پزشکی و دارو

عوارض کمبود ویتامین ب ۱۲

عوارض کمبود ویتامین ب ۱۲

عوارض کمبود ویتامین ب ۱۲
عوارض کمبود ویتامین ب ۱۲

امروز از پابزی با مقاله عوارض کمبود ویتامین ب ۱۲ همراه شما هستیم ویتامین ب ۱۲ با نام کوبالامین نیز شناخته میشود. این ویتامین به تنظیم سیستم عصبی بدن کمک میکند همچنین ویتامین ب ۱۲ در رشد بدن ، تشکیل گلبول های قرمز ، تولید DNA ، تقسیم سلولی و نگهداری سلول های عصبی نقش دارد. در این مقاله با عملکرد ویتامین ب ۱۲ در بدن ، علائم و دلایل کمبود ویتامین ب ۱۲ و منابع غنی ویتامین ب ۱۲ آشنا خواهید شد.

عملکرد های ویتامین ب ۱۲ در بدن
عملکرد های ویتامین ب ۱۲ در بدن

عملکرد های ویتامین ب ۱۲ در بدن

ویتامین ب ۱۲ اعمال مختلفی را در بدن انسان انجام میدهد و به آن ویتامین انرژی نیز میگویند. به این علت که ویتامین ب ۱۲ در شکل گیری گلبول های قرمز نقش دارد. گلبول های قرمز اکسیژن را به نقاط مختلف بدن حمل میکنند و طبیعی است که خون سرشار از اکسیژن به ما انرژی میبخشد.

در کلینیک های کاهش وزن نیز ویتامین ب ۱۲ به عنوان دارویی برای لاغر شدن استفاده میشود. ویتامین ب ۱۲ برای بدن ما بسیار لازم و ضروری است از دیگر عملکرد های این ویتامین میتوان به ترشح عامل هورمونی آدرنال ، گردش خون ، شکل گیری گلبول های قرمز خون ، سیستم اضطراب سالم ، گوارش درست ، جذب آهن ، سوخت و ساز چربی و کربوهیدرات ها ، رشد و توسعه عصبی و سیستم تولید مثل سالم در بانوان اشاره کرد.

علائم کمبود ویتامین ب ۱۲
علائم کمبود ویتامین ب ۱۲

علائم کمبود ویتامین ب ۱۲

کمبود ویتامین ب ۱۲ میتواند باعث اختلال در سیستم عصبی و گردش خون بدن شود. به علاوه کمبود ویتامین ب ۱۲ میتواند سبب کم خونی ای به نام کم خونی مگالوبلاستیک شود. در کم خونی مگالوبلاستیک ، مغز استخوان که مسئول تولید گلبول های قرمز است گلبول های قرمز بزرگی با شکل غیر طبیعی و عملکردی ضعیف تولید میکند.

همچنین کمبود ویتامین ب ۱۲ میتواند باعث بروز مشکلات روحی روانی مانند زوال عقل (دمانس) ، بدگمانی (پارانویا) ، افسردگی و تغییرات رفتاری شود. از عوارض دیگر کمبود ویتامین ب ۱۲ آسیب عصبی است که خودش را به شکل سوزن سوزن شدن دست و پا ، بی حسی دست و پا ، از دست دادن تعادل و در مواردی فلج اندام نشان میدهد. آسیب عصبی گاهی اوقات قابل بازگشت و درمان نیست.

همچنین هنگامی که فرد کمبود این ویتامین را دارد ، خون از مقدار کافی اکسیژن برخوردار نیست در نتیجه فرد احساس لرزش و سرگیجه میکند و در باز نگه داشتن چشم ها و حفظ بیداری ناتوان میشود.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله عوارض کمبود ویتامین دی در بدن نیر دیدن کنید.

 

کمبود ویتامین ب ۱۲
کمبود ویتامین ب ۱۲

کمبود ویتامین ب ۱۲ همچنین میتواند باعث زرد شدن پوست شود علت آن است که در اثر کمبود این ویتامین گلبول های قرمز رو به زوال و نابودی میروند. هنگامی که گلبول های قرمز نابود میشوند ، رنگدانه ای زرد از آنها پخش میشود.

از علائم دیگر ناتوانی در تشخیص مزه ی غذا ها است. کمبود ویتامین ب ۱۲ میتواند پرز ها و برجستگی های زبان که در تشخیص غذا به ما کمک میکنند را از بین ببرد.

ویتامین ب ۱۲ همچمین در تولید هورمون های شادی مانند سروتونین و دوپامین دخالت دارد و کمبود آن میتواند منجر به افسردگی و اضطراب شود.

عوارض شایع کمبود ویتامین ب ۱۲
عوارض شایع کمبود ویتامین ب ۱۲

از عوارض دیگر کمبود این ویتامین آسیب عصب بینایی است پس اگر بینایی شما مختل شده و علائمی مانند تاری دید و دوبینی دارید حتما سطح ویتامین ب ۱۲ بدن خود را چک کنید.

از علائم دیگر کمبود ویتامین ب ۱۲ میتوان به خستگی و کوفتگی بدن ، ضعف ، یبوست ، کم اشتهایی ، کاهش وزن ، گیجی ، ضعیف شدن حافظه و درد در قسمت دهان و زبان اشاره کرد.

دلایل کمبود ویتامین ب ۱۲
دلایل کمبود ویتامین ب ۱۲

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله عوارض کمبود پروتئین در بدن نیر دیدن کنید.

 

دلایل کمبود ویتامین ب ۱۲

کمبود این ویتامین میتواند به واسطه عوامل مختلفی شکل بگیرد.

 1. بدن برای جذب این ویتامین نیازمند اسید معده ی کافی است پس ضد اسید ها جذب این ویتامین را تحت تاثیر قرار میدهند.
 2. اکسید نیتروژن یا گاز خنده میتواند به ویتامین ب ۱۲ موجود در بدن آسیب وارد کند.
 3. سلول های معده تولید پروتئین فاکتور داخلی معده را برعهده دارند که باعث جذب این ویتامین میشود. میکروب اچ پیلوری به سلول های معده آسیب میزند و جذب این ویتامین را مختل میکند.
 4. عمل بای پس معده که برای کاهش وزن انجام میشود جذب ویتامین ب ۱۲ را تحت تاثیر قرار میدهد.
 5. خوردن زیاد قهوه نیز جذب ویتامین ب ۱۲ را مختل میکند.
چه کسانی بیشتر در معرض کمبود ویتامین ب ۱۲ هستند
چه کسانی بیشتر در معرض کمبود ویتامین ب ۱۲ هستند

چه کسانی بیشتر در معرض کمبود ویتامین ب ۱۲ هستند

یکسری از افراد بیشتر از سایر در معرض خطر کمبود ویتامین ب ۱۲ قرار دارند.

افراد مسن : دسته ی اول افراد مسن هستند که از اسید معده ی کافی برخوردار نیستند.

افراد دارای بیماری های خود ایمنی : این افراد سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به سایرین دارند. مثلا افرادی که بیماری کرون یا سلیاک دارند

وگان ها : اگر وگان ها رژیم غذایی مناسب یعنی رژیم غذایی حاوی ویتامین ب ۱۲ نداشته باشند ، در معرض کمبود ویتامین ب ۱۲ قرار میگیرند.

بیماران دیابتی : بیماران دیابتی که داروی متفورمین مصرف میکنند بیشتر در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند زیرا متفورمین جذب ویتامین ب ۱۲ را مشکل میسازد.

چه غذاهایی حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند
چه غذاهایی حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند

چه غذاهایی حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند

مواد غذایی حیوانی مانند گوشت و فرآورده های لبنی حاوی ویتامین ب ۱۲ هستند. بنابراین افرادی که وگان یا گیاهخوار هستند بیشتر باید به رژیم غذایی خود دقت کنند و حتما ویتامین ب ۱۲ مورد نیاز روزانه خود را از طریق مکمل ها و مواد غذایی غنی شده با ویتامین ب ۱۲ تامین کنند. به افراد وگان پیشنهاد میکنیم که مقاله ی ویتامین ب ۱۲ برای گیاهخوارها در مجله ی اینترنتی پابزی را مطالعه کنند.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله ویتامین ب ۱۲ برای گیاهخواران نیر دیدن کنید.

 

افرادی که از گوشت استفاده نمیکنند میتوانند از تخم مرغ و لبنیات برای تامین ویتامین ب ۱۲ استفاده کنند اما افراد کاملا گیاهخوار که از تخم مرغ و لبنیات نیز استفاده نمیکنند برای تامین ویتامین ب ۱۲ مورد نیاز روزانه خود میبایست از مخمر غذایی استفاده کنند.

منابع غنی ویتامین ب ۱۲
منابع غنی ویتامین ب ۱۲

بهترین منابع ویتامین ب ۱۲ کدام اند

معرفی منابع ویتامین ب ۱۲

 1. جگر گاو
 2. صدف
 3. مرغ
 4. ماهی ساردین ، ماهی سالمون ، ماهی کاد ، میگو
 5. گوشت گاو ،گوشت بره ، گوشت بز ، گوشت بوقلمون
 6. تخم مرغ
 7. لبنیات
 8. غلات صبحانه غنی شده
 9. مخمر غذایی
 10. سایر منابع غنی ویتامین ب ۱۲ مانند شیره های گیاهی و آرد ، شیر نارگیل تقویت شده ،تمپه (یکی از فرآورده های سویا)

گرد اورنده : زینب محمدی

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله عوارض کمبود آهن در بدن نیر دیدن کنید.

عوارض کمبود ویتامین ب ۱۲ – منابع غنی ویتامین ب ۱۲ – عملکرد ویتامین ب ۱۲ در بدن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا