سلامت و زیبایی

زنجبیل برای چربی سوزی

زنجبیل برای چربی سوزی

اثرات زنجبیل در لاغری
اثرات زنجبیل در لاغری

زنجبیل برای چربی سوزی کاربرد دارد ؟ زنجبیل خواص زیادی برای سلامتی دارد که یکی از این خواص از بین بردن چربی های شکم و کاهش وزن است. در این مقاله شما با خواص زنجبیل به عنوان معجزه ای برای لاغری و با نحوه ی مصرف زنجبیل برای لاغری آشنا خواهید شد.

برای کاهش وزن باید دمای بدن افزایش یابد تا منجر به افزایش سوخت و ساز بدن و چربی سوزی شود. حال زنجبیل جزو آن دسته از موادی است که خاصیت گرمازایی داشته و به افزایش دمای بدن کمک میکند. به همین علت در طب سنتی از آن به عنوان ماده ای برای لاغری استفاده میشود.

 آیا مصرف زنجبیل باعث لاغری می شود
آیا مصرف زنجبیل باعث لاغری می شود

تحقیقات روی اثر زنجبیل در لاغری و سلامتی

در سال ۲۰۱۴ نتیجه ی تحقیقات روی زنجبیل و اثرات آن روی لاغری به چاپ رسید. در این تحقیقات دانشمندان از دو گروه موش استفاده کردند که گروهی از موش ها اضافه وزن داشته و گروهی دیگر دارای وزن طبیعی بودند. دانشمندان به آن دسته از موش ها که اضافه وزن داشتند ماده ی اصلی موجود در زنجبیل یعنی جینجرول دادند. این عمل را به مدت ۳۰ روز تکرار کردند و سپس مشاهده کردند که گروه موش های چاق نیز به وزن طبیعی رسیدند.

سپس با بررسی و آزمایش خون این گروه از موش ها متوجه شدند که جینجرول نه تنها باعث کاهش وزن آنها شده بلکه باعث کاهش قند خون و لپتین و کلسترول بد (LDL) نیز شده است. بنابراین نتیجه گرفتند که زنجبیل علاوه بر کاهش وزن روی افزایش سلامتی نیز میتواند موثر واقع شود.

چگونه زنجبیل موجب لاغری میشود
چگونه زنجبیل موجب لاغری میشود

چگونه زنجبیل موجب لاغری میشود

همانطور که گفتیم زنجبیل به علت طبع گرمی که دارد ،دارای خاصیت چربی سوزی است. این خاصیت باعث میشود که سوخت و ساز بدن بالا برود که در نهایت منجر به چربی سوزی شکم و پهلو و کاهش وزن شود

از خواص دیگر زنجبیل این است که به عنوان یک مهار کننده اشتها عمل میکند و سبب میشود شما مواد غذایی کمتری مصرف کنید. به همین جهت به کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله دیکلوفناک و تاثیر آن بر فشار خون نیر دیدن کنید.

 

توصیه میشود حدود یک ساعت قبل غذا زنجبیل مصرف کنند. همچنین زنجبیل میتواند به عنوان کاهش دهنده ی اضطراب عمل کند‌. هنگامی که اضطراب و استرس داریم سطح هورمون کورتیزول در خون ما بالا میرود. در نتیجه ی این امر سوخت و ساز بدن از حالت تعادل خارج میشود. افزایش کورتیزول خون میتواند باعث افزایش وزن و چربی شکم و پهلو شود. اما بر اساس مقاله ای که در بولتن بیولوژیکی و دارویی در سال ۲۰۰۴ چاپ شد، زنجبیل میتواند تولید کورتیزول را سرکوب کرده و این گونه موجب لاغری شود.

 چطور چربی دور شکم را آب کنیم
چطور چربی دور شکم را آب کنیم

لاغری با اثر زنجبیل در هضم بهتر غذا

یکی از خواص زنجبیل کمک به هضم غذا و مشکلات گوارشی است. نوشیدن چای زنجبیل بین وعده های غذایی باعث تولید اسید معده و در نهایت هضم بهتر غذا میشود. همچنین زنجبیل در بهبود مشکلات گوارشی مانند سوء هاضمه ، ناراحتی معده و ریفلاکس معده نیز موثر است.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله سوزش سردل یا ترش کردن غذا نیر دیدن کنید.

 

نحوه های مختلف مصرف زنجبیل

۱. ترکیب زنجبیل و عسل و آب لیمو برای کاهش وزن و هضم بهتر غذا : زنجبیل طعمی تند دارد به همین علت توصیه میشود پس از تهیه ی یک ریشه ی تازه زنجبیل ، آن را به خوبی تمیز کنید و سپس بکوبید. زنجبیل کوبیده شده را با کمی عسل و آب لیمو ترکیب کنید و ترجیحا قبل غذا میل کنید. این ترکیب هم به هضم غذا کمک میکند و هم متابولیسم بدن را افزایش داده و منجر به لاغری میشود. همچنین اگر تندی زنجبیل شما را آزار نمیدهد میتوانید یک تکه کوچک زنجبیل را قبل از غذا بجوید. اینکار نیز به تنظیم سوخت و ساز بدن و هضم غذا کمک میکند.

۲. دمنوش زنجبیل و لیمو برای درمان یبوست و سم زدایی بدن : شما میتوانید از دمنوش زنجبیل و لیمو استفاده کنید. برای این منظور ریشه ی تازه ی زنجبیل را خرد کرده و دم کنید سپس به آن لیمو اضافه کرده و صبح ناشتا گرم گرم میل کنید. این ترکیب یک سم زدای قوی برای بدن شما به شمار میرود و در کاهش یبوست موثر است.

نحوه های مختلف مصرف زنجبیل
نحوه های مختلف مصرف زنجبیل

۳. ترکیب زنجبیل و لیمو با چای سبز برای کاهش وزن : شما میتوانید به چای سبز خود لیمو و زنجبیل رنده شده اضافه کنید و آن را در اواسط روز میل کنید. این ترکیب فوق العاده نیز برای لاغری موثر است.

۴. مصرف زنجبیل به عنوان ادویه غذا : شما میتوانید از زنجبیل به عنوان طعم دهنده در غذاهایتان استفاده کنید. زنجبیل ادویه ای مناسب برای کاهش وزن محسوب میشود.

۵. استفاده از زنجبیل تازه در غذا ها : شما میتوانید از زنجبیل تازه در غذا ها استفاده کنید به این ترتیب که زنجبیل را برش بزنید و آن را در انتهای پخت و پز خود به غذا استفاده کنید تا حدود ۵ دقیقه با غذا پخته شود. علت اضافه کردن زنجبیل آخر پخت و پز این است که خواص آن حفظ شود.

طرز تهیه ی چای زنجبیل
طرز تهیه ی چای زنجبیل

طرز تهیه ی چای زنجبیل

چای زنجبیل خواص فراوانی دارد از جمله این خواص ها میتوان به کاهش وزن و چربی شکم ، سم زدایی بدن ، کاهش التهاب و اضطراب و کمک به درمان سرطان اشاره کرد.

 نحوه مصرف زنجبیل برای چربی سوزی
نحوه مصرف زنجبیل برای چربی سوزی

برای درست کردن چای زنجبیل ما نیاز به زنجبیل خام ، دو فنجان آب ، عسل و آب لیموی تازه داریم.

طرز تهیه : زنجبیل را برش های نازک بزنید یا رنده کنید و آن را درون یک ماگ یا قوری بریزید. سپس آب گرم رابه آن اضافه کنید و درِ ماگ یا قوری را به مدت پنج الی ده دقیقه بگذارید. سپس در را بردارید. شما میتوانید دو قاشق غذا خوری عسل و آب لیمو به چای زنجبیل خود اضافه کنید. حال چای زنجبیل شما آماده ی مصرف است.

طریقه ی مصرف چای زنجبیل : چای زنجبیل را میتوانید قبل از هر وعده ی غذایی مصرف کنید. مصرف چای زنجبیل قبل از غذا باعث میشود که آنزیم های گوارشی بیشتری ترشح شود و هضم غذا برای شما راحت تر شود. همچنین میتوانید چای زنجبیل را قبل از خواب مصرف کنید. مصرف چای زنجبیل قبل خواب باعث میشود که سوخت و ساز بدن در خواب بالا رود و کالری بیشتری سوخته شود.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله چربی خون بالا چیست نیر دیدن کنید.

 

میزان مصرف چای زنجبیل : اگر قصد لاغر شدن و کاهش وزن دارید ، روزانه دو فنجان از چای زنجبیل ، یک لیوان قبل نهار و یک لیوان بعد شام (قبل از خواب) بنوشید. این عادت را به مدت ۱۵ روز ادامه دهید. سپس یک هفته چای زنجبیل را مصرف نکنید و دوباره مصرف آن را شروع کنید.

آیا نوشیدن چای زنجبیل به تنهایی برای کاهش وزن کافی است
آیا نوشیدن چای زنجبیل به تنهایی برای کاهش وزن کافی است

آیا نوشیدن چای زنجبیل به تنهایی برای کاهش وزن کافی است

در پاسخ باید بگوییم که خیر. کاهش وزن نیازمند رژیم غذایی سالم و مناسب و ورزش روزانه است و مصرف چای زنجبیل به تنهایی و بدون ورزش روزانه نمیتواند پاسخگوی کاهش وزن باشد. از این رو شما باید در رژیم غذایی خود مصرف چربی ها را کاهش داده و سبزیجات بخارپز، پروتئین های سالم، سالاد و فیبر های غذایی را حتما در برنامه غذایی خود جای دهید. ورزش مداوم و روزانه را نیز فراموش نکنید.

گرداورنده : زینب محمدی

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله تیروئید چیست نیر دیدن کنید.

اثرات زنجبیل در لاغری – زنجبیل برای چربی سوزی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا