سلامت و زیبایی

تاثیر بی خوابی در ریزش مو

تاثیر بی خوابی در ریزش مو

بی خوابی در ریزش مو - تاثیر بی خوابی در ریزش مو
تاثیر بی خوابی در ریزش مو

مقدمه : این روزها یکی از نیازهای طبیعی انسان یعنی خواب به دلایل مختلف مورد آسیب قرار گرفته. از جمله مسائلی که به این نیاز طبیعی مشکل جدی وارد می کند شیفت های کاری غیر معمول ، استفاده از فضای مجازی و یا مهمانی ها و مراسمات شب زنده داری می توان اشاره کرد امروز در مقاله حدید فصد داریم در رابطه با تاثیر بی خوابی در ریزش مو صحبت کنیم

ریزش مو - تاثیر بی خوابی در ریزش مو
عوامل ریزش مو

عوامل ریزش مو

ریزش مو دلایل مختلفی از جمله عوامل محیطی و یا ژنتیکی دارد که در وهله ی اول شما باید آن را ریشه یابی کنید و سپس اقدام به درمان کنید. در زنان دلیل اصلی این امر به وضوح مشخص نشده. از بیماری های شایع ریزش مو در مردان آلوپسی آندروژنیک ( طاسی با الگوی مردانه ) می باشد که معمولاً قبل از ۲۱ سالگی شروع می شود و نزدیک به ۲۵ درصد مردان با آن درگیر هستند.

درست است که دلیل اصلی ریزش مو خصوصاً  در زنان پیدا نشده اما هنگامی که خواب شخص مختل شده دچار بی خوابی و یا کم خوابی شود موجب افزایش پیدا کردن سطح استرس شده و شخص مستعد ابتلا به بیماری تلوژن افلوویوم ( طاسی منطقه ای ) می شود. این بیماری موجب می شود ریزش موی موقت رخ دهد و به صورت پراکنده مو در سراسر سر کم پشت شود.

تاثیر بی خوابی در ریزش مو - تاثیر بی خوابی در ریزش مو
دلیل تاثیر بی خوابی در ریزش مو

دلیل تاثیر بی خوابی در ریزش مو

بدن انسان برای آنکه به خوبی کار کند به مقدار معینی مواد شیمیایی نیاز دارد که از مهم ترین آنان الکترولیت ها می باشند که بدن باید آن را جذب کند. در صورتی که شخص دچار کم خوابی شود روند جذب الکترولیت برای تامین انرژی بدن مختل شده و زمینه ساز تضعیف ایمنی بدن می شود. در این صورت مواد مغذی به صورت کامل به مو نرسیده و باعث ریزش مو می شود.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله بی خوابی و روش های درمان آن نیر دیدن کنید.

 

انجام شده در مورد تاثیر بی خوابی در ریزش مو - تاثیر بی خوابی در ریزش مو
تحقیق انجام شده در مورد تاثیر بی خوابی در ریزش مو

تحقیق انجام شده در مورد تاثیر بی خوابی در ریزش مو

در یکی از تحقیقات انجام شده توسط محققان مرکز خواب لندن که بر روی یک روزنامه نگار انگلیسی که به صورت داوطلبانه برای مشارکت در این تحقیق شرکت کرده بود ، ساعت خواب خود را از ۸ به ۶ ساعت رساند تا اثر گذاری کم خوابی بر روی پوست و مو را نشان دهد.

۴۶ خانوم دیگر به همراه این محقق در طی زمان ۷ روز خواب خود را کاهش دادند. نتایج حاصل از عکس های قبل و بعد کم خوابی گواه از این بود که این عامل حتی به میزان کم بر کدر شدن پوست و تیرگی آن در زیر چشم تاثیر می گذارد. به طور مثال برخی نقاط پوست ملتهب شده و یا منافذ پوستی گشاد می شود و در ناحیه چانه لکه های قهوه ای نمایان می شود.

تحقیقات که در دیلی میل - تاثیر بی خوابی در ریزش مو
نتایج تحقیقات در دیلی میل

سارا کالمر خبرنگار  بر اساس نتایج تحقیقات که در دیلی میل منتشر شد معترف شد که به ذهن او خطور نمی کرده کم خوابی تاثیر این چنینی بر روی بدنش بگذارد و اذعان کرد که من بعد هرگز ۸ ساعت کم تر نمی خوابد.

در استناد دیگر می توان به موسسه ملی قلب ، ریه خون اشاره کرد که معتقد است خواب نقش بسازیی در سودرسانی کلی و سلامت بدن دارد.

استرس ناشی از کم بود خواب بر ریزش مو - تاثیر بی خوابی در ریزش مو
تاثیر استرس ناشی از کم بود خواب بر ریزش مو

تاثیر استرس ناشی از کم بود خواب بر ریزش مو

در مورد ارتباط بین استرس و فرآیند رشد مو پژوهشی در یکی از مجله های امریکایی به نام پاتولوژی بحث شده. استرس طولانی عملکرد مناسب پوست را مختل می کند و اثر منفی بر آن می گذارد که این موارد به صورت مستقیم بر روی فولیکول های مو اثر می گذارند.

بر طبق تحقیقات این مقاله رها سازی انتقال دهنده های عصبی , سیتوکین ها و هورمون ها در واکنش نسبت به استرس به طرز قابل توجهی می توند بر ریزش و یا رشد مو تاثیر گذاری کند.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله مشکل کم خوابی در دوران کرونا نیر دیدن کنید.

 

بایدها و نبایدهای عادت خواب برای جلوگیری از ریزش مو

عادات مخرب موثر بر خواب - تاثیر بی خوابی در ریزش مو
ترک عادات مخرب موثر بر خواب

ترک عادات مخرب موثر بر خواب

اگر شما تا دیر وقت کار می کنید و یا بیدار می مانید به دلیل تاثیر گذاری هورمون های ترشح شده توسط غدد فوق کلیوی و اعصاب سمپاتیک خواب شما مختل می شود. زیرا ترشح این هورمون ها با خوابیدن مقابله می کنند و باعث بی خوابی شما می شوند. همچنین از از خستگی بیش از حد دوری کنید.

وسایل الکتریکی نظیر موبایل تلویزیون و… به دلیل آن که میدان های الکترومغناطیسی تولید می کنند باعث بی خوابی می شوند. پیشنهاد ما به شما این است که حداقل آن ها را ۴ متر دورتر قرار داده و یا خاموش کنید.

شانه زدن مو به سمت عقب و بستن آن به صورت دم اسبی به دلیل فشار کاذبی که بر موها اعمال می کنند خودداری کنید - تاثیر بی خوابی در ریزش مو
از شانه زدن مو به سمت عقب و بستن آن به صورت دم اسبی به دلیل فشار کاذبی که بر موها اعمال می کنند خودداری کنید

از شانه زدن مو به سمت عقب و بستن آن به صورت دم اسبی به دلیل فشار کاذبی که بر موها اعمال می کنند خودداری کنید. همچنین شکستگی موهایتان را به حداقل برسانید. رویه ابریشیمی می تواندا جایگزین مناسبی برای بالشت هایی که رویه نخی دارند باشد به دلیل اینکه باعث گره خوردن مو می شوند احتمال شکستگی آن را بیشتر می کنند.

استرس در طول روز بر اثر عوامل مختلف از دیگر عوامل بی خوابی می باشد که شناخت عامل استرس ، ترک مواد مخدر و انجام اعمال عبادی می تواند کمک شایانی به از بین بردن آن کند.

غذای هضم نشده در معده می تواند باعث بروز بی خوابی شود تلاش کنید قبل از ساعت ۸ شام سبکی میل کنید.

از جمله موادی که می توانند بر روی تنظیمات شیمایی بدن اثر گذاری کنند مواد قندی می باشند و امکان دارد باعث بی خوابی شخص شود.  به همین خاطر از خوردن شکلات ، شیرینی و… به هنگام شب پرهیز کنید.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله علل و راهکار های تقویت موهای نازک نیر دیدن کنید.

 

قندی امکان دارد باعث بی خوابی شخص شود - تاثیر بی خوابی در ریزش مو
مواد قندی امکان دارد باعث بی خوابی شخص شود

قبل از خواب از نوشیدن مقدار زیاد آب پرهیز کنید چون ممکن است به دلیل ازدیاد ادرار از خواب بیدار شوید. از نوشیدنی هایی مانند چای ، نسکافه و… که دارای کافئین و محرک می باشند ، از ساعت ۵ بعد از ظهر به بعد اجتناب کنید.

با وجود کیفیت بالای برخی از نمک های دریایی هنوز هم این ماده محرک می باشد و به همین خاطر است که اشخاص خوردنی هایی مانند چیپس ، ترشی و.. را دوست دارند. سعی کنید برای داشتن خواب راحت تر مصرف آن را در شب کاهش دهید.

برای داشتن خواب راحت - تاثیر بی خوابی در ریزش مو
پیشنهاداتی برای داشتن خواب راحت

پیشنهاداتی برای داشتن خواب راحت

برای داشتن خوابی راحت پیشنهاد می شود محیطی ساکت و تاریک را انتخاب کنید. اگر موقع خواب به صدای خارج از کنترلتان حساسید و موجب بیداری شما می شود می توانید از گوش گیر استفاده کنید. از تنظیم بودن دمای اتاق خود اطمینان حاصل کنید که به حد کافی گرم باشد. همچنین بازگذاشتن لای پنجره و یا ورودی هوا می تواند برای تهویه هوا مناسب باشد.

برای آرام کردن سیستم اعصاب مرکز و بهبود کیفیت خواب می توانید هفته ای ۱ الی ۲ بار از سونای خشک استفاده کنید. همچنین دم نوش های طبیعی مانند سنبل الطیب و یا چای بابونه می تواند کمک شایانی به این امر کند. فقط دقت کنید از زیاده روی در استفاده از این دم نوش ها به جد خودداری کنید و فقط هنگامی که دچار بی خوابی و یا استرس شدید از آن ها استفاده کنید.

موادی مانند منیزیم و پتاسیم می تواند موجب بی خوابی شود - تاثیر بی خوابی در ریزش مو
کمبود موادی مانند منیزیم و تاسیم می تواند موجب بی خوابی شود

کمبود موادی مانند منیزیم و پتاسیم می تواند موجب بی خوابی شود. حمام کردن با نمک دریا نه تنها موجب زدودن تنش عضلانی و سم زدایی از طریق پوست می شود ، بلکه می تواند باعث جذب این مواد مفید شود. (ارشا اگه بنظرت جمله بندیش مشکل داشت درستش کن)

سعی کنید برنامه ی خواب خود را تنظیم کنید و به هنگام صبح تخت خواب خود را سریع ترک کنید. میزان انرژی در بدن اشخاص مختلف متفاوت می باشد اما روزی ۳۰ دقیقه انجام ورزش پیشنهاد خوبی برای بهبود خواب راحت می باشد.

تاثیر بی خوابی در ریزش مو - تاثیر بی خوابی در ریزش مو
اینفوگرافی تاثیر بی خوابی در ریزش مو

اگر به هنگام شب نتوانستید بخوابید از رختخواب بلند شده فعالیتی مانند کتاب خواندن انجام دهید. همچنین استفاده از اپلیکیشن های آرام بخش و هیپنوتیزم کننده می تواند بر کیفیت و زمان خواب شما تاثیر گذار باشد.

تاثیر بی خوابی در ریزش مو – عوارض دیر خوابیدن بر مو – ریزش مو و خواب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا