سلامت و زیبایی

مزایای قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

مزایای قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

مزایای قرار گرفتن در معرض نور آفتاب
مزایای قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

مزایای قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بسیار است نور خورشید نعمتی است که مزایای بسیار زیادی برای ما دارد البته ممکن است آسیب هایی هم به ما برساند همان طور که زیاده روی کردن در هر کاری برای انسان مضر است. نور خورشید باعث تامین بخش زیادی از ویتامین D مورد نیاز بدن ما می شود اما باید توجه داشته باشیم که آفتاب گرفتن بیش از حد باعث سوختگی و آسیب دیدگی پوست می شود.

به هر حال اگر به درستی فرآیند آفتاب گیری را انجام دهیم می توانیم استفاده های مفیدی از نور خورشید داشته باشیم. فایده نور خورشید برای سلامتی زیاد می باشد در این متن به چند مورد از فواید و مزایای نور خورشید اشاره می کنیم.

کاهش فشار خون

تحقیقات نشان داده اند که برخورد نور خورشید به پوست انسان باعث افزایش ترشح ماده ای به نام اکسید نیتریک که تاثیر بسزایی در کاهش فشار خون دارد، می شود. بنابراین نور خورشید از طریق افزایش ترشح این ماده فشار خون و علائم آن را در افراد کاهش داده و به دنبال آن خطر حمله قلبی و یا سکته مغزی را هم کاهش می دهد. گرچه مزایای قرار گرفتن در معرض نور آفتاب فراوان است اما انتخاب زمان مناسب برای آفتاب گرفتن بسیار مهم است به طوری که انجام این کار در اواسط روز و یا افتاب گرفتن طولانی مدت نه تنها سودی به شما نمی رساند بلکه به شما آسیب هم می زند

فایده نور خورشید برای سلامتی
فایده نور خورشید برای سلامتی

افزایش سلامت استخوان ها

یک فایده نور خورشید برای سلامتی در پوکی استخوان است پوکی استخوان یکی از وحشتناک ترین بیماری هایی است که می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد ولی یکی از مزایایی که شما از قرار گرفتن در معرض آفتاب به دست خواهید آورد، بهبود سلامتی استخوان ها است. نور خورشید چگونه بر روی استخوان ها تاثیر می گذارد؟ در واقع این موضوع مربوط به جذب ویتامین D است. همانطور که می دانید این ویتامین باعث افزایش کلسیم بدن و در نتیجه بهبود وضع استخوان ها می شود.

همچنین برخی تحقیقات حاکی از آن است که ویتامین D3 که یک ویتامین محلول در چربی است با برخورد نور خورشید شروع به فعالیت می کند. ویتامین D3 ارتباط مستقیمی با تراکم استخوان دارد. بنابراین واضح است آفتاب گرفتن تاثیر بسیار زیادی در سلامت استخوان های شما دارد.

بهبود کیفیت خواب

در دنیای امروزی بسیاری از افراد با مشکل کم خوابی رو به رو هستند اما اکثر آن ها از تاثیر نور خورشید بر کیفیت خواب بی خبراند. تابش نور خورشید باعث تنظیم ترشح هورمون ملاتونین در بدن انسان می شود. ملاتونین هورمونی است که تاثیر زیادی در کیفیت خواب انسان دارد. در واقع وقتی نور خورشید به چشم ها برخورد می کند، بدن سیگنال واضحی دریافت می کند که دیگر شب نیست و نور خورشید از این طریق ریتم های شبانه روزی انسان را تنظیم می کند.

تقویت سیستم ایمنی
تقویت سیستم ایمنی

همچنین اگر به مباحث سلامتی اهمیت می دهید حتما مشکل کم خوابی در دوران کرونا را مطالعه کنید.

تقویت رشد کودکان

مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد قرار گرفتن نوزادان در معرض آفتاب در چند ماه اول زندگی تاثیر زیادی در رشد آن ها دارد که یکی از مزایای قرار گرفتن در معرض نور آفتاب برای نوزادان است. البته با توجه به حساسیت زیاد نوزادان تابش بیش از حد نور خورشید می تواند آثار مخرب وحشتناکی به آن ها وارد کند بنابراین در این مورد، از هر گونه زیاده روی خودداری کنید.

تقویت سیستم ایمنی

امروزه شاهد شیوع بیماری کرونا هستیم و می دانیم که این ویروس افرادی که ایمنی کمتری دارند را آلوده می کند پس بهتر است از فایده نور خورشید برای سلامتی و تقویت سیستم ایمنی نهایت استفاده را ببریم. بنابراین ایمنی بدن موضوع بسیار مهمی است که همواره باید به آن توجه کنیم. یک راه برای افزایش سطح ایمنی بدن، دریافت نور خفیف خورشید است چرا که تابش نور خورشید باعث افزایش تعداد گلبول های سفید بدن انسان می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا