی واضحی برای استفاده از آن ها وجود دارد . برای حرکت دادن پارچه در ظرف به قاشق چوبی و برای نگه داشتن آن ها به یک ظرف بزرگ نیاز دارید . بعد از طی کردن این مراحل پارچه باید به مدت دو دقیقه با آب تمیز شسته و آبکشی شود .

افزودن پایدار کننده ها در هنگام شستشو
افزودن پایدار کننده ها در هنگام شستشو

ماده ای که خیلی از مردم برای ثبات رنگ لباس از آن استفاده میکنند نمک است . بسیاری از افراد معتقد اند که قرار دادن لباس در محلول نمکی باعث تثبیت رنگ  میشود .

اسید سیتریک (سرکه) و اسید استیک دو نوع دیگه از ثابت کننده های خانگی هستند. شما میتونید لباس هایتان را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در ظرفی از اب سرد که دارای یک یا دو قطره سرکه است قرار بدهید و سپس آن رو با آب ولرم یا سرد بشویید . امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید نظرات خود را با ما در میان بگذارد.

Source : sewguide

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا