مد و پوشاک

طرح دار کردن تی شرت

طرح دار کردن تی شرت

طرح دار کردن تی شرت
طرح دار کردن تی شرت

سلام به کاربران مجله اینترنتی پابزی خدمت شما هستیم با طرح دار کردن تی شرت حتما برای شما هم پیش آمده که لباس یا تی شرتی را خریداری کردید یا کادو گرفته اید اما به دلایلی بیشتر از یکی دوبار آن را نپوشیدید و یا تی شرت هایی را از سال ها قبل دارید که دیگر از مد افتاده اند و یا کهنه شده اند اما می توان با کمی خلاقیت و حوصله با ایجاد مقداری تغییر در این تی شرت ها آن ها را به لباس هایی جذاب تبدیل کرد که مورد پسند و سلیقه خودتان نیز هستند با ما همراه باشید تا با چند روش برای نقاشی و طرح دار کردن تی شرت آشنا شویم.

استفاده از قلمو و رنگ

وسایل مورد نیاز:

 1. رنگ پارچه
 2. قلمو
 3. شابلون
 4. مقوا
 5. روزنامه
 6. یک لیوان آب
 7. دستمال کاغذی

تی شرت ساده ای را که انتخاب کرده اید بشویید تا کاملا تمیز باشد همچنین بعضی از تی شرت ها بعد از شست شو کوچک می شوند این تغییر اندازه ممکن است نقاشی شما را خراب کند.

از آنجا که شما قرار است با رنگ کار کنید ممکن است اطراف خود را رنگی کنید محیط کار خود را با روزنامه بپوشانید تا وسایلتان رنگی نشود.

داخل تی شرت مقوا بگذارید تا رنگ به قسمت پشتی تی شرت سرایت نکند ترجیحا مقوا اندازه تی شرت باشد تا به راحتی داخل تی شرت جای بگیرد همچنین می توانید از مجله های قدیمی و یا چند عدد روزنامه که روی هم تا شده اند استفاده کنید.

برای رنگ آمیزی کردن از رنگ پارچه استفاده کنید اگر احساس می کنید نمیتوانید به صورت آزادانه طرح بزنید از شابلن استفاده کنید ابتدا طرح خود را با شابلن و مداد نرم مشخص کنید سپس داخل آن را رنگ آمیزی کنید.

 آموزش طرح دار کردن تیشرت
آموزش طرح دار کردن تیشرت

اگر نقاشی که می کشید داری چند رنگ روی هم است ابتدا زمینه را رنگ کنید و صبر کنید تا خشک شود سپس جزئیات داخل زمینه را به آن اضافه کنید.

سعی کنید از قلمویی استفاده کنید که موهایش سخت باشد، از قلم هاییی که موهایشان طبیعی است استفاده نکنید چون براش نرمی دارند و ممکن است رنگ زیادی جذب کند که برای نقاشی بر روی پارچه مناسب نیست.

اجازه دهید رنگ خشک شود، در صورت تمایل برای تسریع کار می توانید بر روی رنگ سشوار بگیرید تا خشک شود. تا زمانی که رنگ خشک نشده است مقوا را از تی شرت خارج نکنید. پس از خشک شدن رنگ می توانید تی شرت را برگردانید و پشت آن را هم رنگ آمیزی کنید.

مقوا را خارج کنید، اگر مقوا به رنگ تی شرت چسبیده است دست خود را بین مقوا و تی شرت بگذارید و از هم جدا کنید. پس از پایان کار می توانید مقوا را نگه دارید و برای رنگ امیزی های بعدی خود از آن استفاده کنید.

 آموزش نقاشی روی تیشرت
آموزش نقاشی روی تیشرت

استفاده از تلق و رنگ اکریلیک

وسایل مورد نیاز:

 1. روزنامه
 2. مقوا
 3. رنگ اکریلیک
 4. تلق بی رنگ یا استنسیل
 5. کاتر
 6. اسفنج

اگر طرح خاصی را در اینترنت پسندیده اید و یا چیزی که خودتان در کامپیوتر طراحی کرده اید را میخواهید روی تی شرت بیندازید این روش به درد اینکار می خورد فقط توجه کنید که این کار به دقت و ظرافت و کمی مهارت نیاز دارد پس صبور باشید و عجله نکنید.

همانند روش قبل تی شرتی که قرار است رنگ کنید را قبل از هر کاری بشویید چون ممکن است کثیفی روی تی شرت مانع از چسبیدن رنگ روی پارچه شود و همچنین بعضی از تی شرت ها بعد از اولین شستشو آب میروند و ممکن است طرح شما را خراب کنند

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله چگونه روی پارچه نقاشی کنید نیر دیدن کنید.

 

قبل از شروع حتما محل کار خود را با روزنامه بپوشانید تا وسایلتان به طور ناخواسته رنگی نشود.

یک مقوا اندازه تی شرت انتخاب کنید یا اگر بزرگ تر است مقوا را اندازه تی شرت برش دهید و سپس داخل تی شرت بگذارید تا قسمت پشتی تی شرت رنگی نشود اگر به مقوا دسترسی نداشتید می توانید از چند روزنامه که روی هم تا شده اند و یا مجله ی خوانده شده استفاده کنید.

طرح خود را در اندازه ای که مناسب تی شرت است چاپ کنید

 طرح دار کردن تیشرت
طرح دار کردن تیشرت

یک تلق بی رنگ را روی طرح خود بی اندازید در صورت امکان با چسب نواری تلق را به کاغذ بچسبانید تا تکان نخورد سپس با ماژیک طرح را روی تلق بیندازید.
سپس تلق را از کاغذ جدا کنید و با کاتر شکل خود را از روی خط ماژیک روی تلق در بیاورد.

اگر از استنسیل استفاده میکنید کار شما بسیار ساده تر می شود و نیازی به چاپ طرح و برش تلق نیست.

تلق یا استنسیل را بر روی محلی مناسب از تی شرت قرار دهید حواستان باشد که تلق هنگام رنگ آمیزی تکان نخورد و یا پارچه چین نشود بعضی از استنسیل ها پشتشان چسب دارند که از تکون خوردن جلوگیری میکنند.

سپس اسفنج را آغشته به رنگ اکلریلیک کنید و بروی بخش خالی تلق یا همان طرح خود آرام ضربه بزنید و تمام شکل را رنگ کنید.

پس از پایان رنگ آمیزی یک الی دو روز صبر کنید تا رنگ کاملا خشک شود. اگر طرح شما چند رنگ است صبر کنید رنگ اولیه یا رنگ زمینه کاملا خشک شود و سپس روی آن را رنگ بزنید.

برای اینکه رنگ روی پارچه ثابت و ماندگار شود روی آن را اتو بکشید، اتو را بدون بخار و با استفاده از یک لایه محافظ بکشید، می توانید برای ماندگاری بیشتر با قلمو چسب دی ام پنج را روی رنگ اکلریلیک بکشید.

 برچسب حرارتی روی لباس
برچسب حرارتی روی لباس

استفاده از اسپری رنگ

وسایل مورد نیاز:

 1. روزنامه
 2. مقوا
 3. اسپری رنگ
 4. استنسیل یا تلق
 5. سیلر

اگر تی شرتتان کثیف باشد رنگ به خوبی به پارچه نمی چسبد و بعد از خشک شدن از پارچه جدا می شود همچنین بعضی از تی شرت ها بعد از اولین شستشو کوچک می شوند پس بهتر از قبل از شروع کار تی شرت خود را به خوبی شستشو دهید.

اصولا این کار را باید در محیط باز انجام دهید تا رنگ اسپری شده برای شما خطری نداشته باشد ولی اگر شرایطش را ندارید اتاقی بزرگ را انتخاب کنید که تهویه مناسب نیز داشته باشد، پیشبند ببندید و دستکش پلاستیکی به دست کنید و حتما از ماسک استفاده کنید

فضای کار خود را با تعداد زیادی روزنامه پوشش دهید تا به محیط اطرافتان ناخواسته رنگ نپاشد.

یک مقوا هم اندازه تی شرت یا چند روزنامه روی هم تا شده را داخل تی شرت بگذارید تا رنگ به پشت تی شرت سرایت نکند.

میتوانید همانند روش قبل از استنسیل استفاده کنید و یا طرح خود را با کاتر روی تلق بیندازید.

تی شرت طرح دار
تی شرت طرح دار

استنسیل یا تلق خود را روی محل مناسبی از تی شرت قرار دهید حواستان باشد تلق کاملا به پارچه چسبیده باشد تا تصوری که ایجاد میکنید تار نشود، می توانید از چسب پارچه استفاده کنید که تلق روی پارچه کاملا ثابت و محکم شود و همچنین دقت کنید پارچه هنگام انجام کار چین نخورد

مقداری سیلر شفاف را با با قلمو روی طرح خود در تی شرت بزنید اینکار باعث سختی رنگ و خیس نشدن پارچه می شود، صبر کنید تا سیلر خشک شود و بعد به سراغ اسپری کردن بروید.

اسپری را حدود یک دقیقه تکان دهید سپس سپری را در فاصله ۱۵ الی ۲۰ سانتی متری طرح خود نگه دارید و به صورت یک دست وبا یک حرکت اسپری کنید، اگر احساس میکنید ضخامت رنگ کافی نیست می توانید یک یا دو لایه دیگر اسپری کنید

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله چگونه لباس را رنگ کنیم نیر دیدن کنید.

 

حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید تا رنگ خشک شود برای تسریع کار می توانید از سشوار استفاده کنید، سپس لایه دوم را اسپری کنید تا به ضخامت لازم برسید.

قبل از برداشتن استنسیل یا تلق ۱۵ دقیقه دیگر صبر کنید و مطمئن شوید رنگ کاملا خشک شده باشد مخصوصا لبه ها که امکان دارد کمی مرطوب باشند.

کمی بیشتر به رنگ فرصت دهید تا کاملا خشک شود سپس مقوا را خارج کرده و تی شرت طرح دار شما آماده است.

نقاشی روی تی شرت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا