سلامت و زیبایی

مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از عمل جراحی کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو
مراقبت های بعد از کاشت مو

همواره در عمل های جراحی کاشت مو و سایر آن ها برای گرفتن نتیجه مطلوب شما باید مراقبت هایی را بعد از عمل انجام دهید. شما می توانید با رعایت نکات ساده و پیش پا افتاده منجر به افزایش یافتن روند رشد مو و حفظ موهای کاشته شوید. همچنین در صورت عمل نکردن به توصیه ها و نکات بعد از کاشت بازدهی عمل پایین می آید و عوارض جانبی ناشی از پیوند مو را بیشتر می کند در ادامه در مقاله مراقبت های بعد از کاشت مو به این موارد خوهیم پرداخت

برای بهتر درک کردن اهمیت مراقبت های بعد از عمل جراحی کاشت مو باید بدانید در برخی روش های کاشت مو به دلیل آن که شما بخش قابل توجهی از بانک موهای خود را از دست می دهید امکان عمل مجدد بسیار پایین می آید. پس در نتیجه حدالامکان در وهله اول پزشک خوب و رعایت نکات را مد نظر قرار دهید.

در ادامه می توانید با بخش مقاله ای پابزی همراه باشید قصد داریم تا به مواردی که بعد از کاشت مو لازم است از جمله چگونگی شستشوی سر ، تغذیه و… بپردازیم.

مدت زمان مورد نیاز رشد مو پس از کاشت
مدت زمان مورد نیاز رشد مو پس از کاشت

مدت زمان مورد نیاز رشد مو پس از کاشت

یکی از چالش بر انگیز ترین نکات عمل کاشت نو منتظر ماندن برای رشد دوباره موها می باشد. امکان دارد سرعت رشد مو گاهی کاهش یابد و بعد از سپری کردن یک دوره استراحت دوباره چرخه رشد خود را طی کند. عوامل مختلفی نظیر ژنتیک ، نحوه کاشت و… می توانند در این روند دخیل باشند. رشد مو تقریباً یک پرسه طولانیست زیرا موها به صورت کلی ماهی ۱٫۵ سانت رشد می کنند و به همین خاطر برای دیدن نتایج حاصل از عمل باید صبر کنید.

موهای کاشته شده بعد از ۲ الی ۳ ماه طی شده پس از جراحی آغاز به جوانه زنی زیر پوست کرده و پس از ۴ تا ۶ ماه از زیر پوست بیرون می آیند. همچنین درصد رشد مو ها در ماه ۶ ام ۶۰ تا ۷۰ درصد می باشد. موها در ابتدای رشد امکان دارد نازک باشند ولی با گذر زمان ضخامت آن ها افزایش پیدا کرده و پر پشت می شوند.

چگونگی سیر زمانی مو بعد از کاشت
چگونگی سیر زمانی مو بعد از کاشت

چگونگی سیر زمانی مو بعد از کاشت

مراقبت های بعد از کاشت مو یک هفته بعد از عمل جراحی بسیار حائز اهمیت است. هفته دوم الی سوم احتمالا با بازسازی پوست کف سر رو به رو خواهید شد که در این دوره زخم های روی سر التیام پیدا می کنند.در طول یک ماه اول موها شروع می کنند به ریزش کردن و تقریباً تا آخر ماه اول هیچ مویی روی سر شما وجود ندارد. سپس موها شروع به رشد می کنند و ورم یا قرمزی روی سر به مرور از بین می رود.

در برخی اشخاص امکان دارد روند ریزش تا ۶ ماه ادامه یابد. در صورتی که دوره ریزش طولانی تر شد با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است در طول این ۶ ماه در بالای سر خود احساس بی حسی کنید که طبیعی می باشد و نیاز به نگرانی ندارد.

فاز استراحت موها ماه دوم می باشد و سپس شروع می کند تا ماه چهارم به جوانه زدن.

بیشتر موهای کاشته شده از ماه پنجم تا چهارم بیرون می آید که این موها نازک بوده و به مرور زمان زخامتشان افزایش پیدا می کند.

حدود یک ۱ سال که از زمان کاشت مو گذشت ۸۰ درصد موهای کاشته شده شروع به رشد می کنند و به مرور کامل و زخیم تر شده به شکل طبیعی در می آیند‌.

رفع عوارض جانبی بعد از کاشت مو
رفع عوارض جانبی بعد از کاشت مو

رفع عوارض جانبی بعد از کاشت مو

بعد از عمل کاشت موی سر امکان دارد مواردی نظیر سوزش ، التهاب ، قرمزی و یا مقدار اندکی درد را تجربه کنید  این عوارض به صورت معمول گذرا هستند که می توان با مراقبت آن ها را رفع کرد.

درمان بی حسی سر پس از کاشت مو
درمان بی حسی سر پس از کاشت مو

درمان بی حسی سر پس از کاشت مو

یکی از عارضه های گذرای کاشت مو بی حسی می باشد که ممکن است یک یا چند روز طول بکشد. یکی از دلایل آن می تواند اِدما (edema) باشد که بر اثر تورم داخلی باعث بی حسی سر می شود. اِدما در بیشتر موارد به سرعت درمان می شود و نیازی به اقدام خاصی در جهت اقدام آن ندارید. همچنین گاهی مواقع این بی حسی ناخوشایند امکان دارد تا ۱۲ هفته به درازا بکشد.

درمان ورم مو بعد از کاشت
درمان ورم مو بعد از کاشت

درمان ورم مو بعد از کاشت

شما می توانید با رعایت چند نکته ابتدایی درمان ورم سر یا صورت ناشی از کاشت مو را درمان کنید. پزشک احتمالاً داروهایی برای کاهش ورم و التهاب به شما تجویز کرده که به طور مرتب آن را مصرف کنید. برای درمان یک کمپرس یخ را برداشته به صورت بازه های زمانی ۱ دقیقه ای به مدت ۲۰ دقیقه روی روی قسمت هایی نظیر پیشانی صورت و یا چشم که ورم کرده قرار دهید. توجه داشته باشید که نباید کمپرس یخ را بر روی سر و یا قسمت های کاشته شده مو قرار دهید. انجام دادن فعالیت های سنگین موجب فزونی ورم می شود به همین خاطر سعی کنید فعالیت خود را سبک کرده و کاهش دهید.  نوشیدن آب کافی موجب می شود که جریان خون در رگ ها فزونی یابد و به کم شدن ورم صورت کمک کند.

درمان خارش سر بعد از کاشت مو
درمان خارش سر بعد از کاشت مو

درمان خارش سر بعد از کاشت مو

یکی از مسائل شایع بعد از کاشت مو خارش سر می باشد. خشکی بیش از اندازه مو می تواند یکی از عوامل ایجاد خارش ناشی از عمل باشد. شما می توانید با استفاده از سرم های تجویز شده توسط پزشک رطوبت پوست سر را حفظ کنید و خارش آن را کاهش دهید.

در یک سری از روش های کاشت مو در طول خط بخیه پزشکان از یک نوع پماد آنتی باکتریال استقاده می کنند. این پماد توانایی آن را دارد که به مدت دو هفته خارش شدید بعد از کاشت را چرب نگه داشتن جای زخم جراحی کاهش دهد.

درمان دلمه های بعد از کاشت مو
درمان دلمه های بعد از کاشت مو

درمان دلمه های بعد از کاشت مو

معمولاً بعد از دو یا سه روز پس از کاشت موی طبیعی دلمه ها به وجود می آیند و تا چند روز بعد آن ا بین می روند. در صورت رعایت نکات مراقبت های بعد از کاشت مو این دلمه ها بدون هیچ مشکلی از بین می روند. استفاده کردن از برخی کرم ها نظیر آکوافور ، پلی سپورین یا ژل های ترمیم کننده می تواند موجب کاهش التهاب شود.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله ویتامین ای برای رشد مو نیر دیدن کنید.

 

مراقبت های بعد از کاشت مو

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو
نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

یکی از مراقبت هایی که بعد از کاشت مو باید انجام دهید ، تنظیم نحوه خوابیدن می باشد. خوابیدن به شکل طاق باز ( شکم رو به بالا ) پیشنهاد می شود اما خوابیدن پهلو نیز مشکلی ایجاد نمی کند. حدالامقدور از تکان خوردن زیادی پرهیز کنید. به هیچ نحوی سر خود را هم سطح با زمین قرار ندهید و با قرار دادن یک یا دو بالشت زاویه ۴۵ درجه به سر خود بدهید. توجه داشته باشید قرار دادن ناحیه ورم کرده روی بالشت باعث آسیب می شود. نحوه خواب برای جلوگیری و کاهش ورم نیز تاثیر گذار است.

نحوه تعویض پانسمان بعد از کاشت مو
نحوه تعویض پانسمان بعد از کاشت مو

نحوه تعویض پانسمان بعد از کاشت مو

در وهله اول گفتن این امر ضروریست که برای جلوگیری و کاهش آسیب بهتر است برای شستشوی سر بدون عارضه به کلینیک درمانی خود مراجعه کنید. اما برای اگر مایل هستید خودتان این کار را انجام دهید اول باید کلاه توری را از سر برداشته سپس قسمتی که بین ناحیه کاشت شده و اهدا کننده از کنارای گوش  قیچی کنید و پانسمان ناحیه برداشت را خیلی آرام جدا کنید. برای آن که برداشتن گاز استریل و تعویض پانسمان درد نداشته باشد ، مقداری آب روی آن بریزید و صبر داشته باشید تا آب به پانسمان نفوذ کرده و آن را تر کند. تقریباً بعد از ۱۵ دقیقه که گذشت باند را به طور آهسته جدا کنید. با اسپری سرم نمکی قسمت های ذکر شده را بعد از بازکردن پانسمان بشورید. هر چند ساعت این کار را به مدت ۲ روز بعد از عمل انجام دهید.

نحوه تغذیه بعد از کاشت مو
نحوه تغذیه بعد از کاشت مو

نحوه تغذیه بعد از کاشت مو

رعایت اصول تغذیه به روند بهبود درمان موها از بعد کاشت کمک شایانی می کند. یکی از نکاتی که در مراقبت های بعد از کاشت مو باید مد نظر داشته باشید نوشیدن آب به خصوص در هفته اول می باشد. نوشیدن آن باعث بهبود ایجاد گردش خون در بدن و همچنین رقیق تر شدن آن می شود. این امر سبب می شود خون بهتر به فولیکول های مو برسد. تارهای مو از کراتین تشکیل شده و خود کراتین از پروتئین تولید می شود. برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن خوردن گوشت ، لبنیات و… توصیه می شود. افرادی که گیاه خوار هستند می توانند برا تامین آن از سویا و حبوبات استفاده کنند. ویتامین هایی نظیر بی () و سی () موجب تقویت موهای سر و رشد آن می شوند پیشنهاد ما به شما این است که حدالامکان به جای استفاده از داروهای تقویتی به صورت طبیعی و از طریق میوه ها ، سیب زمینی و… آن را دریافت کنید.

یکی دیگر از مواد مورد نیاز دیگر برای تغذیه بعد از کاشت آهن است
یکی دیگر از مواد مورد نیاز دیگر برای تغذیه بعد از کاشت آهن است

به دلیل آن که فولیکول ها حساس تر شدند در هفته ی اول سعی کنید که غذاهای چرب را بسیار کاهش دهید. یکی دیگر از مواد مورد نیاز دیگر برای تغذیه بعد از کاشت آهن است. دلیلش آن است که آهن رساندن اکسیژن به سلول های پوست و مو را افزایش می دهد و کمبود آن می تواند باعث کم خونی شود. با خوردن سبزیجات و به خصوص اسفناج می توانید آن را تامین کنید. خوردن ماست به همراه غذا باعث کاهش بسیار زیاد جذب آهن به خون می شود ، پیشنهاد می کنیم این کار را ترک کنید یکی دیگر از مواد مغذی برای رشد موها امگا سه می باشد که با مرطوب نگه داشتن ریشه مو مانع خشکی پوست شده آن را تقویت می کند. می توانید برای آن مواد غذایی نظیر روغن تخم مرغ ، روغن دانه چیا ، روغن ماهی و… را مصرف کنید.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله تاثیر بی خوابی در ریزش مو نیر دیدن کنید.

 

داروهای تقویتی بعد از کاشت مو
داروهای تقویتی بعد از کاشت مو

داروهای تقویتی بعد از کاشت مو

بعد از انجام عمل جراحی پزشک برای شما یک سری دارو جهت جلوگیری از عوامل جانبی نظیر ورم ، التهاب و… تجویز می کند. در ادامه به معرفی یک سری از این داروها می پردازیم ولی توصیه ما به شما این است که حتما با پزشک خود راجب داروهای مصرفی صحبت کنید.

بی خوابی چند روز بعد از عمل جراحی طبیعی می باشد و داروهای آرامش بخشی نظیر والیوم و زاناکس می تواند کمک شایانی به افرادی که این مشکل را دارند بکند. همچنین وجود درد در ناحیه جراحی شده طبیعیست و دارویی مانند استامینوفن می تواند موجب کاهش درد شود. از مصرف مسکن هایی مانند ایبوپروفن ، ژلوفن و… که باعث رقیق شدن خون می شوند به دلیل ایجاد خونریزی پرهیز کنید. یکی دیگر از احتمالاتی که ممکن است بعد از جراحی رخ دهد عفونت می باشد. سیپروپروکساسین یکی از آنتی بیوتیک ها می باشد که بهتر است بعد از شام میل کنید. داروهای دیگری برای درمان التهاب نظیر هیدروکورتیزون نیز تجویز می شوند. بیماران دیابتی باید از مصرف این دارو پرهیز کنند و بهتر است در کلیه موارد قبل از مصرف دارو پیشینه بیماری و… خود را برای دکتر شرح دهید.

نحوه شستشوی سر بعد از کاشت مو
نحوه شستشوی سر بعد از کاشت مو

نحوه شستشوی سر بعد از کاشت مو

یکی دیگر از مهم ترین مراقبت های بعد از کاشت مو چگونگی شستشوی سر می باشد. به دلیل ضعیف بودن ریشه مو و امکان آسیب شما باید دقت کافی را داشته باشید. تقریباً سه روز بعد از جراحی می توانید با آب فشار کم حمام کنید. تقریبا هفته اول الی هفته دوم از شامپو بچه و بعد آن از شامپویی که مناسب موهایتان است استفاده کنید. به این شکل که شامپو را با نوک انگشتان به صورت آهسته روی سطح سر بزنید و حواستان باشد ناخنها به پوست گیر نکند. با فشار آب ملایم سر را آبکشی کنید و تحت هیچ شرایطی از سشوار و یا حوله برای خشک کردن مو استفاده نکنید و اجازه دهید در معرض هوا خشک شود.

نحوه استفاده از کلاه بعد از کاشت مو
نحوه استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

نحوه استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

یکی از سوالاتی که اشخاص بعد از عمل جراحی دارند زمان استفاده از کلاه می باشد. به طور معمول ۱۰ روز اول بهتر است کلاه نپوشید. به این دلیل که فولیکول های تازه کشت شده را از جا می کند. از جمله دلایلی که اشخاص به استفاده از کلاه اقدام می کنند عوامل محیطی نظیر باران ، آفتاب و یا گرد و غبار می باشد. از کلاه هایی که جنس پنبه یا نخ وامثال آن دارند استفاده نکنید زیرا باعث چسبندگی به مو و کنده شدن آن می شود. همچنین کلاه گشادی را انتخاب کنید و سعی کنید به مدت طولانی رو سر نماند. از همان طور که پیش تر گفته شد چند روز اول سر شما بی حس است. می توانید برای جلوگیری از آفتاب سوختگی کلاه آفتابی مناسبی را انتخاب کنید و بر روی سرتان بگذارید.

شانه زدن مو بعد از عمل کاشت
شانه زدن مو بعد از عمل کاشت

شانه زدن مو بعد از عمل کاشت

فرقی نمی کند که چه نوع عمل جراحی کاشت را شخص انجام داده باشد نوع شانه زدن و مراقبت از آن بسیار حائز اهمیت است. تقریباً بعد از ۲ الی ۳ روز ریشه مو ها محکم تر می شوند پس شما تا آن موقع از شانه زدن آن خودداری کنید. همچنین تا جایی که امکان دارد از تماس شانه با پوست جلوگیری کنید. بهتر است جانب احتیاط  را رعایت کنید ولی اگر ورم و التهاب های ناشی از عمل کاشت از بین رفت می توانید موهای خود را شانه کنید.

زمان کوتاه کردن یا رنگ کردن مو بعد از عمل کاشت
زمان کوتاه کردن یا رنگ کردن مو بعد از عمل کاشت

زمان کوتاه کردن یا رنگ کردن مو بعد از عمل کاشت

در وهله اول لازم به ذکر است برای انجام هر نوع کوتاهی مو ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. به صورت کلی شما می توانید در این مورد بعد از آن که نزدیک به ۲ الی ۴ هفته از زمان کشت و مستحکم شدن جای فولیکول ها گذشت اقدام به کوتاهی مو با وسایلی نظیر قیچی و نه وسایل برقی کنید. پیشنهاد می شود بگذارید ۳ ماه از کشت مو بگذرد. همچنین برای اصلاح با ماشین دست کم باید ۶ ماه گذشته باشد.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله علل و راهکار های تقویت موهای نازک نیر دیدن کنید.

 

برخی از افراد تمایل دارند بعد از کاشت موی سر اقدام به رنگ گذاشتن مو کنند. به علت آسیب پذیر بودن و احتمال شکنندگی فولیکول مو توسط مواد شیمایی در موجود در رنگ ها شما باید نزدیک به ۲ ماه از هر گونه رنگ مو دوری کنید و بعد از آن با مشورت پزشک اقدام به این کار را انجام دهید.

مصرف سیگار بعد از کاشت مو
مصرف سیگار بعد از کاشت مو

مصرف سیگار بعد از کاشت مو

استعمال دخانیات همواره موجب آسیب به بدن می شود و موها نیز از این امر مستثنا نیستند. پیشنهاد می کنیم ۲ تا ۴ هفته بعد از عمل کاشت مو سیگار نکشید. دلایل علمی دال بر این موضوع  وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

سیگار به علت مضرراتی که دارد چرخه طبیعی رشد موها را کند می کند. توانایی حمل اکسیژن خون به خاطر بیشتر شدن میزان مونوکسید کربن در خون کاهش پیدا می کند. ماده ای به نام نیکوتین در خون وجود دارد که به علت تنگ کردن عروق خونی ، خون رسانی به جمجه را کاهش داده و باعث نرسیدن مواد مغذی به سر و طبعاً پوست سر می شود.

مصرف مشروبات الکلی بعد از کاشت مو
مصرف مشروبات الکلی بعد از کاشت مو

مصرف مشروبات الکلی بعد از کاشت مو

کمتر کسی را می توان پیدا کرد که از آسیب زا بودن این مواد نوشیدنی ها نداشته باشد. مشروبات الکلی را در چندین هفته قبل و بعد عمل ترک کنید. به علت این که فقط دارای کالری کاذب بدون مواد مغذی هستند و در نتیجه خون که برای پوست مو به عنوان تامین کننده مواد مغذی عمل می کند علناً چیزی با خود نخواهد داشت. فولیکول های مو در این زمان دچار شکنندگی می شوند و از بین می روند.

ورزش کردن بعد  از کاشت مو
ورزش کردن بعد  از کاشت مو

ورزش کردن بعد  از کاشت مو

برخی افراد علاقه مند هستند که هر چه سریع تر پس از عمل جراحی ورزش خود را آغاز کنند. در ابتدا باید گفت که برای این امر با پزشک خود مشورت کنید. بسته به نوع عملی که انجام می دهید زمان متفاوت است اما  در کل شما می توانید بعد از گذشت ۱ هفته فعالیت های سبک و معمولی مانند پیاده روی و بعد از حداقل گذشت ۴۰ روز فعالیت های سنگین را شروع کنید.

از جمله دلایل عدم ورزش بعد از جراحی می توان به تعرق سر بر اثر فعالیت بدنی با شدت بالا اشاره کرد که امکان دارد باعث تحریک پوست سر شده و به آن آسیب وارد کند. با انجام ورزش های سنگین فشار خون شما بالا می رود و همین امر موجب می شود خون با شدت بالایی به محل جراحی پمپاژ شده باعث خونریزی شود.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله خواص دارچین برای سلامتی پوست و مو نیر دیدن کنید.

 

روابط زناشویی بعد از کاشت مو
روابط زناشویی بعد از کاشت مو

روابط زناشویی بعد از کاشت مو

تمایلات جنسی یکی از مهم ترین امیال در انسان ها می باشد. ممکن است شخص در دوره درمان نیاز به این امر پیدا کند. رابطه جنسی در ابتدای امر موجب افزایش تپش قلب شده و مانند ورزش های سنگین فشار خون را بالا می برد و امکان دارد روند خون رسانی را دچار اخلال کند. این موارد به عنوان نکات منفی برای فولیکول تازه کشت شده سر به شمار می آید. شما می توانید با رعایت یک سری نکات نظیر ، نپوشیدن لباس های تنگ ، نخوردن بیش از حد آب و غذا موجب کاهش این میل شوید. در آخر باید گفت برای اطلاع از زمان دقیق این موضوع پزشک می تواند شما را به خوبی راهنمایی کند. بسته به نوع جراحی

در انتها باید گفت مراقبت های بعد از کاشت مو بیشتر از آنچه که تصورش را کنید تاثیر گذار است و نباید آن را پشت گوش بیندازید. به یاد داشته باشید عمل کاشت علارقم دائمی بودن هزینه زیادی برای شما در بردارد و امکان دارد در صورت عدم حفظ موها و تمام شدن موهای قابل پیوند عمل کاشت دوباره برای شما ناممکن شود.

مراقبت های بعد از کاشت مو – مواردی که بعد از کاشت مو لازم است – مراقبت های بعد از عمل جراحی کاشت مو

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. نوشیدن مشروبات الکلی علاوه بر این که برای بدن و سلامتی بسیار مضر می باشد و خاصیتی برای بدن ندارد، برای بعد از انجام پیوند مو نیز بسیار مضر است و باعث بروز عوارض جانبی ناخوش آیندی در حین و بعد از پیوند می شود. ممنوعیت نوشیدن مشروبات الکلی قبل و بعد از کاشت مو چندین مزیت مختلف دارد اما مهم ترین علت ممنوعیت آن این است که پس از ورود تاثیرات مشروبات الکلی به خون، باعث می شود که خون حالت انعقاد پذیری خود را از دست بدهد و دیگر سلول های خون نتوانند به یکدیگر اتصال یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا