سبک زندگی

پارچه برزنت چیست

پارچه برزنت چیست

پارچه برزنت چیست؟
پارچه برزنت چیست؟

پارچه برزنت چیست : برزنت پارچه ای ضخیم و تولید شده با استفاده از الیاف مصنوعی است. این گونه الیاف به علت آنکه الیاف طبیعی نمی توانستد به طور کامل نیاز انسان را بر طرف کنند و یا آنکه فرآیند تولیدشان مقرون به صرفه نبوده به وجود آمده اند و به صورت کامل و یا نیمه مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند.

برای به دست آوردن برزنت در صنایع پتروشیمی الیاف طبیعی نظیر پنبه را با مواد پلیمری ( درشت مولکول ) همچون پلی استر ادغام کرده و در صورت نیاز با افزودن مواد صنعتی دیگر خاصیت مد نظر خود را به پارچه برزنتی اضافه می کنند.

سایز بندی این محصول از ۱۰۰ الی ۲۰۰ سانتی متر و وزن ۲۲۰ الی ۷۴۰ گرم بر متر مربع می باشد.

یکی از بارزترین ویژگی های اکثر پارچه های برزنتی مقاومت در برابر آب است. از دیگر ویژگی های آنها می توانیم مقاومت در برار وزن زیاد، تابش آفتاب، اجسام تیز، ضد حرارت و حریق را نام ببریم

از انواع این پارچه می توان به یک لایه، دو لایه، سه لایه، نسوز، کانتینری و شمعی، آهاری و چاپی اشاره کرد.

انواع پارچه های برزنتی کدامند؟
انواع پارچه های برزنتی کدامند؟

انواع پارچه های برزنتی کدامند؟

همانطور که پیش تر گفته شد انواع بسیاری از این پارچه بنا به نیاز اشخاص و پیشرفت علم با افزودن مواد مختلف تولید شده است. نام گذاری انواع برزنت هم بنا به موقعیت های مختلف انجام شده مثلاً با توجه مواد تشکیل دهنده نام آن را برزنت نانو و یا بر اساس کاربردی که دارد مانند برزنت نظامی و…. انجام شده است. در ادامه ی این متن به بررسی انواع پارچه پرزنت می پردازیم.

برزنت های چند لایه

با توجه به آنکه برزنت یکی از پارچه های مطرح و پرکاربرد در صنایع مختلف می باشد در کیفیت های گوناگون تولید می شود. از آنجا که برزنت از چند لایه نخ به نام تار و پود تشکیل شده تعداد لایه های این محصول می تواند تعیین کننده قیمت و کیفیت آن باشد. پس هر چه تعداد لایه ها بیشتر باشد در نتیجه از مقاومت بیشتری نیز برخوردار خواهد بود. به صورت استاندارد و بنا به نیاز صنایع از یک ۱ تا ۶ لا وجود دارد. ما ابتدا به بررسی وزن، مواد تشکیل دهنده و… این برزنت ها چند لایه می پردازیم و سپس انواع آن را به شما معرفی می‌ کنیم.

برزنت ۳ لا ۶ لا

این برزنت به دلایلی که پیش تر گفته شد یکی از عالی ترین برزنت های تولید داخل است. درصد ضد آب بودن این نوع برزنت به طور شگفت انگیزی ۱۰۰ می باشد. تار و پود تشکیل دهنده این برزنت ۸۰ درصد پنبه و ۲۰ درصد پلی استر است و در طیف های رنگی مختلفی نظیر خاکی، طوسی، مشکی و سبز به بازار عرضه می شود. وزن آن نیز ۷۳۰ بر هر متر مربع است. از این برزنت برای سازه هایی که نیازمند پوششی مقاوم، ضخیم و ضد آب است استفاده می شود، مانند چادر کامیون، نظامی و….

شما می توانید به راحتی این پارچه را با عرض ۱۰۰، ۱۵۰ سانتی متر و یا ۲ متر تهیه کنید.

برزنت های چند لایه
برزنت های چند لایه

برزنت ۳ لا ۳ لا

برزنت بعدی ۳ لا ۳ لا می باشد که درصد ضد آب بودن آن نسبت به مورد قبل کمتر بوده و می توان گفت ۸۰ درصدضد آب است. همچنین وزنی معادل ۵۵۰ گرم بر متر مربع داشته و درصد مواد تشکیل دهنده آن همانند مورد قبل می باشد. از این برزنت هم برای تولید چتر، پرده، چادرهای صحرایی، نظامی استفاده می شود.

برزنت ۲ لا ۳ لا

مورد بعدی برزنت ۲ الا ۳ لا است که وزن آن به صورت تقریبی ۴۵۰ گرم بر متر مربع است. مواد تشکیل دهنده این مورد هم ۸۰ به ۲۰ پنبه و پلی استر است. خاصیت ضد آب بودن را مانند اکثر برزنت ها دارا می باشد و از آن برای تولید انواع پرده، چتر و سایه بان استفاده می شود.

برزنت ۱ لا ۵ لا

وزن این برزنت از باقی کمتر بوده و وزنی معادل ۳۰۰ مرم بر هر متر مربع دارد. همچنین مواد تشکیل دهنده آن مثل باقی بوده و در صنایع تولید دستکش های جوشکاری، برزنت دهانه ی کولرها کاربرد دارد.

پارچه برزنت نسوز
پارچه برزنت نسوز

پارچه برزنت نسوز

پارچه برزنت مشهوری که قصد معرفی آن را به شما داریم برزنت نسوز می باشد. این پارچه ها با نام های برزنت ضد حریق و سرامیکی نیز شناخته می شوند. در صنایع مختلف نیاز به پارچه ای با مقاومت بالا در برابر حرارت و شعله های آتش حس می شد تا زمانی که این محصول عرضه شد و مورد استقبال بسیار زیادی قرار گرفت. الیاف به کار رفته برای تولید برزنت نسوز فایبرگلاس و فایبر سرامیک است و تحمل دما تا ۵۰۰ درجه سانتی گراد را دارد. در ادامه به بررسی انواع انواع این برزنت و ویژگی های آن می پردازیم.

انواع مختلف پارچه برزنت نسوز

به دلیل گوناگونی مواد به کار رفته و تعداد لایه ها در تولید این نوع پارچه از تنوع بالایی بنا به نیاز صنایع و اشخاص برخوردار می باشد. شما در ادامه با برخی از آنان نظیر آزبست، فایبرگلاس، فویلدار و… آشنا می شوید.

برزنت آزبست
برزنت آزبست

برزنت آزبست

این پارچه که با نام برزنت سفید نیز معروف است، جزو قدیمی ترین پارچه های نسوز بازار بوده و برای تولید آن از الیاف طبیعی آزبست که همان نام دیگر پنبه نسوز است استفاده می شود. در مشاغلی که با آتش سر و کار دارند نظیر آتش نشانی برای تولید لباس های ضد حریق از آن بهره برده می شود.

برزنت فایبرگلاس
برزنت فایبرگلاس

برزنت فایبرگلاس

برای تولید این برزنت فایبرگلاس و رزین را با یکدیگر ترکیب می کنند. با ترکیب این دو ماده خاصیت هایی نظیر استحکام کشسانی بالا علاوه بر ضد حریق بودن آن افزوده می شود که باعث می شود تا توانایی تحمل اجسام سنگین را هم داشته باشد.

برزنت فویلدار

برای ساخت این برزنت یک لایه فویل آلومینیومی را به برزنت های فایبرگلاس اضاف می کنند. احتمالاٌ شما هم سلول های خورشیدی که در بعضی از مکان ها نصب شده اند را دیده اید و برایتان سوال شده که جنس آن ها از چه چیزی می باشد. برای ساخت انواع این سلول ها از برزنت های فویلدار استفاده می شود.

همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله انواع پارچه نیر دیدن کنید.

برزنت تفلون دار

برای تهیه برزنت تفلون دار یک لایه تفلون را به همان برزنت های فایبرگلاس اضافه می کنند. کاربرد این برزنت ها در زمینه صنایع هوایی می باشد.

برزنت سیلیکونی
برزنت سیلیکونی

برزنت سیلیکونی

هنگامی که سیلیکون و فایبرگلاس با یکدگیر ترکیب شوند این برزنت حاصل می شود و کاربرد آن نیز برای تولید انواع درب و پرده های ضد حریق می باشد.

کاربردهای پارچه برزنت نسوز

از آنجایی که این پارچه ها از تنوع بالایی برخوردار هستند کاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف داشته به طور مثال از آن ها به عنوان عایق صنایع ساختمانی، قالب های ریخته گری، دریچه ها و… استفاده می شود.

پارچه برزنت شمعی
پارچه برزنت شمعی

پارچه برزنت شمعی

پارچه های برزنت قدیمی اکثراً شبه پنبه ای بودند و در بازار مصرف کنندگان جا افتاده بودند. اما برخی از پارچه های جدید  برزنتی جدید نظیر برزنت شمعی دارای پلی استرو پلی اتیلن در ترکیبات خود هستند. این ترکیبات باعث می شود تا مقاومت بسیار بالایی در برابر دما و رطوبت بالا داشته باشند. همچنین به هنگام تولید از تنوع بالایی برخوردار بوده به صورت یک لا الی شش لا بسته به میزان و کیفیت مواد اولیه تقسیم بندی می شوند. طیف رنگی در این محصولات بسیار متنوع بوده و از آن به عنوان محافظی در برابر اشعه های خورشید  و سقف انباری استفاده می شود.

کاربرد پارچه برزنت شمعی

به علت مقاومت مناسب این پارچه ها در برابر دمای بالا و رطوبت در تابستان های گرم سال و یا فصول بارانی از آن برای محافظت از محصولات مورد نظر خود استفاده می کنند که در ادامه به معرفی برخی از موارد مصرفی آن می پردازیم.

ساخت لانه برای حیوانات

شما می توانید از این پارچه برای ساخت سرپناهی مناسب با حیوانات نگهبان استفاده کنید.

سایه بان

به دلیل منطعف بودن این نوع از پارچه های برزنت شما می توانید آن را به عنوان روکش آلاچیق ها در فضای باز استفاده کنید.

تهیه انواع لباس های ورزشی

به عنوان مثال از پارچه های شمعی برای تولید بادگیر که لباسی مناسب فصول و به خصوص ورزش کردن است استفاده می شود. علت این موضوع آن است که از ضخامت و وزن سبک آن این پارچه را به گزینه مناسبی تبدیل کرده است.

تهیه انواع ساک دستی و کیف

یکی از ویژگی های کاربردی ذکر شده برای برزنت شمعی انعطاف می باشد. به دلیل همین خاصیت امکان چاپ بر روی این پارچه ها وجود داشته و برای تولید این چنین محصولاتی از آن ها استفاده می شود.

کاور اتومبیل

ماشین ها عموماً در طول روز در معرض نور خورشید و در بعضی مواقع سال زیر بارش باران قرار می گیرند. کاورهایی با پارچه برزنت شمعی از خاصیت ضد آب و آفتاب برخوردار هستند. از این رو شما با تهیه کاور می توانید از آسیب دیدن ماشین خود جلوگیری کنید.

کاور کانتینر و ترانزیت

به علت آن که کانتینر و ترانزیت ها همواره به علت جابجایی در معرض شرایط آب و هوایی مختلف هستند استفاده از پارچه های شمعی در برخی مواقع به عنوان کاورآن ها استفاده می شود.

لباس و روکش برای بیمارستان

یکی از پارچه های محبوب برای استفاده در بخش های مختلف بیمارستان برزنت شمعی است. از نوع ضخیم و چند لایه این پارچه معمولاً برای تهیه روکش تخت بیماران و یا لباس های مخصوص اتاق جراحی استفاده می شود.

کاور برای کولر

پارچه های شمعی  به دلیل ویژگی های ذکر شده می توانند گزینه مناسبی برای محافظت از کولر شما در برابر بارندگی و یا تابش مستقیم نور خوشید باشند.

پارچه برزنت کانتینری
پارچه برزنت کانتینری

پارچه برزنت کانتینری

این محصول نیز جزو محبوب ترین پارچه های برزنتی است و از روکش پلاستیک و یورتان برای ساخت آن استفاده شده است. نسبت به برزنت های شمعی از ضخامت و استحکام بیشتری برخوردار هستند و به صورت یک الی سه لا تولید و به بازار عرضه می شوند. همچنین با نام پارچه کامیون و برزنت تریلی نیز شناخته می شوند. ماشین های کامیون و ترانزیت ها یکی از متداول ترین وسایل به جهت جابجایی انواع اقسام وسایل هستند و به همین خاطر برای پوشش بخش بار آنها در برار شرایط جوی نامناسب و تابش نور خورشید از این پارچه ها به جهت ویژگی هایی که دارند استفاده می شود.

کاربرد پارچه برزنت کانتینری

علت نام گذاری این پارچه ها تحت این عنواین به علت پرکاربرد بودن آن ها در زمینه حمل و نقل است اما از کاربردهای فراوان دیگری نیز برخوردار هستند که در ادامه چندین مورد آن را به شما معرفی میکنیم.

سایه بان فروشگاه ها

استفاده از سایه بان برای فروشگاه ها بسیار رایج بوده تا از تابش نور آفتاب به محصولات داخل آن جلوگیری کند. به همین خاطر باید سایه بان از جنسی تولید شده باشد که مقاومت بالایی در برابر نور آفتاب داشته باشد. در این بین پارچه های برزنت شمعی نیز از این قابلیت برخوردارند اما همانطور که گفته شد پارچه های برزنت کانتینتری ضخیم تر بوده و برای این مورد چون نیاز به دوام بیشتری است مناسب تر هستند.

کاور ماشین های سنگین

سوای از بخش محموله ماشین های سنگین برای کاور آن ها نیز این پارچه ها کاربرد دارند. علت جایگزینی این پارچه به جای پارچه های شمعی هم مثل مورد بالا بوده و چون این ماشین ها معمولاً در حال جابجایی در انواع شرایط مختلف آب و هوایی هستند نیازمند روکشی ضخیم و با دوام تر می باشند.

روکش استخرهای روباز

پارچه های کانتینری برای استخرهای روباز به دلیل آن که همواره در معرض تغییرات آب و هوایی هستند نیز مناسب است.

محافظ کولر

ویژگی های این پارچه آن را به گزینه ایده آلی برای محافظت از کولر و دریچه ی آن تبدیل می کند.

مصرف در بیمارستان ها

از آنجایی که به هنگام تولید از تنوع بالایی در ضخامت برخوردار بوده از نوع نازک تر آن برای روکش تخت های بیمارستانی نیز استفاده می شود.

رنگ بندی پارچه های برزنتی

رنگ بندی محصولات همواره در نزد مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و حتی امکان دارد در تعیین قیمت آن نیز اثر گذار باشد. از این رو کارخانه های تولید کننده این پارچه ها از قابلیت رنگ پذیری پارچه های برزنتی نهایت استفاده را برده و آن را در طیف های رنگ مختلف به بازار عرضه می کنند. به طور مثال در رنگ سبز در چادرهای نظامی جایگاه ویژه ای داشته و یا اکثراً ماشین های باری از رنگ قهوه این محصول استفاده می کنند. از دیگر رنگ های پر طرفدار این پارچه می توانیم به مشکی، سرمه ای، خاکی و سفید اشاره کنیم.

مناسب ترین نوع برزنت

در خلال بحث به عواملی که بر کیفیت این پارچه هستند اعم از جنس به کار رفته، تعداد لایه ها و و نحوه تولید اشاره کردیم. شما می توانید به هنگام خرید با مراجعه به مراکز فروش این محصولات به صورت عمده یا خرده با مطرح کردن نیاز خود اقدام به خرید پارچه ای مناسب نمایید.

پارچه برزنت چیست – پارچه برزنت

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. پارچه که برای کوله ارتشی قدیمی ایران که بنام کوله ده لیتری معروف بوده . نام برزنت استفاده شده را میدونید . باتشکر

    1. سلام و عرض ادب اطلاعات زیادی در دسترس نیست اما همه منابع به کوله نظامی ایرانی جنس: برزنت بسیار ضخیم و ضد آب اشاره میکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا