پزشکی و دارو

سوزش سردل یا ترش کردن غذا

سوزش سردل یا ترش کردن غذا

سوزش سردل یا ترش کردن غذا
سوزش سردل یا ترش کردن غذا

سوزش سردل چیست

هنگامی که در قسمت تحتانی قفسه سینه احساس سوزش کنیم که همراه با ترش کردن و احساس تلخی در دهان و گلو باشد که میتواند بعد خوردن یک غذای سنگین یا هنگام خواب برای مدتی احساس شود‌ سوزش سردل یا ترش کردن غذا می گویند

سوزش سر دل در حاملگی بسیار شایع است که به خاطر فشار جنین در حال رشد و هورمون های حاملگی است که بعد از زایمان این علائم بهبود می یابد. این سوزش معمولا با دراز کشیدن یا خم شدن بدتر میشود.

به این بیماری بازگشت اسید معده به مری یا رفلاکس معده نیز گفته میشود.

 ترش کردن معده
ترش کردن معده

علت سوزش سردل چیست

یک دریچه بین مری و معده به نام دریچه کاردیا وجود دارد که در این بیماری این دریچه بسته نمیشود در نتیجه اسید معده به مری برمیگردد و مری را تحریک کرده که سبب درد و سوزش میشود.

هم چنین یک سری علت ها باعث بدتر شدن یا به وجود امدن این بیماری میشود از جمله

 1. حاملگی،
 2. خوردن غذای زیاد و چرب
 3. قرص نعنا یا عرق نعنا
 4. شکلات
 5. سیگار
 6. الکل
 7. نوشیدنی های گاز دار
 8. برخی داروهای شل کننده عضلانی و داروهای فشار خون و ایبوپروفن
 9. استرس و بی خوابی
 10. اضافه وزن
 11. یبوست
 12. دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا
 13. سس کچاپ
 14. مصرف مرکبات
 سوزش سردل چیست
سوزش سردل چیست

توصیه های لازم برای جلوگیری

ابتدا سراغ توصیه هایی میرویم که برای مشکلات کوتاه مدت است و میتوانیم با اصلاح شیوه ی زندگی به کاهش این بیماری کمک کنیم.

 1. اصلاح شیوه غذا بعد از خوردن غذا زانو به بغل ننشینید و حداقل یک ساعت بعد از غذا دراز نکشید. تعداد دفعات وعده های غذایی را زیاد و حجم ان را کم کنید تا معدتان پر نشود
 2. از پرخوری پرهیز کنید.
 3. از خوردن غذاهای سنگین و چرب پرهیز کنید.
 4. سعی کنید همراه وعده های غذایی اب نخورید.
 5.  اصلاح شیوه خواب حداقل ۳ ساعت قبل خواب چیزی نخورید
 6. موقع خواب زیر سر خودرا ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر بالا ببرید.
 7. موقع خوابیدن کمی خمیده و به پهلوی راست بخوابید.
 8. اگر اضافه وزن دارید وزن خودرا کم کنی.
 9. داروهای انتی سید

اگر مدت کوتاهی به این مشکل مبتلا شدید و با رعایت توصیه های بالا بهبود نیافتید میتوانید دارو های انتی اسید مانند الومینیوم ام جی و الومینیوم ام جی اس را از داروخانه تهیه کنید.

این دارو ها به صورت قرص و سوسپانسیون وجود دارند که سوسپانسیون ها شروع اثر بیشتری دارند.طریقه مصرف نیز به این صورت است که بعد هر وعده غذا دو قاشق غذاخوری و هنگام خواب هم دو قاشق غذا خوری مصرف شود.داروهای انتی اسید اسید موجود در معده را خنثی میکنند.

 ترش کردن غذا
ترش کردن غذا

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم

سوزش سردل در بلند مدت میتواند احتمال سرطان مری را افزایش دهد پس هنگامی که نکات بالا را رعایت کردید و نتیجه نگرفتید و بیش از دوبار در هفته در بلند مدت سوزش سردل داشتید باید به پزشک مراجعه کنید.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله دیکلوفناک و تاثیر آن بر فشار خون نیر دیدن کنید.

 

پزشک ممکن است برای فهمیدن علت سوزش ازمایشاتی انجام دهد مانند ۱.عکس رادیوگرافی از معده یا شکم ،۲.اندوسکپی که برای بررسی زخم یا تحریکات معده و مری یک لوله کوچک مجهز به دوربین از سمت گلو به معده فرستاده میشود،۳.ازمایش سنجش ph که میزان سطح اسید مری سنجیده میشود،۴ تست تنفسی که در این تست یک لوله پلاستیکی از بینی وارد میشود تا مقدار و فشار اسید معده برگشتی به داخل مری را اندازه گیری کنند.این بررسی برای کسانی است که علائم خیلی شدید سوزش سردل دارند.

 جلوگیری از سوزش سردل
جلوگیری از سوزش سردل

چه هنگام پزشک جراحی میکند

در موارد بسیار حاد این بیماری با تشخیص پزشک جراحی صورت میگیرید بدین صورت که دریچه مصنوعی در بالاترین قسمت معده گذاشته میشود تا از برگشت اسید معده به مری جلوگیری کند.

یک روش جدید جراحی نیز به نام لاپاراسکوپی وجود دارد که لوله باریکی از سوراخ کوچکی روی شکم عبور میدهند و دریچه بین مری و معده را از این طریق نصب میکنند که دوره ی نقاهت این روش جدید کمتر است و بستری ضرورتی ندارد.

گاهی ممکن است سوزش سردل را با سکته اشتباه بگیرید.علائم شایع سکته مشکل در تنفس درد داشتن در فک و بازو و سنگینی قفسه سینه است.پس اگر این علائم را داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید.

گرد اورنده : زینب محمدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا