سبک زندگی

بررسی انواع پارچه

بررسی انواع پارچه

بررسی انواع پارچه
بررسی انواع پارچه

با سلام و وقت بخیر خدمت همراهان سایت پابزی در این سری از مقالات قصد داریم تا به بررسی انواع پارچه، خصوصیات و کاربردهای انواع پارچه آشنا شویم. این موضوع به شما کمک می کند تا به هنگام خرید پارچه برای مصارف گوناگون اعم از دوخت لباس بتوانید انتخابی متناسب با هدف خود داشته باشید چرا که انواع مختلفی از آن نظیر الیاف طبیعی، مصنوعی و پشمی یا بافتنی وجود دارد. پیشنهاد می کنیم با ما همراه شوید.

پارچه چیست ؟

می توان گفت پارچه یکی از پر استفاده ترین و محبوب ترین اختراعات انسان تا به حال است. زمانی که شبکه ای از نخ ها و یا الیاف مصنوعی و طبیعی در هم تنیده شوند لایه ای انعطاف پذیر به نام پارچه تشکیل می شود. ساختمان پارچه و خصوصیات فیزیکی آن به نوع الیاف یا نخ ها و نحوه قرار گیری آن ها در کنار یکدگیر بستگی دارد. همچنین پارچه از روش های مختلفی اعم از بافت حلقوی ( قلاب و یا کش بافی )، بافت تاری- پودی، روش های بی بافت و گره زدن تولید می شود.

پارچه ها کاربردهای مختلفی دارند که از پرکاربردرترین آن ها می توانیم تولید ظروفی مانند کیف و سبد و یا تولید پوشاک اشاره کنیم. همچنین در محیط خانه و کار به وفور می توانید نحوه استفاده از آن را در مواردی چون روکش اساس، حوله، سایه بان پنجره، رو تختی، چادر، پرچم، کوله پشتی، بادبان و… مشاهده کنید.

روش های تولید پارچه
روش های تولید پارچه

روش های تولید پارچه

بافت حلقوی ( قلاب و یا کش بافی ) :

در این روش ابتدا یک لوله بدون درز ایجاد می شود، سپس برای به وجود آوردن یک دور شروع به کوک زدن می کنند. می توان گفت مشابه بافندگی تخت با این تفاوت که پایان هر ردیف از کوک ها را برای تشکیل یک دایره باید به ابتدای آن متصل کرد. ساخت دور در این حالت همانند ردیف در بافندگی تخت است که با تکشیل این دورها، یک مارپیچ شکل گرفته که باعث به وجود آمدن یه لوله می شود.

در زمان های قدیم برای بافندگی دایره ای از یک مجموعه متشکل از ۴ یا ۵ سوزن دو طرفه استفاده می شد. امروزه اشخاص بافنده اغلب از سوزنی مدور که شبیه به یک جفت سوزن کوتاه بافندگی  که به وسیله کابل به هم متصل شده اند استفاده می کنند.

تعداد زیادی از ژاکت ها به شکل سنّتی و گرد بافته می شوند. به این صورت که سوراخ های گردن و بازوها ( دهانه های مورد نیاز ) موقتاٌ با کوک های اضافی گره می خورد و اگر لازم شد تقویت می شوند. پس از آن کوک هایی را که اضافه بوده برش می دهند تا دهانه شکل بگیرد و در نهایت توسط چرخ خیاطی به منظور جلوگیری از پیچ خوردگی دوخته می شود که به این تکنیک استیکینگ گفته می شود.

همچنین می تون برای بافندگی دایره ای از دستگاه های بافندگی نیز استفاده کرد، به این صورت که ماشینی دو تخته را طوری تنظیم کرد تا از یک سمت بر روی تخت جلوی آن گره بخورد و پس از آن به هنگام برگشت تخت عقب آن شکل بگیرد که این کار لوله را ایجاد می کند. در ماشین های بافندگی که برای جوراب بافی تولید شده اند از سوزن های قلاب دار مجزا برای ساخت هر کوک در قاب گرد استفاده می شود.

می توان گفت این پارچه ها به دلیل آن که سرعت تولید آن بالا و مراحل تکمیل شدن آن کمتر بوده کاربرد بسیار زیادی در تولید الیاف ها و نخ های مصنوعی دارد.

بافت تاری- پودی :
بافت تاری- پودی :

بافت تاری- پودی :

در این روش با استفاده از هنر بافندگی تار و پود که دو مجموعه جدا از نخ ها و رشته ها هستند در یکدیگر بافته می شوند. نحوه قرار گرفتن این رشته ها در قطعه پارچه به این شکل است که رشته های تار به صورت طولی و رشته های پود به شکل عرضی از سویی به سوی دیگر می روند.

بی بافت :

به گونه ای از پارچه که بدون نیاز به بافته شدن تولید می شود بی بافت می گویند. به این صورت که ابتدا الیاف را در هم می آمیزند و بر روی آن ها عملیات اتصال انجم می شود. تعداد این نوع پارچه در جهان در حال افزایش است و می توان گفت در حال حاضر ۳۰% از پارچه های جهان بی بافت هستند. از پرکاربردترین آن می توان به نمد اشاره کرد. ایزوگام، کاغذهای دیواری، پادری ها و… نیز از انواع آن ها هستند.

منشاء پیدایش انواع پارچه
منشاء پیدایش انواع پارچه

منشاء پیدایش انواع پارچه

۱ – پارچه هایی که منبع پیدایش آن ها حیوانی است مانند : خز طبیعی، پشم و یا ابریشم.

۲- پارچه هایی که منبع پیدایش آن ها گیاهی است مانند : پنبه، کنف و یا کتان.

۳- پارچه هایی که منبعی معدنی دارند مانند : پارچه های شیشه ای و یا پنبه ی نسوز ( آزبست ).

۴- پارچه هایی که حاصل سنتزهای شیمیایی هستند مانند : پلی استر و یا نایلون.

پارچه ها از لحاظ دسته بندی الیاف نیز به سه دسته طبیعی، مصنوعی و ترکیبی تقسیم بندی می شوند.

پارچه هایی با الیاف طبیعی :
پارچه هایی با الیاف طبیعی :

پارچه هایی با الیاف طبیعی :

همانطور که از نام این الیاف ها پیداست حاصل بهره وری انسان از طبیعت هستند که می توان گفت بهترین پارچه ها نیز از این گونه الیاف تولید می شوند. پیله کرم ابریشم، پوست حیوانات، دانه گیاهان در این دسته قرار می گیرند.

ویژگی پارچه هایی با الیاف طبیعی :

اگر حواستان نباشد به سرعت چروک می شوند.
از دوام بالایی برخوردار بوده و نرم هستند.
دارای منافذ تنفسی بوده و از حساسیت پوستی جلوگیری می کنند.
با تابش اشعه های مضر خورشید مانند فرا بنفش دچار بهم خوردن رنگ نمی شوند.
تحت هیچ شرایطی بید نمی زنند.
در صورت ماندن در رطوبت امکان کپک زدگی دارند.

حالا به سراغ بررسی انواع پارچه های طبیعی می رویم.

پارچه هایی با الیاف حیوانی :
پارچه هایی با الیاف حیوانی :

پارچه هایی با الیاف حیوانی :

یکی از مهم ترین الیاف های طبیعی که از نظر اقتصادی نیز ارزش بالایی داشته الیاف حیوانی می باشد. این الیاف غالباٌ از مو و یا پشم حیوانات به دست می آید و ماده اصلی تشکیل دهنده آن پروتئین است. می توان گفت منشاء پیدایش این نوع الیاف افرادی بوده اند که زندگی خود را در کوهستان سپری کرده و از پشم دام های خود به خصوص گوسفند برای خود پوشاک تهیه می کردند. یکی دیگر از الیاف بسیار پر طرفدار حیوانی از تارهای کرم ابریشم تهیه می شود. الیاف محبوب دیگری نیز اعم از کشمیر، موهر و… نیز وجود دارند که در ادامه به صورت اجمالی به بررسی هر یک می پردازیم.

 

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله نگهداری انواع پارچه لباس نیر دیدن کنید.

پارچه پشمی

می توان گفت الیاف پشمی پر طرفدارترین الیاف حیوانی به حساب می آید و از آن برای تولید پارچه های بسیار مختلفی استفاده می شود. پارچه های تولید شده از این الیاف به علت ذخیر هوا در بین آن عایق هستند. این الیاف از جذب رطوبت بالایی برخوردار بوده و به هنگام فصل زمستان رطوبت حاصل از عرق انسان را جذب و تبخیر می کند که باعث کمتر حس کردن سرما می شود.

از مزایای این الیاف می توان به جذابیت و ظرافت آن اشاره کرد. به دلیل آن که تماس الیاف پشمی با پوست امکان ایجاد حساسیت را دارد بهتر است برای تهیه پوشاک با آن از آستر استفاده کرد. همچنین حتما در نظر داشته باشید که الیاف بسته به نوع آن ها باید به روش های مختلفی شسته شوند، پس به هنگام خرید و استفاده از این نکته غافل نشوید.

پارچه کشمیر
پارچه کشمیر

پارچه کشمیر

یکی از گران قیمت و ظریف ترین الیاف های موجود در بازار کشمیر می باشد. این الیاف در سطح جهانی بسیار مطرح بوده و خواستگاه پیدایش آن به هند برمیگردد. برای تهیه این نوع الیاف از موی گونه ای از بزها به همین نام استفاده می شود. بافت کشمیر محکم و سبک بوده در عین حال دارای ظرافت و لظاف به خصوصی است. از نظر کاربردی دارای انعطاف بالایی بوده و در عین سادگی می توان آن را به صورت سبک و سنگین در هم تنید. هنگامی که پارچه کشمیر را لمس کنید حسی مشابه نرمی پارچه ابریشمی به شما دست می دهد با این تفاوت که حس نرمی بیشتری نسبت به پارچه ابریشمی دارد. به دلیل آن که این الیاف از ظرافت بالایی برخورداره بوده اغلب به همراه چند مدل پشم بافته می شوند تا وزنشان مقداری بیشتر شود. اگر به دنبال پوششی مناسب فصل سرما هستید می توانید از محصولاتی که با این الیاف دوخته شده نظیر پوشاک، پالتو، شال و کلاه و… استفاده کنید. رنگ های رایج این الیاف در بازار سفید، زرد نخودی و خاکستری است.

پارچه ابریشمی
پارچه ابریشمی

پارچه ابریشمی

پارچه بعدی که خواستگاه حیوانی داشته و قصد معرفی آن را به شما داریم پارچه ابریشمی است. این پارچه از فیبر طبیعی که کرم ابریشم به هنگام پیله سازی می سازد تهیه می شود. همچنین یکی از با کیفیت و مستحکم ترین الیاف های بازار به حساب می آید و در تولید لباس های مجلل و رسمی، تودوزی لباس، کالای خواب لوازم منزل و… مورد استفاده قرار می گیرد. ابریشم خالص نیز گران قیمت هستند و مقاومت کمتری نسبت به همتای مصنوعی خود دارند. به همین دلیل به صورت ترکیبی و یا مصنوعی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. از انواع مصنوعی آن می توان به ساتن ابریشم و تافته ی ابریشم اشاره کرد. از ویژگی های این الیاف می توان به سطح نرم و درخشان، رنگ پذیری بالا، طیف رنگی متنوع و عدم عبور حرارت به دلیل پروتئین موجود در آن اشاره کرد. به عنوان نکته پایانی توجه داشته باید به دلیل حساسیت این نوع الیاف از شتسشو و اتوی آن خودداری کرده در عوض با بخار شست و شو و خشک کنید تا کمتر دست خوش تغییر قرار بگیرد.

پارچه موهر
پارچه موهر

پارچه موهر

یکی دیگر از الیاف شناخته شده حیوانی موهر است که از موی خرگوش آنقره و بعضی از نژادهای بز و گوسفند آنقره به دست می آید. همانطور که در مورد قبل گفته شد هر چه الیاف خالص تر باشد ظرافت و قیمت بیشتری دارد اما از سمت دیگر کار ریسندگی را سخت می کند. به همین دلیل این الیاف کمتر از پشم گوسفند یافت می شود. از ویژگی های این الیاف می توان به ثبات رنگ، قابلیت کشسانی قابل قبول، درخشندگی خیره کننده، طول عمر و استحکام بالا اشاره کرد. برای تولید لباس های مناسب فصول پاییز و زمستان از این الیاف استفاده می شود، همچنین در تولید پارچه ژاکت، کت و پارچه آستری نیز کاربرد دارد.

پارچه فوتر یا نمد
پارچه فوتر یا نمد

پارچه فوتر یا نمد

برای تهیه این پارچه از پشم بهاره گوسفند یا الیاف بلند استفاده می شود. نمد در اصل نوعی بافتنی سنّتی است که با الیاف حیوانی تولید می شود. به این شکل که الیاف حیوانی را با فشار و رطوبت همراه با حرارت در هم می تنند. در این اثناء می توان از صابون و زرده تخم مرغ برای مطلوب تر شدن کیفیت کار بهره برد. همچنین به نمد در زبان فرانسوی به آن فوتر می گویند. این الیاف به دلیل ضخامت گرمایش بالایی دارند و به همین دلیل عموماٌ برای تولید تن پوش های زمستانی نظیر پالتو مورد استفاده قرار می گیرند. این پارچه تنوع بالایی دارد و به صورت ساده، طرح دار، استریج و با رنگ بندی های گوناگون عرضه می شود.

پارچه ماهوت
پارچه ماهوت

پارچه ماهوت

این پارچه عموماٌ از الیاف نمدی و پشمی تولید می شود. سطح کمی براق و پرزدار دارد. می توان گفت نقش این پارچه در صنعت پوشاک کم رنگ بوده و بیشتر در موارد تزئینی، تفریحی به کار می رود. رنگ معروف آن سبز است اما به لحاظ فنی قابلیت رنگرزی با باقی رنگ ها را داراست. رنگ سبز این پارچه به وفور برای روکش میز بیلیارد به کار می رود. دارای انواع بسیار مختلفی از جمله پرزدار، بدون پرز، نمد بافت شده و… است. قیمت این پارچه به دلیل چالش های ساخت آن جزو گران قیمت ترین الیاف های پشمی به حساب می آید اما در این میان الیاف مصنوعی آن از قیمت پایین تری برخوردار هستند. همچنین در زمان های گذشته کلاهی با نام ماهوتی وجود داشت که برای دوخت رویه ی آن از پارچه ماهوت بهره گرفته می شد.

پارچه برک
پارچه برک

پارچه برک

یکی دیگر از الیاف های حیوانی برک است که در به صورت دست باف در خراسان با کرک بز و یا پشم شتر از آن پوشاک زمستانی تهیه می کنند. در زمان های قدیم ابتدا توسط درویشان برای تولید کلاه و قبا استفاده شد اما به مرور زمان و بهتر شدن کیفیت حتی فرمانروایان نیز از این الیاف برای خود قبا تهیه کردند. این الیاف بافتی ریز داشته و در عین حال از مقاومت و لطافت بسیار برخوردار است. عموماٌ با همان رنگ طبیعی ( نظیر سیاه، قهوه ای، شیری و شکری، سفید، خاکتسری ) عرضه می شود. پارچه ی تولید شده از این الیاف به دلیل ضخامتی که دارد باعث کاهش دردهای عضلانی و حتی مفصلی می شود. همچنین معمولاٌ برای دوخت پوشاکی چون کت مردانه، ژاکت و بلوز از آن استفاده شده و پارچه آن به صورت ساده و یا چهارخانه عرضه می شود.

پارچه جیر
پارچه جیر

پارچه جیر

این پارچه نیز خواستگاهی طبیعی دارد و طی پروسه به خصوصی از پوست حیواناتی نظیر بز، گوساله، گوزن و یا گوسفند تولید می شود. به این صورت که توسط دستگاهایی سطح گوشتی پوست به حالت مخمل در می آید. این پارچه به دلیل تراکم و جنس الیاف مانع خروج هوا شده و به همین علت گرمایش خوبی دارد. به طور معمول نسبت به پارچه چرم سنّتی نرم و نازک تر بوده اما از مقاومت پایین تری برخوردار است. جیر از آن دسته پارچه هاییست که به سرعت کثیف می شوند پس باید تلاش کنید تا آن را از غبار خاک و یا چربی دور نگهدارید. بیشترین کاربرد جیر به عنوان آستر و یا روکش کفش ها است، اما پالتوهای زیبا نیز از آن برای فصل سرما تولید می شود.

پارچه چرمی
پارچه چرمی

پارچه چرمی

پارچه چرمی یکی دیگر از پارچه های محبوب تولید شده از الیاف حیوانی است. این پارچه از دباغی پوست حیواناتی مانند گاو، گوسفند تهیه می شود. به دلیل آن که پوست حیوانات خیلی زود فاسد می شود از طریق روش دباغی آن را با دوام و انعطاف پذیز می کنند. چیزی حدود ۶۵ درصد محصولات چرمی جهان از چرم گاو است. بسته به میزان خالص بودن قیمت بالایی را می تواند برخوردار باشد. همچنین پارچه چرمی به دلیل تنفس پذیری الیاف خود رتبه بسیر بالای در بخش پوشاک را دارد. از دیگر ویژگی های این پارچه می توان به مقاوم بودن در برابر چین و چروک اشاره کرد.

پارچه هایی با الیاف گیاهی
پارچه هایی با الیاف گیاهی

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله پارچه های مناسب فصل بهار نیر دیدن کنید.

پارچه هایی با الیاف گیاهی

این گونه الیاف از بخش های گوناگون گیاهان مانند ساقه ( الیاف کتان، کنف )، برگ ( الیاف سیسال )، دانه و یا میوه ( الیاف پنبه ) تهیه می شوند. دسته بندی این الیاف به دلیل آنکه اکثر بخش های الیاف گیاهی از سلولز است با عنوان ” الیاف سلولزی طبیعی” شناخته می شود. عموماٌ به دو دسته نرم و سخت این الیاف تقسیم بندی می شوند. در ادامه به بررسی انواع پارچه تولید شده از الیاف گیاهی می پردازیم.

پارچه کتان
پارچه کتان

پارچه کتان

اولین الیافی که برای تولید پارچه گیاهی به شما معرفی می کنیم کتان است که به پادشاه پارچه ها نیز معروف است. برای تهیه این الیاف از گیاه کتان که ساقه ای نرم و بلند دارد استفاده می شود. الیاف حاصل از ساقه این گیاه جنسی خشک و خشن داشته و سریع چروک می شود، اما همزمان به دلیل آن که خنک است در تولید پوشاک تابستانی بسیار کاربرد دارد. همچنین از آن برای روکش مبلمان منزل نیز استفاده می شود. اگر درصد کتان پارچه بالا باشد قابلیت رنگ پذیری آن بسیار کم می شود. نوع رنگی آن اگر با مواد شیمایی ترکیب نشده باشد خیلی زود رنگ پس می دهد. همچنین در نظر داشته باشید که این پارچه را قبل از دوخت باید شست.

پارچه کنف
پارچه کنف

پارچه کنف

برای تولید این پارچه نیز از گیاهی با همین نام که خواستگاه اصلی آن آفریقا بوده، بوته شکل و دارای ساقه های خاردار است استفاده می شود. این پارچه یکی از محبوب ترین پارچه های پوشاک تابستانی برای تولید تی شرت است. بسته به میزان پنبه این الیاف قیمت آن متغیر است.

پارچه مخمل
پارچه مخمل

پارچه مخمل

می توان گفت پارچه مخمل نامی آشنا برای عموم مردم است. این پارچه جزو پارچه های کرکی به حساب می آید و از الیاف هایی نظیر کتان، پشم و یا ابریشم بافته می شود. از زمان های گذشته به علت فرآیند سخت و طاقت فرسای تولید این محصول از قیمت بالایی برخوردار بود و در درسته پارچه های لوکس قرار می گرفت اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی هزینه تولید آن مقداری پایین آماده است. این پارچه بسیار لطیف بوده و صفت مخملی نیز به همین خاطر از آن گرفته شده. از این محصول برای تولید پرده، رو تختی، پوشاک مناسب فصل پاییز و زمستان استفاده می شود.

پارچه چیت
پارچه چیت

پارچه چیت

یکی دیگر از پارچه هایی که از الیاف گیاهی تهیه می شود چیت است. این پارچه نخی بوده از محبوبیت بالایی برخوردار است. از ویژگی های این پارچه می توان به سبک بودن، تراکم کم تار و پود، عدم ایجاد حساسیت، مقاومت بالا، عبور جریان هوا و خنکی پوست اشاره کرد. دقت کنید که این پارچه نسبت به چروک شدن حساس است. از این پارچه برای دوخت لباس های اسپورت مردانه ، زنانه و یا لوازم منزل نظیر پرده آشپزخانه، روتختی یا بالشتی و…  بهره گرفته شده و همچنین در دو مدل طرح دار و ساده روانه بازار می شود.

پارچه چلوار
پارچه چلوار

پارچه چلوار

این پارچه را از الیاف پنبه که به صورت نیمه پردازش شده تهیه می کنند. جزو الیاف گیاهی خشن و درشت است. این پارچه سبک و خنک است و برای تهیه مواردی چون روبالشتی، پیراهن و یا ملحفه از آن استفاده می شود. در صنعت پوشاک معمولاٌ به دلیل تراکم بالای تار و پود کمتر از چلوار سفید برای دوخت لباس استفاده می کنند، اما در عوض به صورت متداول طراحان لباس از این پارچه برای طراحی قبل از تولید عمده استفاده می کنند. این پارچه به علت ناتمام ماندن پردازش قیمت پایینی دارد. همچنین می تواند پایه خوبی برای رنگ آمیزی یا چاپ روی پارچه باشد چرا رنگ های آن اکثراً کرمی یا خاکستری است.

پارچه جین
پارچه جین

پارچه جین

پارچه جین یکی دیگر از محبوب ترین پارچه های موجود در بازار است که در تولید پوشاک مردانه و زنانه کاربرد زیادی دارد. الیاف تشکیل دهنده این پارچه کتان است. این پارچه در زمان های قدیم به دلیل مقاومت بالا برای بادبان کشتی و یا لباس کار در معدن مورد استفاده قرار می گرفت. سطح بافت آن ناهموار است و برای بافتن آن پود از زیر دوتار عبور می کند. پارچه لی هم که این روزها همه آن را می شناسند در اصل همان پارچه جین بوده و واژه لی نام تجاری یک برند است. از ویژگی های آن می توان به بافت راه راه و ضخامت بالا، استحکام و دوام مناسب اشاره کرد. همچنین این پارچه از تنوع بسیار بالایی برخوردار است نظیر جین رنگی، لبه دار، کشی و سنگشور شده.

پارچه کرباس
پارچه کرباس

پارچه کرباس

این پارچه از سال ۱۷۰۰ میلادی بین مردم پر طرفدار بوده است. کرباس انواع مختلفی دارد اما الیاف بیشتر کرباس موجود در بازار از پنبه است. از مشخصات این پارچه می توان به ضخامت و تراکم کم تار و پودش اشاره کرد که به همین خاطر مناسب دوخت و دوز لباس نیست. عموماً این پارچه به علت مقاومتی که در برابر آب دارد مورد استقبال قرار می گیرد. در زمان های قدیم به عنوان پارچه بادبانی و یا مدیوم نقاشی به کار می رفت اما هم اکنون از آن برای تولید محصولات دیگری مانند : کفش های کژوال، کیف های زیبا و یا چادر نیز استفاده می شود.

پارچه متقال
پارچه متقال

پارچه متقال

این پارچه دوخت آسانی دارد و در اصل از خانواده کرباس به حساب می آید اما نسبت به آن از لطافت بیشتری برخوردار است. در زمان های قدیم به پارچه هایی که ۱۰۰% پنبه بودند متقال گفته می شد و هیچ نوع عملیات رنگ پذیری روی آن صورت نمی گرفت اما هم اکنون انواع رنگی آن نیز به بازار عرضه شده اند. از این پارچه برای تولید لباس های مردانه، کیف و کفش، کالای خواب استفاده می شود. جذب رطوبت و پرز ندادن این پارچه موجب می شود تا در گردگیری منزل کاربرد بسیاری داشته باشد. از ویژگی های دیگر آن می توان به استحکام و مقاومت بالا، خنکی و سبکی اشاره کرد. همچنین شما می توانید به راحتی آن را اتو کنید.

پارچه ململ
پارچه ململ

پارچه ململ

از دیگر نام های معروف در صنعت نساجی پارچه ململ است. می توان گفت نوعی پارچه نخی متقال است و بافت آن همانند متقال از پنبه تشکیل شده است. بیشتر به رنگ سفید در بازار یافت می شود و از نرمی خاصی برخوردار است که اگر شما دستتان را به سطح آن بکشید نرمی ململ را حس می کنید. از لحاظ قیمت گذاری قیمت مشخصی ندارد. از ویژگی های این پارچه می توان به نازک بودن و استحکام بالا اشاره کرد. همچنین در دوخت پارچه بسیار محبوب است. به عنوان نکته پایینی این پارچه مقاومت بالایی نسبت به کشیده شدن دارد پس اگر قصد دوخت لباسی جذب را دارید پیشنهاد می کنیم از این پارچه استفاده نکنید.

پارچه دبیت
پارچه دبیت

پارچه دبیت

الیاف به کار رفته برای تولید پارچه دبیت پنبه می باشد. این پارچه از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار بوده و برای تولید رویه لحاف و یا آستر لباس مورد استفاده قرار می گیرد. دبیت حاج علی اکبری که بسیار شناخته شده است نوعی دبیت بود که وی به صورت اختصاصی از کارخانه های دبیت بافی تحویل می گرفت. شلوار مردان ایل بختیاری که مشاهده می کنید اکثراً از این دبیت با کیفیت تولید می شوند. این پارچه بیشتر در رنگ مشکی یا قهوه ای یافت می شود و از ثبات رنگی بالایی برخوردار بوده و رنگ نمی دهد.

پارچه هایی با الیاف مصنوعی
پارچه هایی با الیاف مصنوعی

پارچه هایی با الیاف مصنوعی

با پیشرفت علم و فناوری امروزه انسان انواع الیاف را که عموماً در طبیعت وجود ندارد اما ریشه طبیعی دارد بنا به نیاز خود به صورت مصنوعی با روش های خاصی تولید می کند. الیاف مصنوعی به صورت اجمالی به دو دسته الیاف نیمه مصنوعی ( الیافی که برای ساخت آن از الیاف طبیعی استفاده شده ) و ترکیبی ( الیافی که تمام شیمیایی است ) تقسیم می شود. از ویژگی های این نوع الیاف می توان به عدم ساییدگی و پوسیدگی، حجم پایین، محکم بودن و سبکی اشاره کرد. در ادامه به معرفی چند مورد از این پارچه می پردازیم.

پارچه نایلون
پارچه نایلون

پارچه نایلون

برای اولین مورد قصد معرفی پارچه ای معروف به نام نایلون را داریم. الیاف به کار رفته برای تولید این پارچه کاملاً مصنوعی است و در آغاز می توان گفت برای جایگزین کردن الیاف ابریشم آن را تولید کردند. دلیل این امر هم آن بود که بعد از پایان جنگ جهانی دوم پنبه و ابریشم کم پیدا می شد و بعضی از تولیدکنندگان پوشاک از نایلون استفاده کردنا که بعدها در پوشاک زنانه برای ساخت برس و جوراب محبوب شد. از ویژگی های این الیاف مصنوعی می توان به استحکام بالای آن و جذب رطوبت بسیار پایین اشاره کرد.

پارچه پلی استر
پارچه پلی استر

پارچه پلی استر

یکی دیگر از الیاف تماماً مصنوعی پلی استر است. در ابتدا خواهان زیاد نداشت اما از سال ۱۹۷۰ این امر تغییر کرد چرا که پوشاک جنس پلی استر به طور شگفت انگیزی تا ۶۸ روز بدون اتو کردن صاف و قابل پوشیدن بود. همچنین امروزه از آن به جای نخ طبیعی و یا پنبه استفاده می شود. این پارچه کاملاً ضد آب است و شما می توانید از آن برای عایق الیاف دیگر استفاده کنید. از دیگر ویژگی های این پارچه محبوب می توان به استحکام و رنگ پذیری بسیار بالا و سبک بودن و قابلیت شناسایی آسان به دلیل رنگ روشن و خاص در بین باقی پارچه ها اشاره کرد. این پارچه در صورت ترکیب با الیاف طبیعی می تواند برای تولید پارچه های پیراهن، ساتن و بلوز مورد استفاده قرار بگیرد.

پارچه پلی یورتان
پارچه پلی یورتان

پارچه پلی یورتان

این پارچه جزو خانواده پلی استر قرار می گیرد و از الیاف کاملاً مصنوعی تولید شده است. این پارچه از تنوع بالایی برخوردار بوده به طور مثال پلی یورتان مورد استفاده در پوشاک نازک تر از پلی یورتانی است که در تجهیزات تفریحی به کار می رود. از ویژگی های این پارچه می توانیم به قابلیت تنفس پذیری و سبک بودن اشاره کرد.

پارچه لاکرا
پارچه لاکرا

پارچه لاکرا

لاکرا یا اسپندکس یکی از پارچه های تمام مصنوعی دیگر است که به دلیل ویژگی هایی که دارد جزو پارچه های گران قیمت و لوکس به حساب می آید. این پارچه معمولاً با پلی استر یا پنبه برای تولید انواع لباس ترکیب می شود و بافتی بسیار مقاوم ایجاد می کند. همچنین این پارچه در حالت معمولی نیز از پلاستیک طبیعی دوام بیشتری داشته و به اندازه ۵ برابر حالت معمولی خود کش می آید. نسبت به شتسشو بسیار مقاوم بوده و اگر با آب داغ نیز آن را بشورید تغییری در سایز و ابعاد آن نخواهید دید. از این پارچه برای تولید لباس های زنانه و یا ورزشی استفاده می شود.

پارچه ریون
پارچه ریون

پارچه ریون

این پارچه در دسته الیاف نیمه مصنوعی قرار گرفته و از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است. برای تولید آن از سلولز گیاهان استفاده می کنند. از این پارچه به عنوان جایگزینی برای ابریشم یاد می شود و انواع بسیار مختلفی نظیر مودال، بامبو، لیوسل، کوپرا و… دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. از لحاظ رنگ پذیری بسیار خوب عمل کرده و در طیف رنگی گسترده ای تولید می شود. از این پارچه برای تهیه لباس های مجلسی، دامن، تونیک و… استفاده می شود. اما می توان گفت بهترین استفاده ممکن از این پارچه تولید لباس های تابستانی و ورزشی است.

پارچه بامبو
پارچه بامبو

پارچه بامبو

این پارچه همانطور که از نامش پیداست از گیاه بامبو تولید می شود. روش تولید آن از تنوع بالایی برخوردار است اما بیشتر پارچه های بامبوی تولیدی روش ویسکوز است که با پیشرفت تکنولوژی به نوعی نیمه مصنوعی محسوب می شود. جدیداً وارد صنعت نساجی شده و در حالاتی می تواند به نسبت الیاف پنبه و ابریشم نرم تر باشد. یکی از دلایل محبوبیت بسیار آن خاصیت آنتی باکتریال است که بعد از چندین بار شتسشو نیز اثر آن پابرجاست. این پارچه به علت دارا بودن ساختار کانالی و سوراخ دار الیاف بامبو به سرعت رطوبت و عرق بدن را جذب می کند. همچنین از گرمایش قابل قبولی برخوردار بوده و تنفس پذیری بالایی دارد.

پارچه هایی با الیاف معدنی
پارچه هایی با الیاف معدنی

پارچه هایی با الیاف معدنی

این الیاف هم خواستگاهی طبیعی دارد و از طریق استخراج منابع طبیعی با روشی خاص تهیه می شوند. دسته بندی مختلفی دارند که از قابل توجه ترین آن ها می توانیم به الیاف شیشه ای، پنبه نسوز، فولادی و آلی اشاره کنیم. از جمله ویژگی های این الیاف می توانیم به مقاومت شیمیایی بالا، استحکام کششی و قیمت مناسب اشاره کنیم. در ادامه شما با تعدادی از پارچه ها و الیاف تولیدی از این الیاف آشنا می شوید.

پارچه شیشه ای
پارچه شیشه ای

پارچه شیشه ای

شرکت اونزکورنینگ برای اولین بار در سال ۱۹۳۸ این الیاف را تولید کرد. همانطور که از نام آن پیداست برای تولید این پارچه از شیشه استفاده می شود. به این صورت که شیشه را حرارت داده و قبل از خنک شدن بلورهای آن الیاف را تولید می کنند. این الیاف قطری بین ۵ تا ۲۵ میکرون داشته و با طولی نامحدود تولید می شود. این الیاف از تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده و به صورت، نخی، پارچه ای، نمدی، نواری و… عرضه می شود. از ویژگی های آن می توانیم به انعطاف و استحکام بالا، مقاوم در برابر رطوب و عبور جریان برق اشاره کرد. از این الیاف برای تولید پارچه های ضد آتش، کامپوزیت های ساختمانی و بدنه هواپیما استفاده می شود.

پنبه ی نسوز
پنبه ی نسوز

پنبه ی نسوز

می توان گفت این الیاف از سنگ آذرین بیرونی که ریز بلور است تهیه می شود. نام دیگر این الیاف آزبست بوده و جزو پر کاربردترین پارچه های معدنی موجود در بازار است. از ویژگی های این پپارچه می توان به عایق و نسوز بودن اشاره کرد که همین امر موجب می شود تا در تولید لباس، نمد، جلیقه و دیگر مواد نسوز کاربرد فراوانی داشته باشد.

الیاف فولادی
الیاف فولادی

الیاف فولادی

یکی از الیاف های پرکاربرد معدنی الیاف آلی است. این الیاف که برای تولید سیم از آن استفاده می کنند با استفاده از روش های سرد و گرم کردن به دست می آید و در صنعت بتن ریزی کاربرد دارد. ویژگی های الیاف آلی دراین صنعت باعث می شود تا مقاومت برشی، پیچشی، توان بتن در برابر انبساط و انقباض افزایش پیدا کند. همچنین از نظر اقتصادی صرفه مناسبی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا