پزشکی و دارو

سکسکه جنین در دوران بارداری

سکسکه جنین در دوران بارداری

سکسکه جنین در دوران بارداری
سکسکه جنین در دوران بارداری

سلام امروز خدمت شماییم با مقاله سکسکه جنین در دوران بارداری یک امر کاملا طبیعی و جزو روند تکاملی جنین است.معمولا جنین در اواخر سه ماهه اول و یا در سه ماهه دوم بارداری سکسکه میکند.اما ممکن است شما در این مرحله باشید و سکسکه را اصلا احساس نکنید.این سکسکه ها به صورت حرکات ریتم دار در طول روز حس میشوند یا ممکن است یک بار در طول شبانه روز حس شوند.

فرق سکسکه جنین با لگد چیست
فرق سکسکه جنین با لگد چیست

فرق سکسکه جنین با لگد چیست

معمولا هنگام لگد زدن تنها قسمتی از شکم تکان میخورد ولی هنگام سکسکه جنین تمام شکم تکان میخورد.شما از زمانی که حرکات جنین مانند لگد زدن شروع شد،احتمالا متوجه حرکات ریتمیک سکسکه جنین نیز بشوید.این حرکات ،حرکاتی سریع و تکراری هستند که شما به راحتی متوجه خواهید شد.همانند سکسکه بزرگسالان که بارها و بارها با یک روند تکرار میشود.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله چگونه شلوار بارداری درست کنیم نیر دیدن کنید.

 

سکسکه جنین چیست

در روند تکاملی هنگام تنفس جنین پیام عصبی به عضلات و دیافراگم جنین میرسد،دیافراگم منقبض میشود در نتیجه جنین مایع آمنیوتیک را می بلعد و باعث سکسکه میشود.دیافراگم به عضله ای گفته میشود که قفسه سینه را از محوطه شکم جدا می سازد.

سکسکه جنین یک امر بازتابنده است و باعث ناراحتی او نمیشود‌.هم چنین سکسکه ضربان قلب و تنفس جنین را تنظیم کرده و باعث تنفس بهتر او پس از تولد میشود.

سکسکه جنین چیست
سکسکه جنین چیست

آیا پیچ خوردگی بندناف باعث سکسکه میشود

بند ناف به لوله ای گفته میشود که به قسمت تحتانی شکم جنین و به دیواره رحم مادر متصل است.پس از تولد این ارتباط بین مادر و جنین قطع میشود.وظیفه ی بند ناف حمل اکسیژن و مواد غذایی به جنین است.

به طور کلی قانون خاصی وجود ندارد که بتوان گفت سکسکه جنین هر چند وقت یکبار عادی است با این حال اگر روند غیر طبیعی را در پیش گرفت مثلا بیشتر از ۱۵ دقیقه ادامه یافت و یا افزایش بیش از حد و تکرر سکسکه را مشاهده کردید،به پزشک مراجعه کنید.

در برخی موارد ممکن است علت سکسکه پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین باشد و پزشک برای اطمینان از این موضوع در خواست انجام سونوگرافی بکند. پیچیدن بند ناف به دور جنین موجب کاهش اکسیژن رسانی به او و منجر به سکسکه میشود‌.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله راهنمای جامع خرید لباس بارداری نیر دیدن کنید.

 

تغذیه جنین با شیر مادر و ارتباط آن با سکسکه

طی روند تکاملی،جنین برای تغذیه با شیر مادر اماده میشود.این امادگی گاهی همراه با سکسکه است زیرا سکسکه باعث میشود که شیر مادر به درون ریه ی نوزاد نرود و از خفگی او جلوگیری کند.

پس رفلکس های تغذیه ای جنین نیز میتواند باعث سکسکه شود.

 علت سکسکه جنین در رحم چیست
علت سکسکه جنین در رحم چیست

مادر چه کاری انجام دهد

همان طور که گفتیم سکسکه جنین یک امر کاملا طبیعی و نتیجه روند تکاملی اوست که باعث تقویت عضلات قلب و تنفس میشود.حال اگر با این قضیه مواجه شدید اصلا نگران نباشید.شما میتوانید دفعات سکسکه جنین خود را بشمارید و برای اطمینان از سلامت جنین ،این تعداد دفعات را به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین ممکن است هنگامی که موقعیت جفت قدامی است سکسکه را با حرکات جنین اشتباه بگیرید.در هر صورت آرامش خود را حفظ کرده و در صورت مشاهده حرکات غیر معمول پزشک خود را مطلع سازید.

 سکسکه جنین
سکسکه جنین

متوقف کردن سکسکه

گاهی ممکن است سکسکه جنین آرامش مادر را برهم بزند و باعث اختلال در خواب او گردد.توصیه میشود موارد زیر را رعایت کنید تا این حرکات و ناراحتی آن را کاهش دهید.

  1. فعالیت بدنی منظم و متناسب با بارداری با مشورت پزشک
  2. نوشیدن آب فراوان
  3. رژیم غذایی مناسب و سالم
  4. در رژیم غذایی خود حتما مواد غذایی حاوی پروتئین را قرار دهید.
  5. قرار دادن بالش بین پاها برای کاهش فشار روی ستون فقرات
  6. توجه کنید که برای بند آمدن سکسکه جنین به هیچ عنوان نفس خود را نگه ندارید زیرا برای کودک خطرناک است.

آیا سکسکه نشانه زایمان است

خیر.برخلاف تصور سکسکه جنین شما با نزدیک شدن به زمان زایمان کاهش میباید.

 

گرد اورنده : زینب محمدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا