پزشکی و دارو

آنفولانزا چه مدت طول میکشد

آنفولانزا چه مدت طول میکشد

How long does the flu last - آنفولانزا چه مدت طول میکشد
آنفولانزا چه مدت طول میکشد

آنفولانزا چه مدت طول میکشد : عامل بیماری آنفولانزا، ویروسی به شدت واگیر دار است که علائمی مشابه سرماخوردگی اما شدید تر ایجاد میکند. در این مقاله شما با بیماری آنفولانزا بیشتر آشنا خواهید شد و خواهید فهمید این بیماری چه مدت طول میکشد.

علائم آنفولانزا چیست؟

بر خلاف ویروس کرونا که به مرور حالتان را سنگین میکند ، شما هنگام ابتلا به ویروس آنفولانزا حالتان به سرعت بدتر میشود و علائم بروز پیدا میکنند. مهم ترین علائم این بیماری تب بالا ، تعریق ،گلودرد ،سردرد ،بدن درد، درد مفاصل و احساس خستگی است. گاهی نیز ممکن است شما دچار سرفه ، گرفتگی و آبریزش بینی شوید. در آنفولانزای نوع A که به آنفولانزای خوکی نیز معروف است فرد بیمار ممکن است دچار اسهال و استفراغ نیز بشود.

How long does the flu last pabzi.ir - آنفولانزا چه مدت طول میکشد
آنفولانزا چقدر طول میکشد؟

آنفولانزا چقدر طول میکشد؟

معمولا دوره ی این بیماری پنج روزه است و پس از پنج روز علائم شما بهبود میباید اما ممکن است در بعضی موارد یک تا دو هفته نیز علائمی مانند سردرد ادامه داشته باشد.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله مشکل کم خوابی در دوران کرونا نیر دیدن کنید.

 

از چه طریقی به این ویروس مبتلا خواهیم شد؟

وقتی فرد مبتلا به آنفولانزا سرفه یا عطسه کند، این ویروس همراه ترشحات به سرعت در هوا منتشر میشود و اگر شما در معرض این افراد قرار بگیرید احتمال ابتلای شما زیاد است. همچنین تماس دستان شما با سطح آلوده شده به این ویروس میتواند بیماری ایجاد کند زیرا ممکن است شما دست خود را به بینی ، دهان و چشم خود بزنید و از این طریق دچار بیماری شوید.

چه مدت طول میکشد؟ - آنفولانزا چه مدت طول میکشد
چرا بیشتر در پاییز و زمستان به این ویروس مبتلا میشویم؟

چرا بیشتر در پاییز و زمستان به این ویروس مبتلا میشویم؟

باوری غلط در بین مردم جا افتاده است که قرار گرفتن در معرض هوای سرد موجب بروز این بیماری میشود. اما این باور کاملا غلط است و علت شیوع بیشتر ویروس آنفولانزا در پاییز و زمستان این است که مردم در فصل سرما تمایل بیشتری دارند در فضای بسته بمانند. در فصل سرما مدارس بازگشایی میشوند و تعامل افراد با یکدیگر بیشتر میشود. همچنین در فصول سرد، به علت رطوبت کم ویروس ها مدت بیشتری زنده می مانند. همین رطوبت کم باعث میشود تا مخاط بینی و دهان نیز خشک تر باشد و انتقال ویروس نیز راحت تر صورت گیرد.

چه مدت طول میکشد؟ 1 - آنفولانزا چه مدت طول میکشد
درمان های غیر دارویی آنفولانزا

درمان های غیر دارویی آنفولانزا

شما میتوانید برای رفع شدن گرفتگی بینی خود اسپری آب نمک استفاده کنید. همچنین غرغره آب نمک برای بهبودی این بیماری موثر است.
فراموش نکنید که در طول این بیماری حتما استراحت کنید و از کارهایی که باعث خستگی شما میشود پرهیز کنید. همچنین نوشیدن آب فراوان به روند بهبودی این بیماری کمک فراوانی میکند.

تغذیه ی مناسب نیز در این دوران بسیار مهم است. سعی کنید در برنامه غذایی خود حتما از میوه های دارای ویتامین C استفاده کنید. از چای زنجبیل و عسل آبلیمو نیز غافل نشوید.

گیری بهتر از درمان - آنفولانزا چه مدت طول میکشد
درمان های دارویی

درمان های دارویی

۱. تب و بدن درد : پزشک معمولا برای تب و بدن درد شما داروهای مسکن و ضد التهاب مانند ناپروکسن ، استامینوفن و ایبوبروفن تجویز میکند.

۲. گرفتگی بینی : پزشک معمولا برای گرفتگی بینی ضد احتقان ها و قطره های بینی مانند سدیم کلراید را تجویز میکند.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله سوالات رایج واکسن آنفولانزا نیر دیدن کنید.

 

۳. عفونت باکتریایی مانند عفونت گوش و سینوزیت : در صورت ادامه پیدا کردن آنفولانزا و عفونت باکتریایی مانند سینوزیت ، با تشخیص پزشک باید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید اما تا قبل از عفونت به هیچ عنوان آنتی بیوتیک ها توصیه نمیشوند زیرا آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های باکتریایی ، قارچی و تک یاخته های انگلی موثر هستند و تاثیری روی ویروس ها ندارند و فقط در صورت این گونه عفونت ها مصرف آنتی بیوتیک مانعی ندارد. مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک موجب مقاومت آنتی بیوتیکی میشود و پس از مدتی دیگر روی باکتری ها تاثیری ندارند. همچنین مصرف خودسرانه و زیاد آنتی بیوتیک، باکتری های مفید بدن را نیز از بین میبرد.

بیشتر در پاییز و زمستان به این ویروس مبتلا میشویم؟ - آنفولانزا چه مدت طول میکشد
پیش گیری بهتر از درمان

پیش گیری بهتر از درمان در آنفولانزا چه مدت طول میکشد

هر ساله توصیه میشود که در اوایل فصل پاییز گروه های پر خطر مانند افراد دارای بیماری های زمینه ای ، زنان باردار ، کودکان و افراد مسن خود را در برابر این ویروس واکسینه کنند. علت توصیه ی پزشکان به هرسال واکسن زدن این است که هر سال ویروس آنفولانزا تغییر شکل میدهد‌.
اگر موفق به زدن واکسن آنفولانزا نشدید نیز حتما پیشگیری های لازم را انجام دهید. به طور مثال دستان خود را به طور مکرر با آب و صابون بشویید و پس از تماس دستانتان با اشیاء آلوده ، دستان خود را به چشم ، بینی و دهان خود نزنید.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله همه چیز در مورد تست PCR نیر دیدن کنید.

 

عوارض آنفولانزا چیست؟

افراد دارای بیماری زمینه ای مانند بیماری قلبی و یا آسم ، کودکان و سالمندان ممکن است عوارض شدید تری را تجربه کنند. همچنین در برخی افراد ممکن است آنفولانزا باعث برونشیت ، سینه پهلو و عفونت سینوس شود.

زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟ - آنفولانزا چه مدت طول میکشد
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

این نکته که شما بیماری آنفولانزا را به موقع تشخیص داده و به پزشک مراجعه کنید بسیار مهم است. بعضی افراد علائم سرماخوردگی را با آنفولانزا اشتباه میگیرند. یکی از مهم ترین تفاوت های سرماخوردگی و آنفولانزا این است که علائم سرماخوردگی به مرور پدیدار میشود اما در آنفولانزا علائم به سرعت بروز پیدا میکند و شما به سرعت ناخوش میشوید. پس در صورت بروز ناگهانی این علائم حتما به پزشک مراجعه کنید.

چقدر طول میکشد؟ - آنفولانزا چه مدت طول میکشد
کرونا ، سرما خوردگی یا آنفولانزا به کدام مبتلا شدم!؟

کرونا ، سرما خوردگی یا آنفولانزا به کدام مبتلا شدم!؟

علائم معمول کرونا تب، سرفه ، نفس تنگی، درد عضلات و خستگی و بیحالی است و در بعضی افراد سردرد ، آبریزش بینی ، گلودرد و استفراغ نیز مشاهده میشود. عطسه به ندرت در کرونا دیده میشود و معمولا به صورت مکرر نیست‌. اما در سرماخوردگی معمولا عطسه بیشتر و به صورت مکرر است. پس اگر به صورت مکرر عطسه میکنید به احتمال زیاد دچار سرماخوردگی شدید.

همچنین در سرماخوردگی بیشتر آبریزش بینی مشاهده میشود. در آنفولانزا بارز ترین علائم تب بالای افراد است که معمولا با لرز شروع میشود. همچنین این افراد از سردرد و بدن درد شدید خود شکایت میکنند. ویروس کرونا روز به روز تغییر شکل میدهد و علائم جدیدی را از خود نشان میدهد بنابراین اگر بخواهیم به طور کلی نتیجه گیری کنیم ساده ترین راه برای فهمیدن اینکه به کدام نوع ویروس مبتلا هستید سرعت بروز علائم است. به طوریکه در آنفولانزا سرعت بروز علائم بسیار سریع است ولی در کرونا و سرماخوردگی علائم کم کم بروز پیدا میکنند.

های دارویی - آنفولانزا چه مدت طول میکشد
درمان آنفلوانزا چقدر طول می‌کشد

توصیه مهم در آنفولانزا چه مدت طول میکشد

مراقب کودکان و سالمندان باشید زیرا این گروه ها سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند. همچنین خواب راحت و کافی نیز برای بالا بردن قدرت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است. استرس و اضطراب نیز عامل بسیار مهمی برای مبتلا شدن به بیماری است پس سعی کنید تا حد ممکن استرس و اضطراب را از خود دور کنید.

همچنین مصرف مکمل ها بسیار مهم اند. شما میتوانید تا ۴۰۰۰ میلی گرم در روز ویتامین C مصرف کنید. این ویتامین سیستم ایمنی شما را تقویت میکند. ویتامین D نیز روزانه ۲۰۰۰ واحد و یا ماهانه ۵۰۰۰۰ واحد توصیه میشود. به غیر از مکمل ها شما میتوانید برای تقویت سیستم ایمنی خود از سیر و پیاز ، دمنوش آویشن و عسل و چای زنجبیل به همراه عسل و آبلیمو استفاده کنید.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله بیماری پارکینسون نیر دیدن کنید.

آنفولانزا چه مدت طول میکشد – علائم آنفولانزا چیست – عامل بیماری آنفولانزا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا