مد و پوشاک

چگونه لباس هامون رو در زمان کرونا و سایر بیماری ها ضد عفونی کنیم ؟

 

چگونه لباس هامون رو در زمان کرونا و سایر بیماری ها ضد عفونی کنیم ؟

Corona
covid-19

۵ روش برای ضد عفونی کردن لباس ها وجود داره .

شاید تاکنون هرگز با دقت به شستن لباس ها فکر نکرده باشیم ، مگر در حدی که ان ها را داخل ماشین لباسشویی ریخته و فراموش نکرده باشیم که در زمان مناسب درشان بیاوریم . اما این روزها این گونه نیست و من از خودم میپرسم که آیا لباس هایم رو به درستی میشویم ؟ آیا به اندازه کافی اقدام به ضد عفونی کردن ویروسی که احتمال دارد از شخصی که درون آسانسور همراهم بود و یا از طریق کیسه ها و اجناس فروشگاه به من منتقل شده باشد میکنم ؟ این نگرانی ها همواره ذهن من را به خودشان مشغول میکنند .

امروزه شما در طول شبانه روز بارها دست هایتان را میشویید به طوریکه حتی کودکان هم میدانند که دست ها باید به مدت ۲۰ ثانیه شسته بشود ؛ اما در مورد لباس ها چطور ؟

همونطور که میدانید ویروس کرونا تا چندین ساعت بر روی لباس ها باقی می ماند . فکر نمی کنم مطالعات کافی در مورد امکان انتقال این ویروس از طریق لباس های آلوده ، به خود فرد یا دیگران انجام شده باشد اما بهتره مراقب باشیم و هر کاری از دستمان برمیاید انجام دهیم

 روش های ضد عفونی کردن لباس ها
روش های ضد عفونی کردن لباس ها

بهترین روش ها برای ضد عفونی کردن لباس

  • تمیز کردن با مواد شوینده

شستشوی لباس با صابون و مواد شوینده با کیفیت ساده ترین و موثر ترین روش برای مقابله با ویروس ، باکتری و قارچ های موجود در لباس هاست . آنها برای از بین بردن تمام این میکروب های کشنده که باعث بیماری میشوند ساخته شده اند . برای گرفتن نتیجه بهتر از پودر های شوینده استفاده کنید .

در هر بار استفاده از ماشین لباسشویی تعداد کمتری لباس را درون آن قرار بدهید .

برای شستشوی بهتر از آب پر فشار استفاده کنید .

از مواد شوینده در کنار صابون استفاده نکنید چرا که صابون در صورت مناسب بودن شرایط میتواند همه میکروب ها را از بین ببرد در غیر اینصورت شما باید روی شانستان حساب کنید .

از گرم ترین آب ممکن برای شستن لباس هایتان استفاده کنید اما به این موضوع هم توجه داشته باشید که پارچه های مصنوعی توان تحمل حرارت بسیار بالا رو ندارند . طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری واقع در آمریکا  شستن لباس ها در آب با دمای بیش از ۱۶۰ درجه فارنهایت (۷۱ درجه سانتیگراد) میکروب ها را از بین میبرد .

  • ضد عفونی کردن

ضد عفونی کننده ها حاوی ترکیبات میکروب کش هستند و میتوانند میکروب های مسری بیماری رو از بین ببرند و در صورت استفاده درست از آن ها لباس ها به بهترین شکل ممکن ضد عفونی میشوند ؛ البته باید به دستور العملی که بر روی لیبل لباس وجود داره هم توجه کنیم .

لباس های افراد آلوده که قبلاً به بیماری مبتلا شده اند را ابتدا در آب سرد و سپس در آب داغ با پودر شوینده بشویید و سرانجام در شستشوی نهایی از ضد عفونی کننده ها استفاده کنید .

بعد از شستن لباس در ماشین لباسشویی ، مواد ضد عفونی کننده را به چرخه آبکشی اضافه کنید و به ان ها وقت بدهید تا اثر کنند . اگه دستگاه شما دارای ویژگی خیساندن می باشد ، ۱۰ دقیقه خیساندن کافیست

ضد عفونی کردن
ضد عفونی کردن
  • استفاده از دستمال مرطوب

برای تمیز و ضد عفونی کردن لباس ها و لوازمی مثل چرم طبیعی و مصنوعی ، انواع خزها و … که غیر قابل شستشو هستند از دستمال های آغشته به اتانول یا وایتکس استفاده کنید . پس از یک بار استفاده از این دستمال ها آن ها رو دور بیندازید در غیر این صورت شما میتونید به راحتی میکروب ها رو منتقل کنید

  • استفاده از ضد عفونی کننده ها برای تمیز کردن نقاط مختلف

شما میتونید به جای تمیز کردن کل لباس ، برخی نقاط آلوده ان را با استفاده از دستمال آغشته به ضد عفونی کننده تمیز کنید . یک ضد عفونی کننده نیاز به غلظت ۶۰-۷۰٪ الکل (۷۰٪ ایده آل) دارد تا بتواند در از بین بردن ویروس ها و میکروب ها مؤثر باشد . گفته میشود این درصد اتانول موجود در ضد عفونی کننده باعث از بین رفتن دیواره سلولی باکتری ها و ویروس ها شده و کارایی آن هارو از بین میبرد

ضد عفونی کننده
ضد عفونی کننده
  • بخار دادن و فشردن

استفاده از اتوی  گرم روی لباس میتواند میکروب ها را تا حدی از بین ببرد . به همین ترتیب ، فرآیند بخار دادن و اتو کردن که باعث گرم شدن لباس ها و افزایش حرارت آن ها به ۱۲۰ تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد میشود نیز میتواند باعث ضد عفونی شدن لباس ها بشود .

  • جوشاندن

راه دیگر برای تمیز کردن بعضی از وسایل این است که آن ها را به مدت نیم ساعت در ظرفی از آب جوش قرار بدهیم .این کار بسیار موثر بوده ، البته این روش روی لباس ها قابل اجرا نیست ولی میتوانید این کار را برای دستمال و حوله های آلوده انجام بدهید

چند توصیه ضد عفونی کردن لباس ها

در تمیز کاری خود به هیچ وجه ایمنی رو فراموش نکنید . منظور از ایمنی ، احتیاط در برابر مواد بهداشتی است . تمام پاک کننده ها ، ضد عفونی کننده ها و سایر مواد بهداشتی را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید چرا که همه آن ها سمی هستند و حتی مقدار بسیار کمی از آن ها میتواند جان انسان را به خطر بیندازد .

برای ضد عفونی کردن لباس های آلوده ای که توسط فرد مبتلا به بیماری پوشیده شده اند حتما ازدستکش و ماسک استفاده کنید . همچنین بعد از انجام کار دستکش را تمیز و ضد عفونی کنید و اگه از دستکش یکبار مصرف استفاده میکنید ، پس از هر بار استفاده ان را دور بیندازید .

برای مدتی از خرید حضوری لباس خودداری کرده و به صورت آنلاین خرید کنید .

ویروس روی سطوح مرطوب رشد میکند پس هر چیزی که مرطوب بوده را خشک کنید . همچنین هنگامی که از بیرون به خونه بر میگردید ، بلافاصله لباس هایتان را عوض کنید .

چند توصیه ضد عفونی کردن لباس ها
چند توصیه ضد عفونی کردن لباس ها

ساخت مواد بهداشتی قلابی بسیار آسان و سود آور است و در مواقع بیماری مثل این روز ها ، افراد سودجو در این مسیر گام برمیدارند ؛ بنابراین مواد ضد عفونی کننده و پاک کننده ها را از نظر اعتبار و اصالت بررسی کنید و موادی را بخرید که مطابق دستورالعمل تعیین شده توسط یک سازمان معتبر باشند زیرا آن ها دارای شماره ثبت و گواهینامه های خاص از مرجع صدور مجوز هستند .

برخی یافته ها نشون میدهد که پارچه های مصنوعی بیشتر از پارچه های طبیعی میکروب ها را در خود نگه میدارند .

همونطور که میدانید ویروس کرونا جدید بوده و هیچ تجربه قطعی ای راجع به ان نداریم پس هر روز چیز های جدید مربوط به این ویروس را بخوانید و خودتان را به روز نگه دارید .

بهترین مرجع برای تمیز و ضد عفونی کردن وسایل و سطوح را میتوانید در وب سایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها پیدا کنید .

چگونه لباس هامون رو ضد عفونی کنیم

Source : sewguide

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا