سبک زندگی

پارچه کرباس چیست

پارچه کرباس چیست
پارچه کرباس چیست

با سلام خدمت همراهان سایت پابزی امروز قصد داریم تا یکی دیگر از پارچه های کاربردی موجود در سطح بازار را با نام پارچه کرباس به شما معرفی کنیم. این پارچه از مقاومت بالایی برخوردار بوده و در طول تاریخ از آن برای ساخت بادبان و ابزار نقاشی استفاده شده است. در طول این مطلب شما می توانید تاریخچه، ویژگی ها، کاربرد، انواع و… این پارچه را مورد مطالعه قرار دهید.

در ابتدا اطلاعات موجود درباره این پارچه به صورت کلی آورده شده است.

نام پارچه کرباس
عناوین شناخته شده دیگر اردک، برزنت، پرواز، پارچه سایبان و چادر
ترکیبات پارچه پنبه ساده بافت یا کتان مقاوم شده با PVC و جسو
تراکم نخ پارچه ۵۰-۱۰۰
قابلیت تنفس پارچه پایین
توانایی جذب رطوبت بالا
توانایی حفظ گرما بالا
قابلیت کش آمدن بستگی به مواد استفاده شده دارد.
کرکی / گوله شدن پایین
کشوری که اولین بار پارچه در آن تولید شد ایتالیا
بزرگترین کشور صادرکننده /تولیدکننده امروزی چین
دمای شستشوی توصیه شده متوسط تا گرم
موارد رایج مصرفی کیف، بادبان، چادر، برزنت، شلوار، کاپشن، روکش اثاثه یا لوازم داخلی، لوازم هنری، کوله پشتی، کیف دستی، کفش

پارچه کرباس چیست؟

کرباس پارچه ای با بافت ساده و وزن بالاست که مقاومت آن در برابر آب باعث محبوبیتش شده است. در ابتدای پیدایش این پارچه از آن برای تولید بادبان و یا وسایل نقاشی استفاده می شد، اما هم اکنون توانسته خود را وارد بازار تولید چادر، کفش های معمولی و کیف های دستی کند. اکثر پارچه های کرباس موجود در بازار حاوی الیاف پنبه هستند، اما در زمان های قدیم به صورت سنّتی، این پارچه از الیاف کنف و یا کتان ساخته می شد.

تاریخچه پارچه کرباس

در ابتدا پارچه کرباس به عنوان ابزار نقاشی در بین هنرمندان رنسانس ونیزی رواج پیدا کرد. درآن زمان ونیز مرکز رنسانس ایتالیا بود و نقاشان این شهر بخاطر رطوبت بالای محیط برای خلق آثار هنری خود بر روی دیوار و یا تابلوهای چوبی با مشکل روبرو بودند، به همین دلیل به استفاده از پارچه کرباس روی آوردند.

با این حال مدتها قبل از آنکه این پارچه به عنوان ابزار نقاشی محبوب شود، کرباس برای هزاران سال ماده پیش فرض برای ساخت پارچه بادبانی بود. هر چقدر که در تاریخ به عقب بازگردیم، شناسایی “کرباس” سخت تر می شود، اما حتی ابتدایی ترین بادبان هایی که در مصر باستان به کار می رفت، شباهت زیادی به پارچه بادبان کرباس مدرن دارند.

از آنجا که ونیز از مدت ها پیش مرکز صنعت دریایی ایتالیا بود، نقاشان دوره رنسانس برای تغییر کاربری پارچه بادبانی به منظور استفاده در آثار هنری مقداری مشکل داشتند. با این وجود، در آن دوران از کنف به عنوان ماده اولیه برای ساخت کرباس استفاده می شد و توانست برای مدتی محبوب ترین الیاف بوم باقی بماند.

در حقیقت، مورخان معتقدند که کلمه “کرباس” از کلمه یونانی و یا لاتین “کنف” گرفته شده است. با آغاز قرن هفدهم و شکوفایی تجارت پنبه هندی، تولید کنف اروپایی کاهش پیدا کرد، اما همچنان نام پارچه کرباس یادآور جذابی از ریشه کنفی این پارچه است.

کرباس امروزی

در حالی که تابلوهای چوبی با گذر زمان تاب و یا ترک بر می داشتند، نقاشی های کشیده شده بر روی کرباس مقاومت قابل توجهی در برابر گذر زمان و عوامل محیطی از خود نشان دادند، به همین خاطر کرباس خیلی زود به محبوب ترین وسیله نقاشی در سراسر اروپا تبدیل شد. می توان گفت تمامی نقاشی های مهم در اواخر دوران رنسانس بر روی کرباس نقاشی می‌شدند و این پارچه توانسته تا به امروز یک ابزار نقاشی محبوب در نزد هنرمندان باقی بماند.

در طول قرن ها، کرباس همواره محبوبیت خود را به عنوان یک پارچه بادبانی حفظ کرد. در حالی که امروزه برای تولید بادبان های مدرن بعضاً از الیاف مصنوعی استفاده می شود، همچنان پنبه و کرباس کتان انتخابی محبوب برای پارچه بادبانی هستند. همچنین این پارچه موفق شد راه خود را به کاربردهای دیگری مانند چادر و یا سایر اشکال پناهگاه های موقت باز کند.

در نقطه ای از تاریخ، پارچه کرباس شروع به ایجاد علامت خود در عرصه پوشاک و اکسسوری کرد. امروزه یافتن کیف های دستی گران قیمت طراحان که با کرباس ترکیب شده، به اندازه یافتن پوشش ابزار بیرونی با کرباس رایج است. با وجود آنکه امروزه مواد مصنوعی بسیاری در دسترس می باشد، اکثر پارچه های کرباس مورد استفاده در پوشاک بار پایه پنبه باقی مانده است.

نحوه تولید پارچه کرباس
نحوه تولید پارچه کرباس

پارچه کرباس چگونه تولید می شود؟

بسته به هدفی که مد نظر است فرآیند مورد استفاده برای تولید پارچه کرباس متفاوت می باشد. به طور مثال پارچه کرباس اگر بخواهد برای ابزار نقاشی در نظر گرفته شود، باید پس از تولید فرآیندهای دیگری را نیز طی کند. درست است که تولیدکنندگان پارچه کرباس می توانند این محصول را از کنف یا کتان بسازند، اما هر کدام از این الیاف ویژگی های مشابهی دارند. به همین علت فرآیندهای اولیه مورد استفاده برای تولید بوم بدون توجه به الیاف انتخاب شده یکسان باقی می مانند.

مرحله اول : تولید نخ

کرباس دارای نخ های بسیار ضخیمی بوده و معمولاً احتیاجی نیست که این نخ ها خیلی نرم باشند. به همین علت بیشتر اوقات تولیدکنندگان پارچه از قسمت‌های الیافی خشن‌ تر گیاهان کنف، پنبه و کتان برای ساختن نخ کرباس استفاده می‌کنند. همچنین از آنجایی که نرمی عامل مهمی نیست معمولاً نخ کرباس تولید شده را شانه نمی کنند.

مرحله دوم : بافندگی

همانطور که پیش تر گفته شد کرباس پارچه ای ساده بافت است، به این معنا که در بافت آن نخ های پوش به طور متناوب در زیر و روی نخ های تار قرار می گیرند. بعضی از انواع این پارچه بافت های نزدیک تری نسبت به باقی دارد، اما به صورت کلی تمامی کرباس ها بافتشان به قدری نزدیک یکدیگر هست که پارچه حاصل را مات کند.

مرحله پایانی

اگر قرار باشد کرباس تولید شده برای کاربردهای صنعتی استفاده شود، در اکثر مواقع یک لایه PVC  بر روی سطح بیرونی آن افزوده می شود. این مرحله اختیاری بوده و اشکال کاملاً طبیعی کرباس وجود دارد که دارای PVC و یا مواد شیمیایی مصنوعی دیگر نمی باشد.

اگر کرباس برای نقاشی در نظر گرفته شده باشد، تولیدکنندگان پارچه کرباس را سفید کرده و به آن جسو می زنند. جسو، گچ ترکیب شده با سریشم و یا سایر مواد چسبی است. کرباسی که برای بادبان اسفتاده می شود را معمولاً سفید نمی کنند و کرباس مورد استفاده برای چادر و پوشاک ممکن است رنگ شوند.

فرآیند آماده سازی کرباس برای نقاشی

اگر از کرباس برای نقاشی استفاده شود، قبل آنکه جسو را به آن بیافزایند، پارچه را در اطراف یک قاب چوبی می کشند. این فرآیند باعث می شود تا از محکم و صاف بودن سطح پارچه برای نقاشی اطمینان حاصل شود. همچنین یک فرآیند کشش ویژه دیگری وجود دارد که تضمین می کند نخ های تار و پود در کرباس یک شبکه کامل را تشکیل می دهند.

ویژگی های پارچه کرباس
ویژگی های پارچه کرباس

ویژگی های پارچه کرباس

دوام بالا : کرباس نخ های ضخیمی داشته و به صورت محکم با الگوی ساده بافته می شود. می توان گفت بخاطر ضخامت و دوام بالا شبیه به پارچه جین است، با این تفاوت که پارچه جین دارای بافت جناغی می باشد.

نخ های ضخیم : اکثر پارچه های کرباس به دلیل آنکه ضخامت نخ هایشان بالاست از تراکم نخ کمی برخوردار می باشند. تراکم نخ های آن بین۵۰ الی ۱۰۰عدد بوده و اگر قرار باشد به منظور دوام بیشتر تراکم افزایش پیدا کند، از نرمی بافت پارچه کاسته می شود.

ضد آب بودن : با وجود آنکه در حال حاضر پنبه محبوب ترین ماده برای تولید کرباس می باشد، همچنان می توان این پارچه را از کنف یا کتان تهیه کرد. کرباس به صورت طبیعی ضد آب بوده و معمولاً اشکال معاصر کرباس صنعتی به منظور افزایش عایق رطوبتی در یک یا دو طرف خود دارای پوشش پلی وینیل کلرید (PVC) می باشند.

کاربردهای پارچه کرباس

امروزه محبوب ترین کاربرد پارچه کرباس تولید ابزارنقاشی می باشد، با این حال کاربردهای دیگری هم دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

بادبان

با وجود آنکه بسیاری از ملوانان مدرن بادبان های کرباسی خود را با انواع پارچه مصنوعی جایگزین کرده اند، بعضی از قایق های بادبانی هنوز دارای بادبان های کرباسی هستند.

تجهیزات فضای باز

کرباس تا حدودی در تجهیزات فضای باز هم محبوب است.اغلب چادرهای کنونی دارای مصنوعی هستند، اما بعضی از متخصصان کمپینگ طرفدار سر سخت پارچه کرباس طبیعی هستند. به طور مشابه، بعضی از علاقه مندان به فضای باز عقیده دارند که برزنت های کرباس بهتر از جایگزین های مصنوعی آنها می باشند.

پوشاک

به دلیل ویژگی های پارچه کرباس، عمدتاً از آن برای ساخت لباس فضای باز و لباس کار استفاده می شود. به طورمثال، خیلی از برندهای معروف، ژاکت های کار زمستانی خود را با لایه بیرونی کرباس می سازند. ژاکت های کرباسی به طور ویژه در بخش هایی از غرب آمریکا که آب و هوای خشک و سرد داشته، محبوب می باشد.

کیف و کفش

کرباس در مد سطح بالا هم کاربرد دارد. به عنوان مثال نمای بیرونی بعضی از محبوب ترین کیف های دستی جهان از کرباس هستند و دلیل این انتخاب مقاومت پارچه کرباس در برابر آب، لکه و ماندگاری بالا می باشد.

در دنیای پوشاک غیر رسمی، طراحان بعضاً از کرباس برای ساخت کفش استفاده می کنند که یکی از معروف ترین آن کتانی های اورجینال کانورس (Converse) است.

انواع پارچه کرباس
انواع پارچه کرباس

انواع مختلف پارچه کرباس

به طور کلی چند نوع پارچه کرباس فرعی وجود دارد که در ادامه شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد.

کرباس ساده

از الیاف خشن، پهن و بافتی نسبتاً شل برای تولید این پارچه استفاده می شود. کرباس ساده دارای تراکم نخ بین ۵۰ تا ۱۰۰ عدد می باشد. بخاطر خشن بودن سطح پارچه که ممکن است هنگام پوشیدن بر روی پوست باعث ساییده شدن آن شود، بیشتر از آن برای مصارف صنعتی استفاده می شود.

اردک

اردک نوع دیگری از پارچه کرباس است که نخ های به کار رفته برای تولید آن نازک تر بوده و بافت آن نزدیک تر است. تراکم نخ های این پارچه ممکن است ۱۰۰ الی ۱۵۰ عدد باشد. به دلیل آنکه سطح صاف تری نسبت به کرباس ساده دارد برای تولید محصولات پارچه ای که با پوست در ارتباط هستند گزینه بهتری است. با وجود آنکه اردک نسبت به کرباس معمولی نرم و ظریف تر است، ویژگی ضد آب بودن آن را به ارث برده است.

پنبه

بیشتر کرباس های موجود در سطح بازار حاوی الیاف پنبه می باشند. اگر بخواهیم این الیاف را با کتان و کنف مقایسه کنیم خاصیت کشسانی بیشتری داشته و به هنگام لمس نیز نرم و صاف تر است، در عین حال مقاومت آن نسبت به این دو الیاف کمتر است.

همچنین شما می توانید از مقاله پارچه تافته نیز دیدن فرمایید.

کتان

در زمان قدیم بادبان سازان مصر باستان از کتان برای ساخت پارچه کرباس مورد نیاز خود استفاده می کردند، با این حال در زمان کنونی دیگر از این الیاف برای ساخت بادبان استفاده نمی شود. هنرمندان به خاطر سفت و سخت بودن کرباس کتان برای آن ارزش بسیاری قائل هستند. امکان دارد این پارچه بیشتر از کرباس پنبه ای دوام بیاورد.

کنف

اگر تولیدکنندگان قصد داشته باشند تا با دوام ترین نوع کرباس را تولید کنند از کنف استفاده می کنند. این الیاف همانند پنبه سطحی یک دست و نرم داشته و در عین حال مانند کتان سخت و در برابر سایش مقاوم است. در حال حاضر بخاطر محدودیت های نظارتی استفاده از کنف برای تولید بوم محدود شده است.

پارچه کرباس در کجا تولید می شود؟

همانطور که گفته شد در حال حاضر پنبه محبوب ترین ماده برای تولید کرباس می باشد و هند بزرگترین تولید کننده پنبه در جهان است. با این وجود، روی هم رفته کشور هند به اندازه کشور چین که در صادرات محصولات نساجی پیشتاز است، پارچه تولید نمی کند.

عوامل موثر بر قیمت پارچه کرباس

در زمان های قدیم پرکابردترین و فراوان ترین محصول فیبر در جهان کنف بود که از آن برای تولید کرباس نیز استفاده می شد. با این وجود، قیمت کنون کرباس تولید شده از کنف بیشتر از کرباس تولید شده از کتان و پنبه می باشد، چرا که این دو الیاف طبیعی معمولاً جزو کم هزینه ترین انواع پارچه های طبیعی در بازار هستند. همچنین امکان دارد بسته به محل و فروشنده ای که از آن پارچه کرباس را تهیه می کنید قیمت آن متفاوت باشد.

تاثیر پارچه کرباس بر روی محیط زیست
تاثیر پارچه کرباس بر روی محیط زیست

تاثیر پارچه کرباس بر روی محیط زیست

بخاطر آنکه کرباس عمدتاً از مواد طبیعی تشکیل شده، تولید این ماده اثر منفی نسبتاً کمی بر روی محیط زیست می گذارد. با این حال جسو و یا روکش PVC به کار رفته در آن مصنوعی می باشند. جسو ماده تکمیلی مورد استفاده برای سطح بوم نقاشی بوده و PVC هم ماده ای کاملاً مصنوعی با تأثیر منفی قابل توجه بر محیط زیست است.

در روند تولید PVC، فتالات های سمی در محیط اطراف آزاد می شوند. فتالات گروهی از مواد شیمیایی می باشند که برای افزایش دوام مواد پلاستیکی استفاده می شوند. اگر این ماده پلاستیکی به درستی دفع نشود می تواند دیوکسین آلاینده محیطی تولید کند. جسو در ترکیبات خود دارای چسب پوست خرگوش و یا جایگزین مصنوعی می باشد که این مواد به ترتیب بخاطرمشکلات اخلاقی و محیطی نامطلوب هستند.

اگر به صورت اصولی و صحیح کرباس را از الیاف پنبه، کتان و یا کنف تولید کنند پتانسیل خنثی بودن از نظر محیط زیستی را خواهد داشت. با این وجود، اکثر اوقات تولیدکنندگان محصولات نساجی از مواد شیمیایی سمی کشاورزی استفاده می کنند که باعث آسیب اکوسیستم اطراف می شود. برای آنکه از سازگار بودن کرباس با محیط زیست اطمینان حاصل کنید، پارچه ای را انتخاب کنید که با PVC روکش نشده باشد و ارگانیک باشد.

گواهینامه های پارچه کرباس

به صورت کلی گواهینامه خاصی برای پارچه کرباس وجود ندارد و انتخاب محصولات کرباسی غیر  PVCبا محیط زیست سازگارتر است. با این حال PVC به کاررفته در کرباس ممکن است واجد شرایط صدور گواهینامه سازمان بین المللی استاندارد (ISO) باشد.

منبع : SEWPORT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا