علم و تکنولوژی

چگونه با استفاده از wifi بین اندروید و macos فایل جابه جا کنیم؟

چگونه با استفاده از wifi  بین اندروید و macos  فایل جابه جا کنیم؟

شاید تا بحال به این مشکل بر خورده باشید که به عنوان مثال نیاز داشته باشید تا فایلی که می تواند شامل هر چیز باشد را بین دو سیستم عامل مختلف انتقال دهید اما نتوانید این کار را انجام دهید .این قضیه زمانی مشکل آفرین تر جلوه خواهد کرد که شما بخواهید دو فایل را بین دو سیستم عامل اندروید و macos جا به جا کنید. چرا که سایر سیستم عامل ها ( مثلا برای ios  سیستم ایردراپ از طریق آن کاربر می تواند به راحتی فایل ها را بین تمامی سیستم عامل ها و ios  جابه جا کند و یا nearby share  که برای گوگل است و این اجازه را به کاربرانش می دهد تا با استفاده از آن به راحتی فایل جا به جا کنند)عموما دارای راه حل هایی برای این موضوع هستند،اما با این وجود راه حل قطعی و مطمئنی برای انتقال فایل از اندروید به مک و بالعکس وجود ندارد .یا حداقل اگر وجود دارد مانند ios  کامل و جامع نیست . اما با این وجود نگران نباشید! شما به راحتی می توانید با استفاده از یکسری برنامه های جانبی که به همین منظور طراحی و توسعه داده شده اند بدون نیاز به هیچگونه ارتباط مستقیمی مثلا استفاده از سیم های رابط این کار را انجام دهید.

در ادامه ما به توضیح و تشریح برنامه های warpshare  و neardrop  می پردازیم و سعی می کنیم که در وهله اول شما را با این نرم افزار های کاربردی آشنا کرده و سپس امکان استفاده از این برنامه ها را برای شما به وجود بیاوریم.

توجه : امکاناتی که در ادامه مقاله به شرح آنها خواهیم پرداخت صرفا نیاز دارد تا شما از اتصال وای فای بر روی دستگاهتان استفاده کنید .

انتقال فایل از اندروید به مک با استفاده از warpshare
انتقال فایل از اندروید به مک با استفاده از warpshare

انتقال فایل از اندروید به مک با استفاده از warpshare

یکی از اپلیکیشن های کاربردی در حوضه انتقال قایل این نرم افزار است.شما با استفاده از warpshare می توانید به آسودگی فایل هایتان را بین دو سیستم عامل جابه جا کنید.عموما انتقال بی سیم فایل ها در سیستم عامل های مختلف مانند اندروید ios , و مک کار ساده ای نیست و افراد در هنگام انتقال به مشکلات زیادی بر می خورند.این برنامه به همین منظور و برای رفع مشکلات کاربران به هنگام انتقال فایل ایجاد شده است و می توان گفت تا حدودی مانند ایردراپ در سیستم عامل ios  عمل می کند و تنها تفاوت آنها با یکدیگر در نوع سیستم عامل ها می باشد. این اپلیکیشن برای انتقال از اندروید به مک طراحی شده است.

اپلیکیشن warpshape به گونه ای است که مشکل بسیاری از افراد را از این جهت که نمی خواهند هزینه ای برای انتقال فایل انجام دهند حل کرده است و این برنامه بصورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته است.این برنامه نیز همانند ایر دراپ از پروتکل و ساختار adwl  برای جابه جایی فایل ها استفاده می کند که از این جهت نقطه مشترک بین اندروید و ios  محسوب می شود .البته توجه کنید که این برنامه در گوگل پلی وجود ندارد و شما برای اینکه بتوانید این برنامه را دانلود و از آن استفاده کنید نیاز به سایر منابع دارید .

حتی با وجود اینکه این برنامه برنامه ای بسیار کاربردی برای کسانی است که می خواهند فایلی را بین دو سیستم عامل جا به جا کنند اما باید ذکر کنیم که در هنگام کار با این برنامه شما با طراحی دلنشینی روبه رو نمی شوید و صرفا این برنامه فقط به منظور رفع نیاز کاربران طراحی شده که در این امر نیز موفق است و وظیفه خود را به نحو احسن انجام می دهد .

اما نحوه کار این برنامه به چه شکل است ؟

برای اینکه بتوانید از این برنامه استفاده کنید می بایست ابتدا در سیستم عامل مک وارد control center  شوید و سپس در این بخش گزینه network setting  را انتخاب کنید که البته نیازی به جست و جوی این برنامه نیست و شما می توانید آن را به راحتی سرچ کنید .

حال که وارد network setting  شدید به بخش airdrop  بروید  و در این بخش مطمئن شوید که حالت every one  فعال باشد تا سیستم عامل اندروید بتواند مک را پیدا کرده و به آن متصل شود .

حالا وقت این است که اپلیکیشن را دانلود کرده و وارد آن شوید . در درون برنامه ، فایل یا هر چیزی که میخواهید آن را از طریق این برنامه انتقال دهید را انتخاب کرده و سپس با استفاده از گزینه send  وارد ناحیه ای شوید که به شما سیستم عامل های مک موجود در اطرافتان را نشان می دهد . توجه کنید نکته بسیار مهم این است که حتما سیستم عاملتان قابل رویت باشد یعنی مثلا در آن حالت every one  فعال شده باشد .

اگر تمامی کار های ذکر شده را بصورت کامل انجام دهید ، یک اعلان روی سیستم مک خودت مشاهده خواهید کرد که می توانید با کلیک بر روی accept  و یا انتخاب گزینه  save to downloads  جابه جایی را آغاز کنید .

همانطور که پیشتر ذکر شد به منظور انجام این انتقال شما به وای فای نیاز دارید . یعنی سیستم عامل اندروید و مک شما هر دو باید به وای فای متصل باشند و گرنه این انتقال  داده با مشکل رو به رو خواهد شد . توجه داشته باشید که بدلیل یکسری از محدودیت ها مانند محدودیت فرمت ، شما نمی توانید بیشتر از 4.2 گیگا بایت فایل جابه جا کنید و در صورت انجام این کار با خطا رو به رو خواهید شد .همچنین هنگامی که وارد برنامه می شوید از شما دسترسی هایی مانند دسترسی به کنترل وای فایل یا نگاشتن اطلاعات بر روی حاقظه داخلی را در خواست می کند که به منظور انجام این انتقال لازم است و اگر این دسترسی ها را ندهید برنامه اجرا نمی شود .

انتقال فایل از اندروید به مک با استفاده از neardrop
انتقال فایل از اندروید به مک با استفاده از neardrop

انتقال فایل از اندروید به مک با استفاده از neardrop

علاوه بر برنامه warp share  شما می توانید از این برنامه نیز به منظور انتقال فایل بین دو سیستم عامل استفاده کنید .البته توجه کنید که این اپلیکیشن در تضاد با ایردراپ و  warpshape  است زیرا پروتکل دیگری بهره می برد و می توان تا حدودی آن را مشابه nearby share  در گوگل دانست .ویژگی هایی که در پیش ذکر کردیم بصورت پیش فرض در اخرین نسخه های اندروید بصورت پیشفرض موجود می باشد و نیاز به دانلود اپلیکیشن جدا برای آن در اندروید نیست .اما بر عغکس برنامه قبلی که معرفی شد شما باید این برنامه را در داخل سیستم عامل مک خود دانلود و اجرا کنید .

مانند برنامه وارپ شیر این برنامه نیز دارای یکسری محدودیت است که علت آن پشتیبانی نشدن مستقیم این برنامه ها توسط گوگل یا اپل است .به عنوان مثال مسیر انتقال داده در این برنامه ها کاملا یک طرفه است و شما فقط می توانید از اندروید به مک داده انتقال دهید و نه برعکس . اما خب قطعا از اینکه اصلا نخواهید فایلی را جابه جا کنید نیز بهتر است و این برنامه ها کار شما را پیش می برند.

اما نحوه کار با این برنامه چگونه است ؟

ابتدا می بایست تا این برنامه را از منابع معتبر دریافت کرده و سپس با استفاده از امکان درگ اند دراپ آن را به لیست برنامه های سیستم عامل مکتان انتقال داده و آن را اجرا کنید .

هنگامی که برنامه را باز می کنید ممکن است با یک هشدار امنیتی روبه رو شوید به این منظور که اپل نمی تواند کاملا تشخیص بدهد که این برنامه بدافزار است یا خیر و در نتیجه نمی تواند کاملا بگوید که برنامه سالم است یا خیر.در نتیجه برای اینکه از این مرحله رد شوید وارد تنظیمات مک شوید و سپس به بخش privacy & security  بروید .در نهایت گزینه open anyway  را به منظور باز کردن نیر دراپ انتخاب کرده و آن را باز کنید .احتمالا دستگاه برای این که تشخیص دهد این واقعا شما هستید که این درخواست را دارید از شما رمز عبورتان را می پرسد و در نهایت این امکان را برای شما فراهم می کند .زمانی که برنامه به طور کامل اجرا و تنظیم شد یک ایکن از برنامه در صفحه بالای مک مشاهده میکنید . سعی کنید بلوتوث خود را نیز در کنار وای فای روشن کنید .

توجه کنید که امکانات خاصی به صورت از قبل تعیین شده در برنامه وجود ندارد و نخواهد داشت و اگر نیاز به امکانی دارید بایدآن را بصورت دستی فراخوانی کنید .

خب حالا باید به سراغ سیستم اندروید خود رفته و کار های زیر را به منظور شکل گیری اتصال انجام دهید.

به بخش مدیریت فایل ها که در آن تمام فایل ها را ذخیره می کنید رفته و وارد محیطی شوید که فایل مورد نظر در آنجا است .پس از انتخاب فایل مورد نظر گزینه شیر را انتخاب کرده و سپس با استفاده از گزینه nearby share  کار خود را پیش ببرید . در ادامه مانند برنامه قبلی سیستم خود را در لیستی مشاهده خواهید کرد که با کلیک بر روی آن این ارتباط صورت خواهد گرفت . در اینجا نیز مانند برنامه قبلی شما بر روی لبتاپ خود اعلانی را مبنی بر درخواست اتصال مشاهده می کنید که با کلیک بر روی گزینه options  و سپس ACCEPT  می توانید اتصال را برقرار کنید . در اینجا تنها نیاز است کمی صبر کنید تا فایل مورد نظر بطور کامل ارسال شود .مدت زمان انتقال به سرعت وای فای بستگی دارد و خوبی این برنامه نسبت به قبلی نبود محدودیت در حجم فایل ارسالی است .

جمع بندی : در انتها باید ذکر کنیم که اپل و گوگل توانسته اند برنامه هایی را برای انتقال بین سیستم عامل ها توسعه دهند اما نظیر این برنامه ها در مک اوس و اندروید دیده نمی شود . دو برنامه ای که در این مقاله ذکر شد می تواند این کار را به سادگی برای ما انجام دهد و البته که هر دو دارای یکسری محدودیت در حجم فایل ارسالی ، اعتبار سنجی برنامه و … دارا هستند . اما با این وجود این دو برنامه را می توان در لیست پر کاربردترین برنامه های انتقال داده قرار داد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا