علم و تکنولوژی

بازاریابی اینفلوئنسر

بازاریابی از طریق افراد پر نفوذ و تاثیر گذار یا بازاریابی اینفلوئنسر

بازاریابی اینفلوئنسر
بازاریابی اینفلوئنسر

بازاریابی از طریق افراد پر نفوذ و تاثیر گذار یا بازاریابی اینفلوئنسر (influencer Marketing) اینفلوئنسر مارکتینگ شکل و فرمی نسبتا جدید در بازاریابی است که اصولا پایه گذاری آن پس از به قدرت رسیدن رسانه های گروهی اینترنتی نظیر اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام و غیره آغاز شده است و عملکرد آن تکیه بر روی میزان تاثیر و گرایش  افراد پرنفوذ بر گروهی از افراد جامعه که به نوعی به عنوان مخاطبین نهایی یا هدف موسوم هستند دارد.[tie_list type=”plus”]

[/tie_list]

بازاریابی اینفلوئنسر، از میزان اثر گذاری از قبل ایجاد شده توسط یک فرد یا گروه درجهت حمایت از یک نام تجاری یا تایید یک محصول تولید شده بهره می برد که در آن هدف اصلی افزایش آگاهی نسبت به یک برند و پیامد آن ایجاد فروش بالا در بازار هدف می باشد.در این روش مارکتینگ، شما به عنوان یک تاجر یا تولید کننده، از قدرت تاثیرگذاری افراد معروف و شناخته شده در سطح جامعه برای معرفی کالا یا محصول یا خدمات خود استفاده میکنید و خودتان مستقیم با افراد در تماس نخواهید بود.

این روش دقیقا در جهت معکوس روش سنتی است که در آن معمولا صاحبان کالا یا خدمات به کمک رسانه های جمعی نظیر تلویزیون و رسانه های اجتماعی بطور مستقیم با جمعیت هدف روبرو شده و تماس برقرار میکنند.تجربه نشان داده است که رفتارهای گروه هدف در هر شغلی در طول زمان دچار تکامل و هوشمندی شده است و دیگر نمیتوان با ارسال ایمیل های گروهی و یا توضیحات تبلیغی مرسوم، نظر مصرف کنندگان رو به خود جلب نمود و این روشها میزان تاثیر گذاری مناسب خود را از دست داده اند. در عوض در بازاریابی اینفلوئنسر ، یک فرد تاثیر گذار میتواند با ارایه جملاتی مناسب و موثر و با پشتوانه اعتمادی که نسبت به خود در بستر جامعه ایجاد کرده است به شکلی کارآمد به معرفی محصول یا خدمات بپردازد و شنونده و بیننده را به سوی خرید آن سوق دهد.

برای اینکه بهتر با این مقوله آشنا شویم، لازم است نکاتی را در ابتدا بررسی کنیم.

یک فرد موثر یا تاثیر گذار (اینفلوئنسر) کیست و چه ویژگیهایی باید داشته باشد تا بتواند نقش لازم را در بازاریابی ایفا نماید؟
یک فرد موثر یا تاثیر گذار (اینفلوئنسر) کیست و چه ویژگیهایی باید داشته باشد تا بتواند نقش لازم را در بازاریابی ایفا نماید؟

یک فرد موثر یا تاثیر گذار (اینفلوئنسر) کیست و چه ویژگیهایی باید داشته باشد تا بتواند نقش لازم را در بازاریابی ایفا نماید؟

علی الاصول این شخص الزاما کسی نیست که صرفا دارای دنبال کنندگان یا به اصطلاح فالوئر های بی شمار می باشد. هرچند یک فرد با تعداد دنبال کننده های زیاد میتواند به عنوان یک فرد محبوب بطور بالقوه مورد توجه این بازار قرار گیرد اما در کنار محبوبیت، عوامل و ویژگیهای دیگری نیز باید وجود داشته باشند تا کارایی این فرد در این خصوص توجیه پذیر و منطقی گردد.

  • میزان تماس و ارتباط دو جانبه دنبال کنندگان (فالوئرها) با شخص پرنفوذ
  • میزان تاثیر گذاری فرد پرنفوذ بر روی عقاید و تفکرات و ادراک دنبال کنندگانش که در واقع زمینه ساز ایجاد نگرش مثبت آنها به کالا یا خدماتی است که این شخص قرار بر معرفی آنها دارد
  • توانایی فرد در ایجاد انگیزه بر روی دنبال کنندگانش
  • میزان اعتبار اینفلوئنسر نزد جوامع هدف در رابطه با مقبولیت آنچه که خارج از حیطه تخصص اوست از سوی مردم

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله پترا مک فشن بلاگر استرالیایی نیر دیدن کنید.

 

فرد موثر در بازاریابی
فرد موثر در بازاریابی

جمع بندی اینفلوئنسر

در یک جمع بندی ساده، بطور خلاصه میتوان گفت شخصی به عنوان یک فرد موثر در بازاریابی میتواند مورد توجه قرار بگیرد که از سه آیتم یا خصیصه اولیه برخوردار باشد، نخست تعداد دنبال کنندگان وی در حد قابل توجه باشند، دوم این ارتباط دو سویه بوده و طرفین آن دائما با یکدیگر در تماس باشند و سوم اینکه شخص مورد نظر دارای اعتبار کافی و مناسب در جمع طرفداران و دنبال کنندگان خود باشد. در واقعیت این شخص خود بصورت یک برند و نام و نشانی متمایز از دیگران است که برای معرفی خود به پیروانش زحمات زیادی در این خصوص متحمل شده است.

بنابراین حس اعتماد بدست آمده دارای ارزش بسیار فراوانی برای آن شخص بوده و این پیروان به خودی خود یک دارایی بسیار ارزشمند برای وی هستند که مطمئنا حاضر نخواهد بود به راحتی آنها را از دست بدهد و حتما رفتارهایی محافظه کارانه از خود نسبت به آنها نشان خواهد داد تا این حس اعتماد هرگز سلب نگردد. یک اینفلوئنسر، آگاهانه یک روند فکری را پایه گذاری میکند که در طی آن میتواند نقش خود را بعنوان راهبر گروه و تعیین کننده انتخابها و عملکردها تثبیت نماید. در واقع پس از کسب اعتماد کامل پیروان، این فرد میتواند با انتخابات هوشمند و موثر خود یک جریان را ایجاد نماید و گروه پیروان را به آن سو هدایت کند.

چرا بازاریابی از طریق اینفلوئنسر میتواند کارکرد مناسبی داشته باشد؟
چرا بازاریابی از طریق اینفلوئنسر میتواند کارکرد مناسبی داشته باشد؟

چرا بازاریابی از طریق اینفلوئنسر میتواند کارکرد مناسبی داشته باشد؟

پاسخ به این پرسش را میتوان از نقطه ضعف های بازاریابی سنتی بدست آورد. بازاریابی سنتی در سه نکته اساسی به وضوح عاجز مانده است،

۱- اینکه دیگر نمیتواند به راحتی اعتماد خریداران را بدست آورد،

۲- اینکه به همان دلیل قبلی نمیتواند جریانی به سوی خرید کالا و خدمات ایجاد نماید

۳-  این روش دیگر قادر نیست آگاهی مناسبی نسبت به برند مربوطه در اذهان عمومی ایجاد نماید.

در واقع رای مصرف کنندگان از پذیرش کلام تبلیغات سنتی امتناع میکنند و دیگر به راحتی حاضر به پذیرش این سخنان نیستند. آنچه که مصرف کنندگان به دنبال آن هستند قانع شدن و اطمینان داشتن از نتیجه خرید می باشد. امری که به واسطه اعتماد به فرد تاثیر گذار در رسانه های اجتماعی یا همان بازاریابی اینفلوئنسر قابل دستیابی است.

چگونه استراتژی خود را در این روش بازاریابی تدوین و تنظیم کنیم؟
چگونه استراتژی خود را در این روش بازاریابی تدوین و تنظیم کنیم؟

چگونه استراتژی خود را در این روش بازاریابی تدوین و تنظیم کنیم؟

بدیهی است برای رسیدن به هر هدفی باید از استراتژی یا راهبرد مناسب برخوردار بود که در آن تاکتیک ها و تکنیکهای صحیح بکار گرفته شده باشد. مهمترین اصولی که این راهبرد را موفق می سازد را میتوان در نکات زیر خلاصه کرد. هر چند تاکتیکها و تکنیکهای بکار رفته میتواند بسیار متنوع و نبوغ آمیز باشد و بستگی تام به محصول و بازار هدف آن خواهد داشت.

اولین و مهمترین نکته استراتژی بازاریابی اینفلوئنسر، کسب شناخت دقیق از جامعه ای است که در نهایت به عنوان بازار هدف شناخته میشود. درک نحوه نگرش جامعه مذکور به تبلیغات و ابزار آن، یافتن شیوه نفوذ مناسب و پایدار به درون این اجتماع و ایجاد مکانیزم موثر و پاسخگوی دایمی و حمایت از مشتری پس از نیل به هدف فروش

شناسایی افراد تاثیر گذار مناسب در خصوص معرفی برند و کالا و خدمات شما. این شناسایی در برگیرنده افراد متفاوت با تعداد متفاوتی از دنبال کنندگان می باشد و همانطور که پیشتر توضیح داده شد نمیتواند صرفا در وجود تعداد زیاد پیروان و دنبال کنندگان خلاصه شود و لازم است تمام شایستگیهای یک فرد تاثیر گذار و پرنفوذ را پوشش دهد تا نتیجه مورد دلخواه کسب گردد. البته در این مورد می بایست شاخص ریسک را بیشتر و دقیقتر مورد بررسی قرارداد تا بهترین انتخاب ممکن صورت گیرد. طبیعی است بررسی نتایج این انتخاب در هر دوره ای باید صورت گرفته و انحراف معیار آن محاسبه و رفعه گردد.

تولید محتوای مناسب
تولید محتوای مناسب

تطبیق کالا یا خدمات ارایه شده با نیاز و خواست عموم جامعه هدف. حتی اگر این برند، کالا یا خدمت رسانی به طور عام شناخته شده نباشد اما با تولید محتوای مناسب و عامه پسند که نکات ناشناخته محصول یا خدمات را برجسته میکند و به نوعی ایجاد نیاز در فرد را تحریک میکند، میتوان فروش بالایی از آن را متصور شد. یک تولید کننده باهوش و با تجربه مطمئنا سراغ تولیدی خواهد رفت که بصورت ممتد و ادامه دار مورد نیاز جامعه هدفش باشد و هرگز نگاه کوتاه مدت نخواهد داشت. در واقع تعامل تولید کننده با اینفلوئنسر و جامعه هدف می باید بصورت پایدار و دراز مدت برنامه ریزی گردد، چرا که در غیر اینصورت میتواند تاثیرات مخرب شدیدی بر روی جامعه هدف و ارتباط آن با هر دو گزینه دیگر ایجاد نماید که نتیجه نهایی آن از دست رفتن حس اعتمادی است که بدست آوردن مجدد آن بسیار سخت و تقریبا ناممکن خواهد بود.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله آموزش عکاسی از محصولات نیر دیدن کنید.

 

 

بررسی میدانی بازخورد بازاریابی مذکور، ایجاد انگیزه های تشویقی هنگام خرید بصورت تخفیف، بن، قرعه کشی یا روشهای دیگر، برگزاری همایش های فصلی یا سالانه محلی یا کشوری با حضور اینفلوئنسرها، میتواند احساس همگرایی و تعلق خاطر بیشتر را در میان خریداران کالا و خدمات ایجاد نماید. این حس دیده شدن و شنیده شدن از لحاظ روانی بسیار تاثیر بالایی دارد و به نوعی حضور در یک خانواده بزرگ را تداعی میکند که روابط صمیمانه در آن حرف اول را میزند. به جرات میتوان گفت این مشتری هرگز رفتنی نیست.

نتیجه گیری کلی در بازاریابی اینفلوئنسر
نتیجه گیری کلی در بازاریابی اینفلوئنسر

نتیجه گیری کلی در بازاریابی اینفلوئنسر

بازاریابی و مارکتینگ مهارتی پویا و رو به رشد است که موفقیت آن در گرو بکارگیری  روشهای برآمده از بازخوردها ی مطالعه جمعیت هدف خواهد بود. هر چه در زمان پیش میرویم جزییات این حرفه ظریف تر، دقیق تر و عمیق تر و در تعامل مستقیم با سطح دانش و فرهنگ جامعه مصرف کننده می باشد. برای کسب بهترین نتیجه ممکن می بایست همواره تیمی از کارشناسان، متخصصین و پژوهشگرهای اقتصادی و اجتماعی بعنوان گروه پیشتاز در راس هر تجارت موفق حضور داشته باشند تا با مطالعات پویای خود جهت سیر اجتماعی جامعه هدف خود را شناسایی و در راستای آن عملکرد تجاری را بهبود ببخشند.

بازاریابی اینفلوئنسر، یکی از روشهایی است که بی شک میتواند نقشی کلیدی و موفق را در رسیدن به اهداف فروش بالاتر محقق کند. هر چند در هر انتخابی باید نهایت دقت را بکار برد چون این روش میتواند همانند یک تیغ دو لبه عمل کند و نتیجه معکوس و غیر دلخواه تولید نماید.

بازاریابی اینفلوئنسر – بازاریابی تأثیرگذار – بازاریابی از طریق افراد پر نفوذ و تاثیر گذار – اینفلوئنسر مارکتینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا