سبک زندگی

پارچه کشباف چیست

پارچه کشباف چیست
پارچه کشباف چیست

امروز قصد داریم تا به سراغ یکی از محبوب ترین پارچه ها برای دوخت لباس و خرج کار آن برویم. شاید برایتان سوال باشد که خرج کار چیست. به طور کلی تزئینات اضافی لباس را خرج کار می گویند. پارچه کشباف انتخاب امروز ما بوده که در نگاه مردم عوام شاید پارچه ای ساده و مخصوص فصل زمستان بنظر برسد. در ادامه ی این مطلب به معرفی نحوه بافت، انواع آن و ویژگی های مختلف هر یک می پردازیم.

پارچه کشباف چیست؟

به پارچه تولید شده از کش به همراه نخ کشباف می گویند. هر چه میزان کش به کار رفته بیشتر باشد خاصیت کشسانی آن نیز بیشتر خواهد شد.

نحوه بافت پارچه کشباف

در ابتدا بهتر است با چگونگی بافت این محصول آشنا شوید. پارچه کشباف به دو صورت کشباف تاری و کشباف پودی بافته می شود.

کشباف تاری : در این پارچه ابتدا دسته ای از نخ های تار را به دور یکدیگر حلقه می کنند و سپس به نخ هایی که در مجاورت آن ها قرار دارند وصل می کنند.

کشباف پودی : برای بافت این پارچه تنها از یک نخ پود استفاده می شود که در جهت عرض حلقه شده و باعث تشکیل شدن بافت پارچه می شود. شکل نهایی این پارچه در روی ماشین های تولید کشباف لوله ای است.

ویژگی های پارچه کشباف
ویژگی های پارچه کشباف

ویژگی های پارچه کشباف

یکی از مهم ترین کاربردهای این پارچه دوخت زیرپوش است. در ادامه با معرفی ویژگی های آن متوجه علت این موضوع خواهید شد.

عدم ایجاد حساسیت

همانطور که می دانید پارچه ها دارای ویژگی های مختلفی هستند و به صورت طبیعی و مصنوعی تولید می شوند. در این بین الیاف طبیعی مانند الیاف پشمی هنگامی که با پوست بدن در ارتباط باشند احتمالاً باعث ایجاد خارش شوند. الیاف مصنوعی نیز بسته به نوع آن می توانند باعث این عارضه شوند. به همین دلیل استفاده از زیرپوشی که ایجاد خارش و نارضایتی نکند ضروری بنظر می رسد.

جلوگیری از حساسیت و بیماری های پوستی

در فصول گرم سال میزان تعریق بدن اشخاص بنا به شرایط مختلفی که در آن قرار می‌گیرند به شدت افزایش می یابد و پوشیدن زیرپوش به دلیل قابلیت جذب بالای آن می تواند کمک کننده باشد. ماندن عرق بر روی پوست منجر به حساسیت های پوستی و بیماری های دیگری مانند قارچ می شود که به صورت لکه های سفید بر روی پوست ظاهر می شوند. همچنین برخی از مشاغل مانند رانندگی به دلیل ارتباط مداوم کمر با صندلی و تعریق بیش از حد این بخش از بدن در معرض جوش های پوستی هستند.

انواع پارچه کشباف
انواع پارچه کشباف

انواع پارچه کشباف

این پارچه دارای انواع مختلفی بوده که در ادامه به صورت اجمالی هر یک را به شما معرفی می کنیم.

تریکو کشباف

یکی از معروف ترین پارچه های کشباف در سطح بازار تریکو می باشد که به صورت طولی و یا ضربدری بافته می شود‌. جنس این پارچه لطیف و نازک بوده و قیمت آن نیز مقرون به صرف و ارزان است. از جمله ویژگی های دیگر این محصول می توانیم به شستشوی آسان و ثبات رنگی اشاره کنیم.

از مدل گردباف تریکو برای دوخت لباس نوزاد استفاده می شود. دلیل آن هم این است که پوست نوزاد نرم و حساس بوده و این پارچه برایش آزار دهنده نخواهد بود. همچنین به دلیل خاصیت کششی به راحتی قادر خواهید بود لباس نوزاد را تعویض کنید.

تریکو برای دوخت آستر، لباس های راحتی و ورزشی نیز کاربرد دارد.

کشباف ابریشم

این نوع از کشباف جنسی بسیار لطیف داشته و از قابلیت کششی بالایی برخوردار است. همچنین از لحاظ وزن سبک بوده و درخشندگی خاص خود را دارد. از این نوع کشباف برای تولید پیراهن، بلوز و یا تاپ استفاده می شود.

کشباف ریون

یکی‌ دیگر از انواع کشباف، ریون می باشد‌. این پارچه به صورت ترکیبی از الیاف پلی استر و پنبه تولید می شود و بافت آن پیچ در پیچ است. شما می توانید این پارچه را از چهار جهت بکشید. این کشباف هم از لطافت مناسبی برخوردار بوده و برای دوخت لباس های مختلف کاربرد دارد. همچنین الیاف ذکر شده وزن پایینی دارند و در نتیجه وزن پارچه نیز کم خواهد بود.

کشباف ژرسه
کشباف ژرسه
کشباف ژرسه

برای تولید کشباف ژرسه از الیاف پشمی استفاده می شود اما ممکن است الیاف کشی ابریشمی نیز به کار برده شود. بافت این محصول به صورت گره ای بوده، پشت و روی آن متفاوت است. به این صورت که روی آن کوک ها به شکل برجسته و حلقه مانند بافته شده اما در پشت آن بخیه های بافتنی به شکل زنجیر در یکدیگر تنیده شده اند. همچنین کشش مناسبی داشته و وزن آن به دلیل سبکی ایجاد نارضایتی نخواهد کرد.

کشباف کتان

همانطور که از نامش پیداست از الیاف کتان به همراه کش برای بافت این پارچه استفاده می شود. وزن این پارچه تقریباً متوسط بوده و شما می توانید از چهار طرف آن را بکشید. حالت کششی این پارچه منجر به لوله شدن درزها می شود به همین خاطر درز کمی را برای آن در نظر می گیرند. از این پارچه برای دوخت پیراهن زنانه، ژاکت استفاده می شود.

کشباف اسکوبا

این پارچه از کشبافت هایی که به صورت گره ای بافته می شوند به حساب می رود. اسکوبا سطح نرمی داشته و از کشش قابل قبولی برخوردار است و شبیه به پارچه غواصی می باشد.

کشباف توری

در حال حاضر کشباف توری در بازار بسیار پر مخاطب بوده اما در مقابل شستشو ضعف داشته و زو تغییر شکل میدهد. همچنین از دوام کمی برخوردار است.

کاربردهای پارچه کشباف
کاربردهای پارچه کشباف

کاربردهای پارچه کشباف

به دلیل ویژگی هایی که این محصول دارد در صنعت پوشاک و به خصوص تولید زیرپوش استفاده زیادی دارد و به عنوان خرج کار در یقه، آستین و یا انتهای لباس نیز به کار می رود.

تولید زیرپوش

این محصول که به وفور در بازار یافت می شود به منظور جذب تعریق بدن تولید شده است. به دو صورت آستین دار و یا رکابی عرضه می شود. اگر شما جزو آن دسته اشخاصی هستید که تعریق بدنشان کم است رکابی برایتان مناسب است، اما اگر میزان تعریقتان بیشتر از حد معمول می باشد بهتر است نوع آستین دار آن را استفاده کنید.

تولید لباس های ورزشی

لباس های ورزشی باید دارای ویژگی های به خصوصی باشند. برای مثال به هنگام ورزش کردن تعرق زیادی صورت می گیرد و لباس باید توانایی جذب آن را داشته باشد. تنفس پارچه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث می شود تا گردش هوا به خوبی در پارچه رخ دهد. همچنین وزن آن سبک باشد و مانع ازادی عمل و یا محدود کننده دامنه حرکات آن ها نشود.

تولید جوراب

جابجایی و طی مسافت روزانه توسط اشخاص برای رفتن به محل کار مدرسه و… امری رایج است و در تمام این مدت پای آن ها داخل کفش می باشد و می توان گفت استفاده از جوراب برای سلامت پا لازم است. این محصول پر کاربرد شاید در نگاه اول اهمیت ظاهری چندانی نداشته باشد اما می تواند استایل شما را بهبود ببخشد. در ادامه شما را با مزایا و معایب جوراب کشباف آشنا می کنیم.

مزایا : پوشیدن جوراب دارای فواید بسیاری است که مهم ترین آن جذب تعریق پا و جلوگیری از و گرفتن زود هنگام پا است. از دیگر موارد می توانیم به محافظت از پا در برابر آلودگی اشاره کرد. همچنین در فصول سرد سال پوشیدن جوراب باعث می شود تا در انگشتانتان کمتر احساس سرما کنید. با توجه به ویژگی هایی که قبلا گفته شد می تواند مانع حساسیست های پوست و یا عفونت شود.

معایب : در موارد بسیاری جوراب ها حاوی نوار الاستیک هستند که باعث می شود جوراب روب مچ پا بماند. این نوارها با استفاده ی مداوم می تواند گردش خون شما را دچار مشکل کند و عوارضی مانند خستگی زودرس، لخته شدن خون و یا واریس را در پی خواهد داشت. شما می توانید از جوراب های بدون کشباف که با نام جوراب های دیابتی نیز شناخته می شوند استفاده کنید.

استفاده برای خرج کار

همانطور که در مقدمه بحث گفته شد این پارچه برای خرج کار زیاد به کار می رود. به خصوص در فصل پاییز و زمستان که هوا رو به سردی می رود از آن برای سر آستین و انتهای لباس های بافت، کاپشن و یا یقه بلوزهای مختلف استفاده می شود.

شستشوی پارچه کشباف
شستشوی پارچه کشباف

شستشوی پارچه کشباف

شما می توانید این پارچه را به دو صورت دستی و یا با استفاده از ماشین لباسشویی مورد شستشو قرار دهید.

شستشوی دستی پارچه کشباف

برای شستشو با این روش توجه به برچسب راهنمای لباس مفید می باشد. پودر یا ماده شوینده ای که به کار می برید اهمیت چندانی ندارد چرا که مقاومت این پارچه در مقابل شستشو بالاست. همچنین برای شستشو از آب ولرم استفاده کنید و اگر احساس کردید پارچه کشبافتان دارای الکتریسته ساکن است می توانید از مقداری مایع نرم کننده برای رفع آن استفاده کنید.

شستشوی پارچه کشباف با ماشین لباسشویی

همانطور که گفته شد مقاومت بافت این پارچه بالا بوده و با خیال راحت می توانید آن را به درون ماشین لباسشویی بندازید و از انواع مواد شوینده برای تمیزی و یا افزایش طول عمر آن استفاده کنید.

همچنین می توانید از مقاله پارچه گینگهام نیز دیدن فرمایید.

نحوه اتو کردن پارچه کشباف

برای آن که از دمای مناسب برای اتو کردن مطلع شوید به برچسب روی لباس و یا پارچه نگاه کنید. به صورت کلی شما می توانید اتوی بخار نیز به کار ببرید.

نحوه خشک کردن پارچه کشباف

به دو روش می توانید این کار را انجام دهید. اگر قصد دارید از خشک کن لباسشویی استفاده کنید جای نگرانی وجود ندارد و اگر قصد داشتید تا آن را به منظور خشک شدن پهن کنید در هوای ازاد و تابش نور این کار را انجام دهید تا باکتری های موجود در سطح لباس نیز از بین بروند.

نکته پایانی : به هنگام خرید لباس سعی کنید تا سایزی فیت با بدن خود انتخاب ‌کنید چرا که بعد از چندین بار شستشو لباس کمی شل شده و آزادتر بنظر می رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا