علم و تکنولوژی

مهمترین ویژگی‌ های ماشین لباسشویی خوب

مهمترین ویژگی‌ های ماشین لباسشویی خوب

مهمترین ویژگی‌ های ماشین لباسشویی خوب
مهمترین ویژگی‌ های ماشین لباسشویی خوب

ماشین لباسشویی یکی از مهم ترین لوازم خانکی است که به صورت مداوم در خانه مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین باید در هنگام خرید ، مهمترین ویژگی‌ های ماشین لباسشویی خوب را دانست و با توجه به آن ها محصول مورد نظر را انتخاب کرد. در صورت انتخاب ماشین لباسشویی مناسب ، می توان تا سال های سال و با خیالی راحت از آن ، استفاده کرد.

از مهم ترین ویژگی هایی که ماشین لباسشویی خوب دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع برنامه های شستشو
انواع برنامه های شستشو

انواع برنامه های شستشو

برنامه های شستشو در ماشین های لباسشویی بسیار زیاد و متنوع هستند. برندهای مختلف در بازار رقابتی ، هر روز برنامه ای جذاب و جدید برای محصولات خود ارائه می دهند. برنامه های مختلف در ماشین های لباسشویی متناسب با جنس و رنگ البسه طراحی می شوند و زمان شستشو و میزان دمای آب در آن ها متفاوت است. از مهم ترین برنامه های شستشو که در اکثر برندها مشترک است می توان به شستشوی دستی، لباس نخی، کتان، پشمی یا ابریشمی و مخمل یا از جنس پر ، لباس ورزشی، البسه زیر، تی شرت و پیراهن ، لباس های مخلوط ، البسه تیره، البسه کودک و ملحفه و پتو اشاره کرد.

انواع برنامه های شستشو در برندهای مختلف شامل موارد زیر می شود :

برنامه شستشو (Cotton ) مخصوص شستشوی لباس های نخی و کتان : این برنامه همان طور که از نامش پیدا است برای شستشوی لباس های نخی ، کتان و یا لباس هایی از جنس پنبه مناسب است و دمای آب ، سرعت خشک کن و آب کشی را مناسب با این نوع البسه تنظیم می کند تا از آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری شود.

برنامه شستشوی (Wool ) : برای شستن لباس های پشمی و کاموایی به کار می رود. با تنظیم این برنامه می توانید لباس های کاموایی خود را با خیال راحت به ماشین لباسشویی بسپارید و دیگر نگران بد فرم شدن یا شل شدن آن ها نباشید. در برنامه Wool از آب سرد و دور پایین لباسشویی استفاده می شود تا هیچ گونه آسیبی به البسه نرسد.

برنامه شستشو با نصف ظرفیت Half Load) ) : یکی دیگر از برنامه های جالب و بسیار کاربردی در ماشین های لباسشویی ، برنامه شستشو با نصف ظرفیت است و زمانی به کار می رود که لباس ها به میزان ظرفیت ماشین لباسشویی نرسیده اند. استفاده از این برنامه باعث کاهش مصرف آب ، مواد شوینده و انرژی می شود.

برنامه شستشوی سریع : برنامه شستشوی سریع برای لباس هایی استفاده می شود که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرند و زیاد کثیف نیستند. این برنامه نیز در مصرف انرژی و زمان صرفه جویی می کند.

برنامه ضد چروک : استفاده از برنامه ضد چروک مانع از ایجاد چین و چروک در لباس ها شده و اتو کشی را نیز آسان تر می کند.

برنامه شستشوی اقتصادی ( Economy mode ) : برنامه شستشوی اقتصادی ، درجه حرارت شستشو را کاهش داده تا در مصرف آب و انرژی صرفه جویی شود.

انواع حرکت های البسه
انواع حرکت های البسه

انواع حرکت های البسه

انواع برند های تولید کننده ماشین های لباسشویی برای بالا بردن کیفیت شستشو سعی می کنند نحوه شستشوی ماشین را به شستشوی دستی نزدیک کنند. به این منظور برنامه هایی برای حرکت متفاوت در ماشین لباسشویی در نظر گرفته شده است. در لباسشویی های جدید از ۶ حرکت در سیکل شستشو استفاده می شود. این حرکت ها شامل آبکشی ، پیچاندن، پله ای، تاب دادن، ساییدن و غلتاندن می باشند.

صفحه نمایش دیجیتال
صفحه نمایش دیجیتال

صفحه نمایش دیجیتال :

یکی دیگر از ویژگی های جذاب ماشین های لباسشویی داشتن صفحه نمایش دیجیتال است. صفحه نمایش ها که در برخی مدل ها لمسی نیز هستند علاوه بر جلوه زیبایی که به محصول می دهند ، برای نمایش و تنظیم مرحله شستشو ، زمان شستشو ، دور موتور ، برنامه و دمای انتخابی ماشین لباسشویی ، به کار می روند.

شستشو با بخار :

یکی دیگر از ویژگی هایی که برخی از انواع ماشین های لباسشویی دارند قابلیت شستشو با بخار است. در این نوع از شستشو ، بخار به بافت پارچه نفوذ کرده و باعث پاکیزگی و تمیزی آن می شود. شستشو با بخار از الیاف پارچه محافظت کرده و از ایجاد چین و چروک در البسه جلوگیری می کند.

قفل کودک
قفل کودک

قفل کودک :

اگر دارای فرزند خردسال در منزل هستید حتما به این ویژگی توجه کنید. با استفاده از قفل کودک شما مطمئن خواهید بود که دستگاه برای فرزندتان خطری نخواهد داشت.

تاخیر در زمان شستشو :

یکی دیگر از ویژگی های خوب و بسیار کاربردی در ماشین های لباسشویی ، برنامه تاخیر در زمان شستشو است. با استفاده از این برنامه شما می توانید زمان شستشو را از یک تا ۲۴ ساعت به تعویق بیاندازید و ماشین لباسشویی در نیمه شب یا حتی زمان هایی که منزل نیستید به صورت اتوماتیک روشن شده و کار شستشو را انجام می دهد.

آبکشی اضافی
آبکشی اضافی

آبکشی اضافی :

برای افرادی که پوست حساسی دارند ، آبکشی اضافی یکی از ویژگی های مهم در ماشین لباسشویی خواهد بود. با استفاده از این برنامه ، لباس ها یک بار دیگر آبکشی می شوند تا هر گونه ذرات باقی مانده از مواد شوینده بر روی آن ها از بین برود.

موتور inverter direct drive :

موتور دستگاه نقش مهمی در کیفیت و کارایی آن خواهد داشت. امروزه برندهای خوب و معتبر ماشین لباسشویی های خود را با موتورهای دایرکت درایو طراحی و تولید می کنند. موتورهای دایرکت درایو بدون تسمه بوده و به صورت مستقیم دیگ را حرکت می دهند و این امر صدای دستگاه را بسیار پایین آورده و عمر ماشین لباسشویی را بیشتر می کند. از مزایای دیگر ماشین لباسشویی های دارای موتور دایرکت درایو ، کاهش مصرف انرژی در این مدل است و با حذف تسمه و تجهیزات جانبی ، فضای داخل ماشین و در نتیجه ظرفیت دستگاه افزایش می یابد.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله آموزش شستن کفش در لباسشویی نیر دیدن کنید.

 

تمیز کن خودکار (Self-Clean) :

قابلیت تمیز کننده خودکار به دلیل جلوگیری از اختلال عملکرد دستگاه در برخی ماشین لباسشویی ها تعبیه شده است. این برنامه تمامی شوینده های باقی مانده در لوله ها و مخزن لباسشویی را با استفاده از آب داغ تمیز کرده و مانع از ایجاد رسوب در آن می شود. با این کار دستگاه نیاز کمتری به تعمیرات داشته و عمر مفید آن نیز بیشتر می شود.

فناوری حباب ساز (ecobubble)
فناوری حباب ساز (ecobubble)

فناوری حباب ساز (ecobubble) :

فناوری حباب ساز یکی دیگر از ویژگی های خوب و مفیدی است که در برخی از مدل های ماشین لباسشویی وجود دارد. در این فناوری هوا به آب و مواد شوینده تزریق شده و کف ساخته می شود. سپس این کف لباس ها را در بر گرفته و باعث نفوذ مواد شوینده به بافت و الیاف لباس می شود. مزیت این روش این است که دیگر نیازی به شستشوی البسه با آب داغ نیس و در نتیجه آسیب کمتری به آن ها می رسد. مصرف انرژی و صدای دستگاه در لباسشویی های دارای تکنولوژی حباب ساز ، بسیار پایین است.

سنسورهای مختلف :

برای این که ماشین لباسشویی تان از همه نظر کارایی و عملکردی عالی داشته باشد به سنسور های مختلفی که بر روی آن تعبیه شده نیز توجه کنید. از انواع این سنسور های هوشمند می توان به سنسور های اندازه گیری وزن لباس ، سنسور تشخیص میزان کف و سنسور میزان لرزش نام برد.
به عنوان مثال در ماشین لباسشویی های دارای سنسور تشخیص وزن ، دستگاه به طور خودکار چرخه مناسب را با توجه به وزن لباس ها و میزان کثیفی آن ها انتخاب می کند. این ویژگی موجب صرفه جویی در مصرف آب و انرژی می شود.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله بهترین برند های ایرانی ماشین لباسشویی نیر دیدن کنید.

 

افزودن لباس حتی پس از شروع فرایند شستشو :

حتما تا به حال برای تان پیش آمده که پس از شروع چرخه شستشو ، متوجه شدید لباسی را فراموش کردید داخل ماشین بیاندازید! برای حل این مشکل برندهای مختلف اقدام به طراحی قابلیتی کرده اند که در صورت فراموشی البسه ، حتی پس از شروع فرایند شستشو می توانید آن را درون ماشین اضافه کنید.

سیستم عیب یاب هوشمند
سیستم عیب یاب هوشمند

سیستم عیب یاب هوشمند :

هر دستگاهی که خریداری می کنید حتی با وجود کیفیت بالا ، ممکن است گاهی دچار برخی مشکلات شود. شرکت ال جی برای عیب یابی راحت تر در ماشین لباسشویی های خود ، سیستم عیب یاب هوشمند را طراحی کرده است. این سیستم با توجه به نوع خطای رخ داده ، کد خطا را بر روی صفحه نمایش دستگاه نشان می دهد. در مدل های قدیمی تر نیز صدای زنگی پخش میشد و کارشناسان با گوش دادن به صدا ، از نوع خطای رخ داده مطلع شده و آن را بر طرف می کردند.

ظرفیت شستشو :

ظرفیت شستشو یکی دیگر از ویژگی های مهم در انواع ماشین لباسشویی است. جالب است بدانید وقتی ۸۰ درصد ظرفیت پر است دستگاه بهتر کار می کند. پس در هنگام خرید به ظرفیت ماشین لباسشویی توجه کنید و برای نهایت بهره وری از آن ، دستگاهی با ظرفیتی مناسب با جمعیت خانوار خود خریداری کنید.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله علائم روی برچسب لباس چیست نیر دیدن کنید.

 

سرعت چرخش (Spin Speed ) :

سرعت چرخش در لباسشویی ها معمولا بین ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ دور در دقیقه است. هر چقدر این سرعت بالاتر باشد کارایی و میزان تمیز کنندگی دستگاه نیز بیشتر خواهد بود و در نتیجه قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد.

کارایی انرژی (Energy efficiency)

یکی از مهم ترین ویژگی های یک ماشین لباسشویی خوب مصرف پایین انرژی است. در هنگام خرید برچسب انرژی را بررسی کنید و مدلی را خریداری نمایید که مصرف بهینه تری دارد.

ویژگی هایی که یک ماشین لباسشویی
ویژگی هایی که یک ماشین لباسشویی

در اینجا تعدادی از مهم ترین ویژگی هایی که یک ماشین لباسشویی خوب باید داشته باشد را بیان کردیم. در ادامه نیز برخی از ویژگی های مهمی که در هنگام خرید ماشین لباسشویی باید در نظر داشته باشید را بیان می کنیم:

توجه به اصل یا تقلبی بودن ماشین لباسشویی

یکی از مهم ترین نکاتی که در ابتدا باید در نظر بگیرید اصل یا تقلبی بودن ماشین لباسشویی است. شاید برخی از افراد به دلیل قیمت پایین محصولات تقلبی ، نسبت به خرید آن ها وسوسه شوند اما باید توجه کنید که مصرف انرژی در این محصولات بسیار بالا تر از جنس اصل است و در عین حال ، طول عمر مفید دستگاه و کیفیت شستشو در لباسشویی های تقلبی بسیار پایین است. همچنین اگر محصولی که خریداری کرده اید خراب شود ، ممکن است قطعات یدکی آن را نتوانید پیدا کنید.

قیمت خرید ماشین لباسشویی

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید قیمت ماشین لباسشویی است. معمولا ماشین لباسشویی های برندهای خارجی نسبت به برندهای داخلی از قیمت بیشتری برخوردار هستند. که این امر به دلیل کیفیت بالاتر و هزینه های مربوط به واردات این محصولات است. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که اگر ماشین لباسشویی با قیمت و کیفیت بالاتری انتخاب کنید ، طول عمر مفید دستگاه بیشتر است و در آینده هزینه های تعمیرات و نگهداری آن کمتر خواهد بود

فضای قرارگیری ماشین لباسشویی
فضای قرارگیری ماشین لباسشویی
فضای قرارگیری ماشین لباسشویی

در زندگی های آپارتمان نشینی امروزه یکی از مشکلات برای خرید لوازم خانگی ، اندازه و فضای قرار گیری محصول مورد نظر است. اگر فضای محدودی برای لباسشویی دارید بهتر از از لباسشویی های درب از جلو استفاده کنید. این نوع از ماشین های لباسشویی ، جمع و جور تر هستند و به راحتی در بین کابینت ها قرار می گیرند.

جنس بدنه و درام دستگاه

جنس دیگ (درام) و بدنه ماشین لباسشویی یکی از موارد مهمی است که بر روی قیمت و کیفیت دستگاه نیز تاثیر می گذارد. دیگ دستگاه محلی است که لباس ها در آن شسته می شوند و بیشترین استفاده را دارد. بنابراین بهتر است جنس محکم و با دوام خریداری شود. ماشین لباسشویی هایی که قیمت بیشتری دارند از درام هایی از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده اند در صورتی که در ماشین لباسشویی های ارزان تر ، جنس درام از پلاستیک مقاوم یا سرامیک است

خدمات پس از فروش

حتی اگر با کیفیت ترین محصول بازار را خریداری نمایید ، باز هم ممکن است روزی دچار مشکل شده و مجبور شوید برای تعمیرات آن اقدام نمایید. ممکن است در هنگام خرابی دستگاه ، قطعات مربوطه را پیدا نکنید و تعمیرات دستگاه کاری غیر ممکن شود! بنابراین مهم است که بدانید دستگاه دارای خدمات پس از فروش است و نمایندگی تعمیرات محصول مربوطه ، در نزدیکی محل زندگی تان وجود دارد و تمامی مراحل تعمیر توسط افرادی متخصص و کار بلد انجام می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا